Basit Usul İşletmeler İnternetten Satış Yapabilir Mi?

İnternetten alışveriş yapma işlemi, son zamanların kullanılan en trend uygulaması olarak yerini alıyor. Kendini, e ticaret hizmeti kullanarak piyasada göstermek isteyenler, internetten alım özellikle satım işlemi yaparak hem markasını daha tanınır hale getiriyor hem de dijital alanda kendine bir yer edinmiş oluyor.

Basit usul işletmeler internetten satış yani e-ticaret yapabilir mi? sorusu özellikle dijital piyasaya adım atan işletmelerin merak ettiği ve sıkça arattığı sorular arasında bulunuyor. Basit usul işletmelerin internetten satış yapması mümkün olmayabilir. E-ticaret üzerinden satış yapan işletmeler, yasal olarak basit usul vergilendirme ile yükümlü değildir. Vergi daireleri, e-ticaret hizmeti kullanan işletmelerin gerçek usul vergilendirme ile mükellef olacağı ibaresi, ilgili kararnameler ile desteklenmektedir.

Basit usul işletmeler, internetten satış yapabilmesi için gerçek usul vergi kararınca vergilendirilir ve basit usul vergilendirmeden muaf olur. Bakanlar Kurulu tarafından çıkartılan 95/6430 Sayılı kararname ile Erzurum ve Diyarbakır dışında büyükşehir belediyesi olan iller özellikle İstanbul, Ankara, İzmir vs. internetten satış yapan işletmeler, basit usul vergilendirmeden ayrı tutulur.

Muaf Mı? Mükellef mi?

Büyükşehir belediyesi statüsüne sahip olan illerin bir kısmı basit usul vergilendirmeden muaf tutulurken bazı büyükşehirlerde ve büyükşehir statüsü olmayan illerde bulunan işletmeler basit usul vergilendirmeden yararlanabilir. Ancak genel olarak basit usul işletmeler için internetten satış yapılabilmesi yasal değildir. Internet üzerinden alım satım işlemi yapılabilmesi için basit usul değil, gerçek usul vergilendirme ile mükellef olunması gerekiyor.

Basit usul olarak nitelenen işletmelerin satış yapabilmesi için bir istisna söz konusu olabilir.  Gelir Dairesi Başkanlığı tarafından yürürlüğe giren 5421 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’na göre belirlenen ölçüde iş yapan, sanat ve ticaret ile uğraşan kimseler, esnaf muaflığı hakkından yararlanabilir ve belirlenen hasılat miktarını aşmayacak şekilde gerçek usul vergiden muaf tutularak satış işlemini gerçekleştirebilir. Esnaf muaflığından yaralanmak isteyen iş erbabının 2021 yılı için belirlenen satış hasılat limiti 240.000 TL olarak ifade edilebilir.

Vergi muafı esnafın şu özellikleri taşıması gerekiyor:

–              İşçi çalıştırmamalı

–              Seri üretim sağlayan makine – alet kullanılmamalı

–              Esnafın kazancı gerçek usul gelir vergisine uygun olmamalı

–              Ürünlerin satışı işletme açılmadan gerçekleştirilmeli

–              Satış sonrası pazar takibi amacı güdülmemeli

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1