E-Ticarette En Çok Satış Yapan Sektörler – 2022 E-Ticaret Sektör Analizi

Ticarete atılmak istiyor ancak sektörü seçme konusunda kararsız kalıyorsanız bu yazı tam size göre! Eğer özel bir ilgi alanınız yoksa yazımızı okuyup e-ticaret alanında en çok satış yapılan sektörü öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda size e-ticarette en çok satış yapan sektörlerden bahsedeceğiz. Ancak e-ticaretle ilgili bilgisi olmayan ya da çok az bilgisi olan okurlarımız için e-ticareti kısaca açıklayalım. 

E-Ticaret Nedir? 

İlk olarak 1995 yılından sonra ortaya çıkan e-ticaret kavramının uzun versiyonu elektronik ticaret anlamına gelir. Yani ticaretin elektronik ortamlarda gerçeklemesi durumuna e-ticaret diyebiliriz. Dijital ağlar kullanarak satış ya da satın alma eylemini gerçekleştirmenizi mümkün kılar. E-ticaret fikrinin ortaya çıkmasında şüphesiz ki internet kullanımının yaygınlaşmasının büyük bir etkisi vardır. Bilgisayarda kullanılan internet, zaman içerisinde akıllı cihazların (özellikle telefon) üretimi ile kullanım alanını genişletmiş durumdadır.

Günümüzde ise ülke genelini ele alacak olursak çoğu vatandaşımızın elinde internet bağlantısı olan akıllı cihazlar bulunuyor. Bu akıllı cihazlar üzerinden pek çok vatandaşımız online alışveriş yaparak ihtiyaçlarını gideriyor. Hem alıcı hem de satıcı açısından oldukça alternatifi yüksek bir platform olan e-ticaret nasıl yapılır, kısaca bu konu hakkında da bilgi verelim.

E-Ticaret Nasıl Yapılır? 

İnternetten satış ya da satın alım işlemini yapabileceğiniz bir platform olan e-ticaret yapabilmeniz için yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra satıcı olarak e-ticaret yapmaya başlarsınız. Böylece üretimini yaptığınızın ürünü ya da vereceğiniz hizmeti müşterileriniz ile daha kısa sürede buluşturmuş olursunuz.

  • E-ticaretle ilgili kısa bir bilgi verdikten sonra e-ticaretin nasıl yapılacağı sorusuna cevap verelim. E-ticaret yapmak için öncelikle satış yapacağınız sektörü belirleyin. Sektöre karar vermek için acele etmeyin. Çünkü ticarete atılım yapmak kolay bir iş değildir. Uzun ömürlü ve maliyetli bir işlem olduğu için sonradan sektör değişikliği kolay olmayacaktır. Bu nedenle yapacağınız ilk adım sektör belirleme olmalıdır. 
  • Sektöre karar verdikten sonra ikinci adım, satış yapacağınız ürünün pazar potansiyelidir. Yani satacağınız ürünün pazar analizini yapın. Sizden önce bu sektörde hizmet veren öncü işletmeleri inceleyerek bilgi edinebilirsiniz. Pazarın nabzını yokladıktan sonra artık resmi sürece başlayabilirsiniz.
  • 3. adım ise işletme lisansı almaktır. İşletme lisansı alarak artık resmi süreci başlatmış ve e-ticaret yapmak için ilk adımı atmış olursunuz. Böylece kendinize bir iş planı hazırlayarak sürecin daha kontrollü ve hızlı bir şekilde akmasını sağlayın.
  • Bir sonraki adım ise açacağınız web sitesi için alan adı almaktır. Alan adı (domain), web sitenizin adı ve aynı zamanda adresidir. Bu nedenle alan adı alırken aceleci davranmayın. Alan adı seçimi konusunda ayrıntılı bilgi için “Domain Nasıl Seçilmelidir?” yazımızı ziyaret edin!
  • Alan adı aldıktan sonra artık satış yapacağınız web sitenizin kurulumunu yapabilirsiniz. Web siteniz sizin aynı zamanda sanal mağazanız olacaktır. Sanal mağazanız üzerinden ürünleriniz tanıtabilir, bu sayede daha fazla kişinin görmesini sağlarsınız.
  • Zorunlu olmasa da e-ticaret yapan pek çok işletme sahibi ürününü pazaryerlerinde satışa sunar. Siz de pazaryerlerinde satış yaparak ürünleriniz tanıtımını ve satış oranını yapmış olursunuz.

Web Sitesiz Pazaryerinde Satış Yapmak Mümkün! 

Kısa bir not olarak şunu söyleyebiliriz ki, web sitesi açtıktan sonra zorunlu olarak pazaryerlerinde satış yapmanız gerekmez. Ancak pek çok işletme pazaryerlerinde ürünlerini satışa sunarak piyasada kendine bir yer edinmeye çalışır. Aynı zamanda web siteniz olmasa bile pazaryerlerinde satış yapabilirsiniz. Sizin için en ideal olanı ise hem web sitenizi kurmak hem de ürünlerinizi pazaryerlerinde satışa sunmaktır.

Web sitenizin kurulumunu bitirdikten sonra satmayı planladığınız ürün ya da hizmetin tanıtımını yapın. Sonrasında reklam, pazarlama ve SEO çalışmalarını yaparak e-ticaret yapamaya başlayın.

E-Ticarette En Çok Hangi Sektör Talep Görür? 

Yukarıda kısaca değindiğimiz konulardan biri olan sektör belirleme ve hangi ürünün satılacağı konusu, karar verilmesi gereken önemli bir konudur. Böylece e-ticaret hayatınızı uzun süreli idame ettirmiş olursunuz. Yazımızın devamında size 2021-2022 yılı en çok talep gören e-ticaret sektör ve ürünlerinden bahsedeceğiz. Eğer e-ticaret yapmak istiyor ancak sektöre karar veremiyorsanız yazımızı okuyarak fikir edinebilirsiniz.

Teknoloji Sektörü 

Günümüzde en çok talep gören ve gelecekte de değişmeyecek sektörlerden biri olarak teknoloji sektörünü ilk sırada yer verebilir. Teknoloji alanında yaşanan gelişmeler, aynı zamanda teknoloji ürünlerinin daha donanımlı hale gelmesine ve sürekli olarak bir değişim ivmesinde olmasına büyük katkı sağlar. Aklınıza gelebilecek tüm teknolojik ürünler bu gruba dahil diyebiliriz.

Teknoloji sektöründe en çok talep gören ürünler arasında akıllı cihazlar (özellikle telefon), akıllı saatler, kablolu ya da kablosuz kulaklıklar ya da dijital kameralar ve kamera lensleri sayılabilir. Teknolojik ürünlerin versiyonu her geçen gün yenilendiği için, bu ürünlere olan talep de her geçen gün artış gösterir.

Otomobil Aksesuar Sektörü 

Özellikle erkek müşterilerin ilgi gösterdiği bir üründür. Arabasını her anlamda daha donanımlı hale getirmek isteyen müşteriler otomobil aksesuarlarına büyük rağbet gösterir. Otomobil sektörü önü açık bir sektördür. Her geçen sürede arabanın farklı bir modeli çıkarak kullanıcının beğenisine sunulur. Bu nedenle bu sektör üzerinden e-ticaret yaparak başarı ve kazanç sağlama olasılığınız yüksektir.

Beyaz Eşyalar 

E-ticaret dünyasında talep gören sektörlerden bir diğeri de beyaz eşyalardır. Çamaşır makineleri, bulaşık makineleri, buz dolabı ya da televizyon ürünleri en çok talep gören beyaz eşya ürünleri arasındaki yerini alıyor. Özellikle evlenecek olan çiftler, düğün öncesi evlerine eşya alırken beyaz eşyalardan başlayarak ilk eşyalarını alırlar. Eğer ilginiz varsa beyaz eşya sektörü üzerinden e-ticaret yapmaya başlayabilirsiniz.

Tekstil Sektörü

Sektörler arasında en çok talep gören ve görmeye devam edeceğini ön gördüğümüz sektörler arasında tekstil sektörü de yer alır. Moda anlayışının sürekli değişmesi ve insanların modaya olan tutkusu tekstil sektörüne olan talebi büyük ölçüde etkiliyor. Tekstil alanında özellikle ev giyim, iç giyim, eşofman takımları ön plana çıkıyor. 

Bunun yanı sıra spor kıyafetlerine olan talep de göz ardı edilmeyecek düzeydedir. Ülkemizde spor kıyafeti ve spor ekipmanı alan kesimin geliştiğini ifade edebiliriz. 

Kişisel Bakım Ürünleri

E-ticarette en çok satışın yapıldığı sektörlerden bir diğeri de kişisel bakım ürünleridir. Cilt bakımı, el, yüz, ayak bakımı, saç bakım ürünleri, peelingler, tonikler ve daha fazlası kişisel bakım ürünleridir. Bakımlı olmak anlamında kadınların yanı sıra erkeklerin de bakım ürünlerine yönelmesi ve kullanmaya başlaması yükselen talebin temel sebepleri arasındadır.

Kişisel bakıma ilgi duyan biri iseniz bu sektör tam size göre! Çünkü ilginiz olan sektörle doğru orantılı olarak bilgi düzeyiniz de daha fazla olacaktır. Kişisel bakım sektörü talep gören bir sektördür. Ancak müşteriler ürün hakkında her zaman bir soru işareti ile karşınıza gelir. Müşteriyi tatmin edici cevaplar verdiğinizde ise müşterinin sizi tercih etme durumu daha da yüksek olur. Soruları tatmin edici düzeyde cevaplamak için belli bir bilgi birikimine sahip olmalısınız. Yani kişisel bakıma ilginiz varsa e-ticaret için bu sektörü seçebilir ve başarılı olabilirsiniz.

Cerrahi Maske ve Dezenfektanlar

2019 yılında ortaya çıkan ve 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile birlikte cerrahi maske ve dezenfektan ürünlerine olan talep oldukça yüksektir. Bugün etkisi hala devam eden küresel salgın, cerrahi maskelere ve dezenfektan ürünlerine olan ilginin devam etmesini sağlıyor.

Mobilya ve Dekorasyon Sektörü

Ev, ofis gibi yaşam alanlarına önem verenlerin yoğunlaştığı sektör mobilya ve dekorasyon sektörüdür. El emeği olan ya da kişiye özel tasarım ürünleri oldukça revaçtadır. E-ticarete başlamak için tercih edebileceğiniz sektörlerden biridir. Bu sektöre en güzel örneği niş pazarlama ve niş ürünler üzerinde verelim. Belli bir kesime hitap eden ve bu kesim özel olarak hazırlanan, sınırlı sayıda üretimi yapılan niş ürünler, alıcının kendini özel hissetmesine yardımcı olur. Siz de mobilya ve dekorasyon sektöründe satış yaparak kendinizi e-ticarette var edebilirsiniz.

Pet Shop Sektörü

Son zamanların en çok ilgi gören sektörleri arasında pet shoplar yerini alıyor. Evcil hayvan sahiplenen kişilerin sayısının artmasının bu durumu tetiklediğini söyleyebiliriz. E-ticareti evcil hayvan sektörü üzerinden yapacaksanız, ürün seçenekleri de oldukça fazladır. Yani bu alanda satış için oldukça farklı ürünleri kullanabilirsiniz. Evcil hayvan mamaları, yatakları, kıyafetleri ve aksesuarları bu sektör içerisinde bulunan ürünlerdendir. 

Whatsapp
Leyla D-Help
Leyla D-Help
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1