E-Ticaret’te Kargonun Yeri ve Önemi

Merhaba değerli e-ticaret girişimcileri. Bugün sizlere E-ticaret ile kargo yani lojistiğin önemine biraz değineceğiz.

Bildiğiniz üzere E-ticaret yapmanın birinci kuralı iyi bir kargo firması ile iyi bir anlaşma sağlamaktır. Aslında anlaşma yapacağınız kargo şirketi sizin gizli ortağınızdır diyebiliriz. Çünkü e-ticarette 1. kural ürünü sevk edebilmenizdir. Doğal olarak da iyi bir firma ile cazip anlaşma yapmanız gerekmektedir. Cazip anlaşma yapmanız müşterinizi memnun etmeniz için önemli etkendir. İyi bir firma olması (burada iyi sadece markasal bilinirlik değil, doğru dağıtım ağı, doğru ulaşım ağından geçmektedir.) sizlere teslimat noktasında, iade noktasında ve ulaşılabilirlik noktasında yardımcı olmaktadır.

Şimdi kargo firmalarını aslında tek tek ele alabiliriz. Ancak bu bulunduğumuz il ve yakın illeri kapsayan bir görüş olacağı için size bazı teknik detaylar üzerinden bilgi verelim. Mesela Türkiye’nin en büyük dağıtım ağı PTT Kargo’dadır. Ama Büyükşehirler için teslimat süreleri bizce yeterli değil. Peşine Yurtiçi Kargo gelir. Yurtiçi Kargo günde ortalama 1 milyon 200 bin civarı günlük taşıma kapasitesi bulunmaktadır. Bu rakamdan dolayı Türkiye’nin en büyük 2. dağıtım ağına sahip şirkettir. Yurtiçi kargo diğer kargo firmalarına benzemez, fiyatlar konusunda nettirler. Yumuşak bir fiyat yapısına sahip değildirler. Eğer pazaryerlerinde satış yapıyorsanız bazılarında Yurtiçi Kargo’nun kaldırıldığını görebilirsiniz. Bunun nedeni Yurtiçi Kargo’nun kötü hizmet vermesi değil aksine pazaryerlerinden kaynaklı iş yükünü istememesidir. Böylelikle CRM yönetimini daha profesyonel bir şekilde yönetmektedir.

Lojistik Türkiye’de Yetersiz!

Türkiye’de lojistik çok yetersizdir. Pandemi etkisiyle bu daha da belirgin hale gelmiştir. Çünkü günlük Türkiye’de yaklaşık olarak 5 milyona yakın kargo çıkmaktadır. Bu kargo rakamının yarısını Ptt kargo 4/1 ini de Yurtiçi Kargo yüklenmektedir. Kalanını da diğer kargolar kendi aralarında pay etmektedir. Aslında kargoların ertesi güne kalmasının bir nedeni de budur. Aras kargo günlük yaklaşık 600 bin civarı sevkiyat yaparken MNG kargo 300 – 400 bin arasında sevkiyat yapmaktadır. Son olarak da Sürat Kargo günlük ortalama 250 – 300 bin civarında günlük sevkiyat yapmaktadır.

Biz şirket olarak tüm müşterilerimizde başarılı olmalarını gönülden arzu ederiz. Bunun için en etkili noktalardan birisi kargonun müşteriye kısa sürede ulaşmasıdır. Bu yüzden tercih edeceğiniz kargo firması çok önemlidir. Biz bu bölge içerisinde küçükten büyüğe bütün firmalarımızda Yurtiçi Kargo’yu tercih etmelerinden yanayız. Bunun en büyük nedeni pazaryerleri ile Yurtiçi Kargo’nun çalışmaması ve Yurtiçi Kargo’nun prensipli çalışması.

Tabi burada şöyle bir durum var, başta da dedik ya bölgenize göre iyi kargo firması değişiklik gösterir diye işte burada kargo acenteleri devreye giriyor. Eğer bulunduğunuz şehirde çalışmak istediğiniz kargo şubesi acente ise size avantajları olabilir. Mesela kırılan bir ürününüzün bedelini acenta cebinden karşılayıp sizi memnun edebilir, acentelerde bu yetki var. Ayrıca kapasitenize göre şirketinizin içerisine şube noktası koyabilir. Böylelikle lojistiğinizi içeriden çözebilirsiniz. Ancak nokta koyabilmesi için sizin ortalama 200 ve üstü kargo paketi çıkartıyor olmanız yada ortalama 25 bin ve üzeri ciro yapıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartları sağladıktan sonra sizin de şirket içerisinde size ait bir kargo şubeniz olabilir.

Unutmayın ki kargo şirketleri hayal kargo sayısıyla anlaşma yapmaz. Yani o firmaya aylık ne vaad ettiyseniz size teklifi ve sözleşmeyi ona göre ayarlar. Verdiğiniz vaadi yerine getirmezseniz doğal olarak size zam yapabilir yada sözleşmeyi tek taraflı fesh edebilir. Bu yüzden kargo firmasına vereceğiniz adeti sallamasyon bir adet değilde reel üzerinden konuşun ki hem mahcup olmazsınız hem de sözleşmeniz riske girmez.

Gelelim En İyi Kargo Şirketine

En iyi kargo şirketi diye birşey yoktur. Zira öyle bir firma olsa zaten o da operasyonel yükü kaldırmayacağı yük alır ve en iyi kavramından çıkar. Bu yüzden sizin en iyi olarak bakacağınız şey şube müdürünün size yaklaşımı, kargo teslim süreleridir. Bakın fiyattan hiç bahsetmedim çünkü bu ikisi olmazsa fiyatın isterse 1 lira olsun müşterilerinizi ciddi anlamda kaybedersiniz. O saatten sonra da yığınla müşteri şikayeti olan bir firma haline gelir ve artık iş yapamayacak hale bile gelebilirsiniz.

En iyi kargo şirketi sizin kargolarınızı hızlı bir şekilde teslim edendir.

En iyi kargo şirketi sizin ürünlerinizi hasarsız teslim edendir.

En iyi kargo şirketi müşterileriniz ilgili şubeyi aradığında telefonunu açandır.

En iyi kargo şirketi kargolarınızı bahane uydurmadan ve hasarsız olarak iade getirendir.

Şimdi burada neden Yurtiçi Kargo’yu ele aldığımıza gelirsek, merak etmeyin bu konuda bize bi para vermediler yada Yurtiçi Kargo’da herhangi bir hissemiz bulunmamaktadır. Ancak bu bölge de en iyi hizmeti Yurtiçi Kargo vermektedir. Kurumsal bir ağız sergiledikleri için konuşmaları sizi rahatsız edebilir keza Samsun’da yaşıyoruz bu yüzden bizde daha samimi cümleler etkiler. Ama emin olun ki en az sorun yaşayacağınız kargo bizce Yurtiçi Kargo’dur. Keza şuanda tüm müşterilerimiz Yurtiçi Kargo ile sevkiyat yapmaktadır. Şuana kadar önemli bir sorun da yaşamadık.

Dikkatli Olun

Dedim ya bölgenizde ki lojistik firmalarının size ve ürünlerinize olan yaklaşımı aslında iyiliği kötülüğü belirler. Bu yüzden kargo şubelerini gezin. Orada bulunan kişilerin size yaklaşımlarını inceleyin, kargoları nasıl kaldırıp yüklediklerini inceleyin. Daha sonra da şube yetkilileri ile oturup görüşün ve sizlere başarılı bir destek sağlayacak olanı seçin. Saygılarımızla…

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1