En İyi Google Reklamı Hangisidir?

Merhaba e-ticaret girişimcileri. Bu makalemizde en iyi Google reklamlarını ele alacağız.

Aslında bildiğiniz üzere en iyi reklam en çok dönüşüm yakalayan reklamdır. Dönüşüm yakalamanız içinde sektörünüzü, rakiplerinizi, verilen reklamları ve kampanyaları takip etmeniz anlamına gelmektedir. Bu araştırma aslında sizi yapacağınız reklamın türünü ve niteliğini belirlemektedir.

Bu ne demek oluyor? Kısaca bazı sektörlerden örneklendirelim. Örneğin siz hırdavatçısınız. Hırdavat sektöründeyim demeniz yeterli değil. Ne hırdavatı satıyorsunuz? Yani mobilya hırdavatı mı? Teknik hırdavat mı? Genel mi? Biz mobilya hırdavatını ele alalım. Şimdi sizin yapacağınız reklam modeli 3 çeşittir. Bunlar sırasıyla;

  • Kelime reklam (iyi analiz edilmiş kelimelerden oluşmalı)
  • Alışveriş reklam (tüm kategorilerinizi ayrı ayrı alışveriş reklamı yapmanız gerekmektedir.)
  • Yeniden pazarlama (iyi bir ürün grubunda belirli kampanyalar eşliğinde düzenlenmelidir. Mesela “Samet Menteşe %20 indirimde!” gibi)

Şimdi bu reklamları oluştururken dikkat etmeniz gereken püf noktalar ise sizin şirketinizin büyüklüğünden geçmektedir. Yani kendinize sormanız gereken sorular şunlardır:

a- Ben Samet (veya Yeniler, blum vs. başka bir marka ) menteşede iyi bir fiyat verebilirmiyim?

b- Ben mobilya hırdavatı sektöründe tüm ürünleri satabilir miyim? (menteşe, ray, dübel vida bunlar zaten rutin ürünler yani bakkalcının ekmek satması gibi, bizim sorduğumuz bunun yanına ne ekleyebilirsiniz mesela Starax gibi mutfak mobilyasını tamamlayıcı, işlevsel yada profesyonel ürünler sunabiliyor musunuz? )

c- Belirli gruplarda hem toptan hem de son tüketiciye ürün satabilir miyim? ( bu soruyu şöyle açalım; toptan ürünlerde doğuanadolu ve güneydoğu anadolu gibi bölgelerde ciddi talepler mevcut, ekmek gibi dediğimiz ürünlerde yani menteşe, ray, vida türlerinde çok iyi toptana ürün ve fiyat verebiliyormusunuz? Son kullanıcı da ise ara elemanlar elinizde mevcut mu? Yani mesela Kırma Kahve Masa Menteşesi, Henkel sprey boyaları, Ahşap macunu, ahşap boyası gibi insanların evindeki mobilyaları kendileri tamir edebileceği ürünleri satıyormusunuz?)

Eğer yukarıda ki 3 maddeye de EVET diyorsanız sizin adınıza çok sevindik. Çünkü reklamlarınızdan ve pazaryeri satışlarınızdan ciddi bir gelir elde edebilirsiniz. Google kelime reklamlarını oluştururken malı toptan satacağınız kitlelere yönelik kelimeler seçmelisiniz. Son kullanıcıyı bu alanda elemelisiniz. Çünkü attığınız taş ürküttüğünüz kuş sayısına değmeli. Yani Google kelime reklamlarından elde edeceğiniz müşteri kitlesi toptan ürünü alanlardan yana olmalıdır ve bu kelimeleri seçmelisiniz.

Alışveriş reklamları ise tüm ürünlerinize yönelik olmalı ama alışveriş reklamlarınızı her kategori için ayrı ayrı reklamlar oluşturmalısınız. Google Ads’de her kategorinin farklı reklama sahip olması doğru kitleye ulaşım için çok önemlidir. Menteşe için alışveriş reklamı ayrı olmalıdır, raylar için alışveriş reklamı farklı olmalıdır.

Gelelim Yeniden Pazarlama Reklamına

Yeniden pazarlama niye lazım? Çünkü yeninden pazarlama ile kaybettiğiniz tüm müşterilere sürekli reklam gösterimi hem marka güvenilirliğini arttırır hem de sitenize o anda gelip alışveriş yapmayan ama daha sonra bu ürüne ihtiyacı olan kişiye satış yapma ihtimalinizi yükseltirsiniz.

En İyi Reklam Peki Hangisi?

Yukarıda anlatmaya çalıştığım şey şuydu; en iyi reklam sektörünü tanımaktan geçer. Kimi için kelime reklam elzemdir, kimine alışveriş reklamı kafidir. Farklı bir sektörden örnek verelim ki bu sektör e-ticaret alanında Türkiye’de neredeyse %50 oranına sahip olan Tekstil olsun.

Şimdi diyelim ki bayan giyim satıyorsunuz. Sattığınız ürünlerin çoğunu ya Merter’den yada Güngören’den alıyorsunuz. Ama sizin sattığınız ürünleri belki Türkiye’de 1000’den fazla satıcı var değil mi? Ayrıca bunu Trendyol, Gittigidiyor, Hepsiburada gibi büyük pazaryerlerinde de satan var doğru mu? Yani bu şu demek olmuyor mu ” Tayt” kelimesine büyük pazaryerleri dahil yüzlerce kişi bu kelimeye reklam veriyor değil mi? Peki sizin reklam bütçeniz ile Trendyol yada diğer pazaryerleri ile aynı mı? Yani sizde binlerce lira bu kelimeye para dökebilir misiniz? Cevabınız HAYIR ise bu kelimelerde kelime reklam çıkmanızın bir anlamı yok değil mi? Yani yalandan Google’a para kazandırmak istiyorsanız o ayrı 🙂 . O zaman değerli e-ticaret girişimcisi yapmanız gereken kelime reklamını çok iyi kelimelerden oluşturmak ve trendi takip etmek Bknz Google Trend . Buradan Tayt kelimesinin hangi alternatifi en çok aranmış önce bunları buluyorsunuz. Daha sonra bu kelimeleri Google Ads ‘de Anahtar Kelime Planlayıcı da sorgulayıp son 30 günlük TBM (tıklama başı maliyet) sine bakıyorsunuz. Eğer TBM’si 30 kuruş ve altındaysa ve aranma hacmi de yüksekse sizi tebrik ederiz kelimenizi buldunuz.

Ancak tekstil sektöründe de alışveriş reklamı vermelisiniz. Çünkü alışveriş reklamı size başlangıçta güzel bir gelir elde ettirmese de zamanla marka bilinirliğinizin artmasına yardımcı olur. Dişinizi sıkarsanız 4 – 5 ayda ufak ufak bilinmeye başlarsınız. Ama burada önemli konu sosyal medyayı da aktif kullanmanızdır (tekstil sektörü için) reklamlarınızı birebir etkileşim içerisine gireceğiniz kişilerle pekiştirmelisiniz.

Marka Bilinci Oluşturma

Yeni başlayanlara tavsiye etmiyoruz. Siteniz kurulup şöyle 1 – 1.5 yıl geçenler için öneriyoruz. Çünkü buranın da adı üstünde Markanızı insanlara lanse etme için kullanılır ve maddi dönüş daha sonrası için planlanır. Markanızı ulusala tanıtmaya başlarsınız ve ciddi bütçeler gerekir. (öyle 5 bin 10 bin gibi rakamlar değil 🙂 )

Reklamı Özetlersek

En verimli Google reklamı sizin sektörünüze, ürün gamınıza, rakiplerinize ve fiyatlarına göre değişiklik gösterir. Her Google reklam tipi size uygun değildir. Her dönüşüm tipi de size uygun olmayabilir. Önce kendinizi sonra rakiplerinizi tanıyın ve reklamınızı ona göre kurgulayın. Saygılarımızla…

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1