ETSY Nedir? ETSY ‘de Nasıl Satış Yapılır?

Bu yazımızda size pazaryerlerinden biri olan ETSY’den bahsedeceğiz. ETSY hakkında bilgi almak isteyenler yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgi alabilir. Ayrıca ürünlerinin tanıtımını ve satışını yine bu platform üzerinden gerçekleştirir. Yazımızın devamını okuyarak ETSY nedir, bu sistem üzerinden nasıl satış yapılır, öğrenebilirsiniz.

E-ticaret yapan işletmeler, web sitelerinin yanı sıra pazaryerleri üzerinden de satış yaparlar. Pazaryerlerinden satış yapmak, satıcılar için avantajlı bir çalışmadır. İnternetten alışveriş yapan çoğu internet kullanıcısı pazaryerlerini ziyaret eder. Çünkü pazaryerinde bulunan ürünleri farklı filtreler üzerinden kıyaslamak oldukça kolaydır. Farklı markaların ürünlerini fiyat anlamında kıyaslayabilirler. Aynı zamanda renk/beden gibi alternatifleri bulmakta zorlandığınız ürünleri pazaryerleri üzerinden kolayca bulabilirsiniz.

Bu anlamda baktığımızda pazaryerlerinin müşterinin ihtiyacının giderilmesi ve farklı seçenekleri görmesi açısından önemli bir işlevi olduğunu söyleyebiliriz. Farklı ürün çeşitlerini görmek isteyen müşteri pazaryerlerini ziyaret eder. Çünkü pazaryeri aradığı markaları ve markanın ürünlerini toplu olarak müşterinin görmesini sağlar. Peki, bu süreçte ETSY nasıl bir konuma ve göreve sahiptir? İlk olarak bilmeyenler ya da az bilgisi olan okuyucularımız için ETSY nedir açıklayalım.

ETSY Nedir? 

En genel anlamı ile ETSY, internet üzerinden ürün ya da hizmetlerinizi satabileceğiniz bir pazaryeridir. ETSY’yi tercih eden satıcıların ortak noktası, ürününü daha fazla satıcıya ulaştırmaktır. Bu sayece ETSY pazaryerini ziyaret eden müşteriler ürünlerinizi inceler. Böylece web sitenizin yanı sıra ürün ya da hizmetlerinizi daha fazla alıcıya tanıtmış olursunuz. ETSY , e-ticaret yapan işletmelerin sıkça tercih ettiği ve satış yaptığı bir pazaryeridir. Özellikle ülke dışında satış yapmak isteyen işletmeler ETSY’yi tercih eder. Burada yine kısaca bilgisi olmayan okuyucularımız için pazaryeri nedir, bahsedelim.

Pazaryeri (Marketplace) Nedir? 

Pazaryeri ile ilgili yapabileceğimiz en net ve kısa tanımlama şu şekilde olabilir. Satıcı ve alıcıların dijital dünyada bir araya gelmesini sağlayan bir platformdur. Dijital anlamdan hizmet veren pazaryerleri, ziyaretçilerin internet üzerinden ziyaret edebileceği bir alandır. Satıcılar ürünlerini ya da hizmetlerini pazaryerleri üzerinden satışa sunarak daha fazla internet kullanıcısına ulaşmayı hedefler. 

Siz de e-ticaret yapıyorsanız ya da yapmaya karar verdiyseniz pazaryerlerini kullanarak daha fazla alıcı kitlesine ulaşırsınız. İnternetten alışveriş yapmak, ürün fiyatı anlamında online olmayan mağazaya göre daha avantajlı olduğu için pek çok müşterinin tercihi haline gelir. Pazaryeri satıcıların birbirleri ile rekabetlerinin yoğun olarak yaşandığı bir arenadır. Bu nedenle ürünün fiyatı konusunda yapılan çeşitli kampanyalar ile müşteriyi kendi tarafına çekmek isterler. Aynı ürünü en uygun fiyata bulduğu sanal mağazayı tercih eden müşteri, alışverişini tamamlar.

Dolayısıyla pazaryerlerini tercih etmek e-ticaret yapan kişi ya da işletmeler için oldukça önemlidir. Siz de ürün ya da hizmetlerinizi seçtiğiniz pazaryerlerinde sergileyebilir, satışa sunabilirsiniz. Bu pazaryerlerinden biri de ETSY’dir. Ancak ETSY’i diğer pazaryerlerinden ayıran bazı temel özellikler vardır.

ETSY Üzerinden Satış Yapma Nitelikleri Nelerdir?

Diğer pazaryerlerinde farklı bir pazaryeri olan ETSY üzerinden ürün satışı yapabilmeniz için bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Aşağıda belirteceğimiz faktörlere sahipseniz ETSY üzerinden pratik bir şekilde ürünlerinizin satışlarını yapabilirsiniz.

Orijinal Ürün 

ETSY üzerinden satışını yapacağınız ürünün orijinal ve tasarım ürünü olması gerekir. Sanayi tipi üretilen ürünlerin satışını bu platform üzerinden yapamazsanız. Bu neden satmayı düşündüğünüz ürün el yapımı, tasarım ürünü olmalıdır. Reselling olarak ifade edilen ürünlerin satışı yapılamaz. Reselling ürünler, farklı bir satıcıdan alınarak satışı yapılan ürünler olarak ifade edilebilir. Resseling kavramının Türkçe karşılığı, yeniden satıştır. Belli bir satıcı tarafından satılan ürün ETSY üzerinden satışa sunulamaz.

Ülkemizde kullanılan pazaryerlerini incelediğimizde, pek çoğunda aynı ürünün satışının yapıldığını görürüz. Aslında bu durum müşterinin aradığı ürünü bulmasını kolaylaştıran bir durumdur. Aynı ürün satan farklı markaları karşılaştırarak uygun olandan ürünü satın alır.

Ancak orijinal ve tasarım ürünlerine özem veren alıcılar için geçerli değildir. Tasarım ürünleri tercih eden kullanıcılar için ETSY üzerinden ürün araştırması yapmasını tavsiye edebiliriz. Çünkü ETSY üzerinden satışı yapılan ürünlerin sürekli üretimi yoktur. Satıcının kendi ürettiği ya da birkaç kişinin birlikte tasarladığı ürünler vardır.

Ortak Tasarım Ürünleri 

ETSY’yi kullanarak satış yapmayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta tasarıma yardımcı olan ortağın belirtilmesidir. Ürünler tasarım ve el emeği ürünler olduğu için sizden başka kişilerin el emeği de bulunabilir. Ortak yaptığınız ya da diğer kişinin yaptığı ürünü satışa sunarken bu bilgiyi belirtmelisiniz. Sizinle birlikte çalışma yapan kişi ya da kişilere de yer verin.

Orijinal Görsel 

E-ticaret yapanların dikkat etmediği konulardan biri de ürün için kullanılan görselin orijinalliğidir. ETSY ile satış yapacağınız ürünün görselini kendiniz çekmeniz gerekir. Ürünler el yapımı ürünler olduğu için stok görsel kullanmanız mümkün değildir. Zaten stok görsel kullanımı, tasarım ürünü için etik bir davranış olmayacağı için ürün görsellerinizi kendiniz çekmeniz daha uygun olacaktır.  

Ürün görselini çekerken perspektife ve çekim ışığına dikkat edin. Ürünü alan satıcıyı yanıltmaya yönelik görsel kullanımı yapmayın. Doğru açıdan çekilmiş ürün görseli işinize yarayacaktır. Ek olarak şunu da söyleyelim. Farklı açıdan çekilmiş birkaç görsel müşteriler açısından daha etkileyici olabilir. Bir örnekle açıklayalım. Takı tasarımı yapan satıcı olun. Bir kolye ürünü için yapabileceğiniz çekim perspektifi en az üç adet olabilir. İlki kolye ucunun yakından çekimi ile çekimidir. Böylece müşteri kolye ucunu ayrıntılı inceleyebilir. Kolye ucu ve zincirini çekebilirsiniz. Bu da müşterinin kolyenin bir bütün olarak nasıl duracağı hakkında fikir verir. Son olarak bir mankenin üzerinde ürünü sergileyebilirsiniz. Böylece alıcı farklı açılardan kolyeyi inceleme fırsatı bulur.

Vintage Ürün Satışı 

ETSY’de satışı yapılan ürünler orijinal ve tasarım ürünleridir. Nostaljiye merak saran ya da nostaljik ürünlere ilgisi olan müşteriler için vintage ürün satışı yapabilirsiniz. Ancak ürünlerin nostaljik olarak değerlendirilebilmesi için yıl kriterini karşılaması gerekir. Vintage kategorisi alında bir ürünün satışını yapabilmeniz için ürünün en az 15 yıllık bir ürün olması gerekiyor.

ETSY’de Nasıl Satış Yapılır? 

E-ticaretin yanı sıra e-ihracat yapmak isteyenlerin tercih ettiği pazaryerlerinden biri olan ETSY ile nasıl satış yapabilirsiniz? Aslında oldukça basit bir yolu vardır. Öncelikle bu platform üzerinden satış yapacaksanız belli bir düzeyde İngilizce bilginizin olması gerekir. Panel İngilizce olduğu için panel üzerinden işlem yapabilecek kadar İngilizce bilginiz olmalıdır. Sonraki adım ise mağaza açmak olacaktır. Bunun için öncelikle Etsy.com adresine giriş yapmalısınız. 

Giriş yaptıktan sonra “Sell On ETSY” kısmına gelerek sanal mağazanızı açabilirsiniz. Başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurmaya özen gösterin. Kullanıcı adınızı oluştururken özgün, kısa ve net bir isim olmasını sağlayın. Daha sonra mail adresinize gelen onay iletisini doğrulayarak sanal mağazanızı açmış olursunuz. “Your Shop” kısmına gelerek mağaza ayarlarını yapabilirsiniz. Evet, artık ETSY üzerinden mağazanızı açmış olursunuz. Artık ürünlerinizi yükleyerek ve satışa uygun hale getirmiş olursunuz. 

Ürün ekleme işlemini “listing” kısmı üzerinden gerçekleştirin. Yüklediğiniz ürünlere görsel yüklemek için ise “add a photo” yazısının bulunduğu butona tıklayarak ürün görsellerini ekleyebilirisiniz. Ayrıca son olarak ürünlerle ilgili şunu da ekleyelim. Ürün ismi ürünü niteleyici olmalıdır. İnternet kullanıcılarının ürünü hangi kelimeler ile arayabileceğini düşünerek uygun bir ürün ismi oluşturun. Buraya kadar olan kısımda ETSY hakkında bilgi verdik. Uygulama ile ilgili kafanıza takılan soruları gidermek ve uygulamaya gitmek için https://www.etsy.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1