Instagram Shopping Nedir? Instagram Mağaza Nedir?

İnstagram shopping, kısaca Instagram üzerinden ticaret yapılması işlemi olarak ifade edilebilir. Sosyal ağlardan biri olan Instagram, 2010 yılında kullanılmaya başlanan sosyal medya uygulamasıdır. Kısa süre içerisinde Instagram kullanıcı oranında büyük bir ivme sağlanmış ve Instagram kullanın kişi sayısında yükseliş meydana gelmiştir. Yaş, cinsiyet, meslek vb. gibi nitelikler fark etmeksizin herkes tarafından kullanılan ve paylaşım yapılan bir mecra haline gelmiştir. Instagram’a olan bu ilgi kullanıcı sayılarında hızlı bir yükseliş yaşanmasına sebep olmuş olabilir. Dünyanın farklı bölgelerinden pek çok kullanıcı bugün Instagram’ı farklı amaçlar için kullanıyor. İletişim aygıtı, gündem takibi, post paylaşma ya da alışveriş imkânı Instagram’ın kullanıcılarını sunduğu imkanlar arasındadır.


Instagram’ı kullanan kitlenin yoğunluğu ve aktifliği Instagram üzerinden alışveriş yapılması fikrini ortaya çıkarmıştır. Daha doğrusu Instagram mağaza uygulaması özelliği sayesinde Instagram kullanıcıları beğendikleri ya da satın almak istedikleri ürünü web sitesi üzerinden sepete ekler ödeme işlemini yapar ve alışverişini tamamlayabilir. Yani Instagram üzerinden Instagram shopping özelliği ile sahip olduğunuzu Instagram hesabı üzerinden tanıtabilir ve markanızı daha tanınır hale getirebilirsiniz. Ayrıca Instagram shopping ile daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz.


Instagram Shopping, Türkiye’de yeni yeni kullanılmaya başlayan bir Instagram özelliğidir. Bu özellik sayesinde e-ticaret sitesine sahip olan bir işletme sitesi ile Instagram uygulamasını entegre ederek ürünlerini Instagram üzerinden tanıtımını yapabilir. Gönderi ve hikâye paylaşımları ile ürünlerinizin görünmesini sağlayabilir ve müşteri kitlenizi genişletebilirsiniz.


Instagram üzerinden sunulan ürünler, Instagram kullanıcıları tarafından kolayca incelenebilir. Beğendiği ürünün fiyat bilgisini kolaylıkla öğrenebilir. Ayrıca satın almak istediğinde sitenin web sitesini ziyaret ederek alışveriş işlemini gerçekleştirebilir.

Instagram Shopping Uygulamasının Sunduğu Avantajlar

Instagram Shopping, avantajı yüksek olan bir e-ticaret yapılan bir platform haline gelmiştir. Instagram Shopping avantajlarını gelin birlikte inceleyelim.


Instagram shopping uygulamasının sunduğu avantajlardan ilki ürünün tanınırlığını sağlamaktır. Instagram uygulaması gönderi ve hikâye ekleme özellikleri olan bir uygulamadır. Bu özellikleri kullanarak ürünlerinizin görünürlüğünü yükseltebilirsiniz. Hem hikâye hem de gönderi olarak yüklenen ürün fotoğrafları müşterilerin ilgisini çekerek kısa süre içerisinde incelemesine yol açabilir. Ayrıca hikayenizde paylaştığınız fotoğrafları öne çıkartarak görüntülenme oranını devam ettirebilirsiniz. Bu sayede öne çıkmasını istediğiniz ürünün “Öne Çıkanlar” kısmında paylaşabilirsiniz.


Instagram shopping ile web sitenizin trafiğini arttırabilirsiniz. Peki bu nasıl olur? Instagram üzerinden sizi takip eden kullanıcılar, Instagram alışveriş kataloğu üzerinden sitenizi ziyaret eder. Instagram üzerinden yapılan beğeni ve yorumlar, Instagram hesabınıza ziyaretçi olarak gelenlerin müşteri olmasını sağlayabilir. Yeni ziyaretçileri web sitenize yöneltmeye yardımcı olabilir. Instagram shoppingi mağazanızın vitrini olarak düşünün. Görünmesini istediğiniz ürünlerin ön plana çıkmasını sağlar. Böylelikle beğenilen ürünlerin müşterilerle buluşturulması, beğeni ve tavsiye alınmasına yardımcı olur.


Web sitenize olan ziyaretler, aynı zamanda web sitenizin arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almasını da sağlayabilir. E-ticaret sitesi için SEO önemli bir faktördür. Sizin arama sonucunda yer alacağınız yerin belirlenmesini sağlayabilir. Instagram hesabı üzerinden web sitenize olan her bir ziyaret, web sitenizin arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almasına yardımcı olabilir.


Sadece web sitenizin olması yeteri kadar müşteri kazanmanıza yardımcı olmayabilir. Web sitesinin tanınırlığı sınırlı şekilde kalabilir. Instagram gibi diğer sosyal medya hesapları sayesinde web sitenizin ziyaretçi sayısında artış olamaya başlayabilir. Bu sayede hem siteniz tanınmış olur hem de müşteri kitlenizde artış meydana gelebilir.

Instagram Mağaza Nedir?

Instagram mağaza, Instagram üzerinden kullanılan özelliklerden biri olarak söylenebilir. Instagram mağaza özelliği, ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlanılan bir özelliktir. Mağaza özelliği ile Instagram hesabınıza kolaylıkla ürün ekleyebilir ve müşterileri web sitenize yönlendirebilirsiniz. Instagram mağaza özelliğini işletmenizin vitrini olarak düşünebilirsiniz. Mağazada sergilenen ürünlerin satın alım aşamasında devreye giren web sitesinin tıklanma ve ziyaret edilme oranındaki yükseliş, web sitesinin arama motoru sonuçlarında daha görünür bir duruma gelmesine yardımcı olabilir.


Instagram mağaza özelliği ile beğendiğiniz ürün hakkında ürün ve fiyat bilgisi alabilir, Satın almayı düşünmeniz durumunda web sitesi üzerinde alışveriş işlemini tamamlayabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1