SEO nedir? İç Seo ve Dış Seo Ne Anlama Geliyor?

SEO nedir sorusunu şu şekilde yanıtlayabiliriz; web sitelerinin arama motorlarında daha rahat taranıp anlaşılabilmesi için arama motoru kriterlerine uygun şekle getirilmesi, yani web sitelerinin görünürlüğünü ve trafiğini artırmak için, sitelerin bazı yöntemlerle en uygun şekle getirilme işlemidir. Seo hakkında daha fazla bilgi almak için Seo nasıl yapılır yazımızı inceleyebilirsiniz.

Web sitelerinin ziyaretçi çekmesi için kaliteli bir trafik çok önemlidir. Bunun için de hazırlanacak olan web sitelerinin optimize edilmesi şarttır. Arama motoru optimizasyonunun asıl amacı, web sitelerini arama motorlarında üst sıralara taşımaktır.

Arama motoru optimizasyonu çeşitleri; site içi çalışmalarından oluşan page SEO ve site dışında yapılan çalışmalardan oluşan of page SEO dur.

İç SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir

Bir web sitenin arama motorları kurallarına uygun şekle getirilebilmesi için, site içerisinde gerçekleştirilen SEO çalışmaları iç SEO nedir sorusunu yanıtlar.

İlk kez bir web sitesi kurulacaksa öncelikle site içi SEO çalışması yapılmalıdır. Kaynak kodda yer alan içerikler, resimler, açıklamalar site içi SEO çalışmalarını oluşturur. Bu çalışmalar belli kurallara göre hazırlanır.

On Page SEO çalışması yapmak, site içi ziyaretçi sayısını artırmak için oldukça önemlidir. Bunun için yapılabilecek bazı önemli çalışmalar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

  • Web sitesinin hızını düşüren gereksiz öğeleri kaldırıp; site hızı artırılmalıdır.
  • Sayfalarda bulunan ana başlıklar ve alt başlıklar düzenli bir şekilde hazırlanmalıdır. Bu düzen hiyerarşik bir şekilde H1, H2, H3 şeklinde olmalıdır.
  • Web sitelerinin URL yapıları sitenizle uyumlu, okunabilir ve akılda kalıcı olması gerekir.
  • İç SEO için web sitelerine yüklenen görseller de optimize edilmelidir. Görseller içerikle alakalı olmalı, site hızı açısından ise küçük boyutlu görseller tercih edilmelidir.
  • Hazırlanan web sayfalarında yönlendirme linklerinin hazırlanması gerekmektedir. Böylece siteye gelen ziyaretçilerin sitede daha uzun süre kalmaları sağlanır. Uzun süre sitede kalan ziyaretçiler ise arama motorları tarafından sitede önemli içerikler bulunduğunu belirler.
  • Anahtar kelime yoğunluğu doğru bir şekilde ayarlanmalıdır. Bir içerik için hedeflenen anahtar kelimeler tüm içerikte %5’i geçmemelidir. Çünkü yaşanacak bu durum karşısında arama motorları durumu, spam olarak algılar.
  • Web siteleri düzenli aralıklarla mutlaka güncellenmelidir. Güncellenmeyen siteler arama motorları tarafından, kullanılmadığı belirlenerek alt sıralara taşınır.

Dış SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir

Site dışı arama motoru optimizasyonu olan dış SEO web site dışında uygulanan SEO çalışmalarını içermektedir. Bahsedilen çalışmalar site trafiğini artırmada site içi yapılan arama motoru optimizasyonu çalışmalarından daha çok etkilidir.

Site dışı yapılan bazı önemli SEO çalışmaları şunlardır;

  • Web sayfaları için ücretli veya ücretsiz alınan bağlantılar yani Backlinkler.
  • Siteniz ile ilgili başka bir sitede konuk yazarlık yapmak o siteden bağlantı almanızı sağlayarak sitenizi kaliteli gösterecektir.
  • Sosyal ağlarda paylaşacağınız içerikler sitenizin popülerliğini artıracaktır.

Dikkate alınması gereken önemli çalışmalar doğru bir şekilde uygulanır ve faydalı içerikler hazırlanırsa kaliteli bir site ortaya çıkacaktır.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1