Kargo Entegrasyonunun Avantajları Nelerdir?

E-ticaret içerisinde bulunan hizmetlerden biri de kargo entegrasyonudur. Temel olarak e-ticaret, bize dijital dünyada alım ve satış yapma hizmeti sağlıyor. Ürün ya da hizmetlerinizin müşterilerinize ulaştırmanızda en önemli hizmeti kargo hizmeti üstlenmektedir. Eğer bir e-ticaret sitesine sahipseniz, size gelen siparişleri müşterilerinize ulaştırmak için kargo yoluyla ulaştırmanız gerekir. E-ticarette gerçekleşen her işlemi, çok kısa sürede ve sistematik olarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemlere kargo entegrasyonu da dahilidir. Sipariş geldiğinde, kargo entegrasyonu işlemi sayesinde sistem üzerinden otomatik olarak barkod oluşturulur. İlgili kargo firmasına iletilir. Kullanılan sistem üzerinde oluşturulan barkodu kargo firması görüntüleyebilir. Fatura dokümanına ve kargo takibini erişim sağlayabilir, bu belgeleri kayıt altına alabilir.

E-ticarette kargo entegrasyonu nedir? Kargo entegrasyonunu nasıl yapabilirsiniz? Kargo entegrasyonu ne gibi faydalar sağlar? Bu gibi sorular e-ticarete ilgi duyan ya da e-ticarete yeni adım atan firma ya da işletmelerin merak ettiği ve araştırdığı sorular arasında yer alır. Kargo entegrasyonunun web site sahiplerine fayda sağlayıp sağlamadığını anlatabilmek için önce kargo entegrasyonu nedir, bunu öğrenelim.

Kargo Entegrasyonu Nedir?

E-ticarette kargo entegrasyonu, web sitesi ya da pazaryerlerinden gelen siparişler otomatik olarak sisteme işlenmesini, kargo fişinin ve barkodlarının yine otomatik olarak oluşturulmasını sağlayan işlemin adıdır. Site üzerinden ya da pazaryerlerinden gelen siparişlerin her biri için ayrı ayrı barkod, kargo fişi oluşturulması gerekir. Sipariş potansiyelinize bağlı olarak düşündüğünüzde her bir sipariş için barkod ve kargo fişi oluşturulması çok zahmetli ve zaman alan bir işlem haline gelebilir. Hatta yoğun sipariş yaşanması durumunda karmaşa yaşayabilirsiniz. Kargo entegrasyonu bu gibi karmaşık durumların yaşanmasına engel olur.

Elle yapılan barkod ve kargo fişi, zaman olarak gecikmelerin yaşanmasına sebep olur. Ayrıca manuel (elle) yapılan barkod ve kargo fişinde hata payı da oldukça yüksektir. Bu gibi olumsuz durumların en az şekilde yaşanabilmesi, kargo entegrasyonu ile mümkündür. E-ticaret dünyasında gerçekleşen işlemler, maksimum derecede hızlı gerçekleşir. Zaman, hem alıcı hem de satıcı için oldukça önemlidir. Müşteri için online alışverişe ayırdığı zamanı verimli ve kaliteli bir şekilde geçirmesi yani verdiğiniz hizmetten memnun kalması, sizin için sürekli müşteri olmasına ve sitenizi tercih etmesine yardımcı olur. Özellikle web sitesinden ya da pazaryerinden verilen sipariş sonrası müşteri eline ulaşma hızı, müşterinin tercih sebebini etkileyen önemli faktörlerden biridir.

Alınan siparişin hazırlanarak gönderime hazır hale gelmesi kargo entegrasyonu ile mümkündür. Kişisel bilgileriniz, kargo entegrasyonu sayesinde kargo şirketine hızlı bir şekilde iletilir. Kargo entegrasyonu hizmeti ile her bir siparişiniz için ayrı ve hızlı bir şekilde barkod ve kargo fişi hazırlanır.

Kargo Entegrasyonu Ne İşe Yarar?

Web sitenizden ya da pazaryerinizden gelen siparişlerin hızlı ve eksiksiz bir şekilde ulaştırılması müşteri memnuniyetini önemli ölçüde etkiler. Web siteniz için gerçekleşecek her olumlu geri dönüt ile yeni müşteriler kazanabilirsiniz. Alınan siparişlerin anlaşmalı kargo şirketine iletilmesi ve bunun otomatik bir şekilde gerçekleşmesi, kargo adımları, müşteriye giden bilgi mesajı ya da e-mail kargo entegrasyonu hizmeti sayesinde gerçekleşir.

Kargo entegrasyonu, web sitesi ya da pazaryeri üzerinden alınan kargo bilgileri (adı, soyadı, adresi, telefon numarası, barkod) sistem üzerinden kargo şirketine hızlı bir şekilde iletilmesini ve siparişin teslimata hazır hale gelmesini sağlar.

Kargo Entegrasyonunun Sağladığı Avantajlar

Hız, e-ticarette önemli olan ve sizi bir adım öne taşıyacak bir faktördür. E-ticareti tamamlayan her bir işlemin hızlı ve kusursuz olması, işletmenizin ya da firmanızın müşteriler tarafından tanınmasına fayda sağlar. E-ticarette alışveriş işlemi online şekilde gerçekleştir. Siparişini verdikten sonra siparişin kısa sürede alıcıya ulaşması, verdiğinizin hizmetin müşteri üzerinde iyi bir izlenim bırakmasını sağlar. Bu nedenle hız (ancak eksiksiz) her zaman için size olumlu olarak geri dönüş yapılmasını sağlayacaktır. Kargo entegrasyonu, hizmeti ile sipariş verildikten teslimat işlemine kadar geçen süre içerisinde aktif bir rol oynar.

Kargo entegrasyonu hem alıcı hem de satıcı açısından bazı avantajlar sağlar. Bu avantajlar şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Tasarruf
  • Düşük Hata Payı
  • Hız
  • Sınırsız hizmet

Tasarruf

Kargo entegrasyonu sizin hem zaman hem de maliyet açısından tasarruf yapmanıza yardımcı olur. Özellikle e-ticarette zaman oldukça önemli bir faktördür. Sipariş bilgilerinin kargo şirketine iletilmesi kısa bir süre içerisinde gerçekleşir. Bu sayede alınan ürünün hızlıca teslimata hazır hale getirilmesini sağlarsınız. Bu departman için insan gücüne ihtiyaç duyulmaması da maliyet açısından size tasarruf sağlar.

Düşük Hata Payı

Manuel (elle) olarak yapılan işlemlerde, hata payı en aza indirilmeye çalışılsa da hata çıkabiliyor. Kargo entegrasyonu ile sipariş sürecinde oluşabilecek hata paylarını en aza düşürebilirsiniz. Ancak hata payını tamamen ortadan kaldırmaz. Hata payınızın düşük olması müşterileri oranınıza da yansır. Böylelikle kaliteli hizmet sağlamış olursunuz.

Hız

Kargo barkodu ve kargo fişinin oluşturulması çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşir. Böylelikle kargoya vereceğiniz ürün kolayca teslimata hazır hale gelir. Ayrıca kargo entegrasyonu sayesinde web sitenizden aldığınız siparişin kargoya verilme sürecini minimum zamanda gerçekleştirebilirsiniz.

Sınırsız Hizmet

Pazaryerlerinde uygulanan kargo alım kotalarını takılmamak için, kendi kargo anlaşmanızı yapabilirsiniz. Bu sayede kota sınırlaması olmadan kargo gönderimine devam edebilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1