SEO ve Anahtar Kelime İlişkisi Nedir?

Dijital dünyaya giriş yapmak istiyorsanız başarılı sonuç elde etmenin içeriklerden geçtiği bilmelisiniz. Çevrimiçi ortamların başarı kıstası olan içerikler ne kadar kaliteli ve özgün olursa yolunuz bir o kadar açık olacaktır. Elbette içeriklerin yalnızca nitelikli olmaları başarı için yeterli olmayacaktır. Bu noktada en büyük yardımcılarımız, SEO çalışmaları olacaktır. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarının önemi pek çok üretici tarafından bilinmekte olup, önem vermeyenlerin ise uzun süre ayakta kalamadığı görülebilir. Bu açıdan baktığımızda arama motoru sıralamalarına ve organik takipçi trafiği çekmek için yürütülen çalışmalar olan SEO adımlarının önemi görülebilir. SEO çalışmalarından bahsedildiğinde, SEO ve anahtar kelime ilişkisine değinmek de gereklidir. SEO çalışmaları site trafiğinde ne kadar etkili ise, anahtar kelime de SEO çalışmaları için aynı önem derecesine sahiptir.

Anahtar Kelime Nedir? Neden Kullanılmalıdır?

Anahtar kelime çevrimiçi ortamda üretilen içeriklerin ilişkilendirildiği bir veya daha fazla kelimenin birleşimi ile kullanılan terimlerdir. Kullanıcıların arama motorları üzerinde gerçekleştirdiği her arama terimi potansiyel bir anahtar kelime niteliğindedir. İçeriklerin doğru hedef kitleye ulaşması adına içeriklerde yer verilen anahtar kelimeler, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu bilgiye erişmesi noktasında başarılı sonuçlara sebep olmaktadır. Bu nedenle kullanılan anahtar kelimelerin içerik ile ilişkili olmasına özen göstermek gerekmektedir.

Anahtar kelimeler kullanıcıya, talep ettiği bilgiye ulaşması için bir anlamda yön gösterirken aynı zamanda doğru içeriğe yönelmesi avantajını sunmaktadır. Bu sayede internette yer alan tüm bilgi kalabalığından aranan içeriğe ulaşmak daha kolaylık olmaktadır. Bu durum kullanıcı açısından önemli olan kısmı, bunun bir de üretici tarafından önem arz eden kısmı vardır. Anahtar kelimelerin içerik üreticisine sunduğu en büyük avantaj, doğru hedef kitleye ulaşmayı sağlaması ve takipçi trafiğini artırması gösterilebilir. Doğru hedef kitle takipçi trafiğini, takipçi trafiği de arama motoru sıralamasında üst sıralarda yer almayı tetiklemektedir. Arama motoru sıralamalarının site üzerindeki etkisi bilindiği üzere, anahtar kelimenin de önem derecesi daha net anlaşılacaktır.

Anahtar Kelime Kullanmanın Avantajları

  • Arama motoru sıralamasında üst sıralara yer alma olanağı sunar
  • Siteye organik takipçi çekilebilir.
  • Doğru hedef kitleye ulaşmayı kolaylaştırmaktadır.
  • Site için oluşturulmuş SEO çalışmaları üzerinde olumlu etkilerde bulunmaktadır.
  • Kısa sürede başarılı sonuçlar elde etme avantajı sunmaktadır.

Anahtar Kelime Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Anahtar kelime seçimi yapılırken, oluşturulan içeriğin dikkate alınması öncelikli olarak dikkat edeceğimiz noktadır. Oluşturulan içeriğin ziyaretçiye hitap etmesi ve gerekli bilgileri içermesi ya da sitenin SEO çalışmaları ile etkin hale getirilmesi başarı için yeterli olmayacaktır. Bu çalışmalara bir de anahtar kelime seçimi aşaması dahil edilmeli ve bu adımların birbirinden ayrılmamasına dikkat edilmelidir.

Anahtar kelime seçimi yapılırken yararlanılabilecek araçlar bulunmaktadır. Google Keyword Planner en çok tercih edilen ücretsiz olarak kullanılan araçlardan birisidir. Bu araç sayesinde en uygun ve olumlu sonuç getirecek anahtar kelime seçimi gerçekleştirilebilir.

Anahtar kelime seçimi yaparken çok büyük arama hacimlerine sahip kelimeleri seçmek, özellikle daha ufak çaplı siteler için olumlu sonuç doğurmayacaktır. Bunun yerine rekabet oranı daha düşük olan kelimeler içerisinde seçim yapmak başarı elde etmek adına daha fazla avantaj sunacaktır.

Özellik kesin sonuç elde etmek için uzun kuyruklu anahtar kelimelere öncelik verilebilir. Bu sayede doğrudan hedef kitleye yönelim gösterecek ve kesin sonuçlar elde etmeye daha yakın olabileceksiniz.

Anahtar kelimeler içeriğin başlığında yer aldığında sonuçlar bu durumdan olumlu etkilenecektir. Bu durum ziyaretçi için olduğu kadar arama motoru botları açısından da olumlu geri dönütlerine sebep olacaktır.

Anahtar kelimelerin içeriğin geneline yayılması bir öbek halinde bulunmaması daha fazla etkili sonuç verecektir. Öncelikli tercih, içeriğin ilk paragrafında bir anahtar kelimenin yer alıyor olması ve diğer seçilen anahtar kelimelerin de içeriğin uzunluğuna göre aralara pay edilmesi gerekmektedir.

Bu gibi noktalara dikkat edildiğinde anahtar kelimeler doğru çalışmalara dönüşecek ve etkileri daha net görülebilecektir. Daha etkin sonuçlar için gerektirdiği gibi çalışmaları yürütmek öncelikli olmalıdır. Aksi durumda başarı elde etmek isterken tamamen olumsuz sonuçlar ile karşılaşılması söz konusu olacaktır.

Anahtar Kelime Araştırması Neden Önemlidir?

Anahtar kelime kullanmanın öneminde bahsetmeye çalıştık, şimdi ise bu durumu nasıl daha verimli hale getirebileceğimize değinmeye çalışalım. Başarılı bir çalıştırma gerçekleştirmek için analizlerde bulunmak gerekmektedir. Yaptığımız her işlemde olduğu gibi anahtar kelime seçimi yapmadan önce de araştırmalar yapmak ve analizlerde bulunmak gerekmektedir. Anahtar kelime araştırması yapmak neden önemlidir? Anahtar kelime araştırması yaptığımızda, sektörün neye ihtiyacı olduğunu ve kullanıcı taleplerini daha net olarak kavrama imkanı elde edebiliriz.

Anahtar kelime seçimi önem verilmesi gereken bir adımdır. Üretilen içerikler ne kadar kaliteli ve özgün de olsa, anahtar kelimenin yanlış seçilmesi bu etkiyi olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun en temel sebebi ise, anahtar kelime kullanıcıyı içeriğe çeken ana unsur olmasıdır. İçerikte istediği bilgiye ulaşamayan kullanıcıda olumsuz etkiler oluşabilir. Bu işlem tekrarlandığında ve önemsenmediğinde ise başarılı sonuç elde edilemeyeceği bilinmelidir. Bu sebeple anahtar kelime seçerken, oluşturulacak içerik ile uyumlu olmasına dikkat etmek gerekir. Bunun haricinde ise, seçilen anahtar kelimelerin arama hacmi yüksek kelimeler arasından seçilmesi de ayrıca önem arz eder. Aksi halde yapılan çalışmaların başarıya ulaşması bu durumdan olumsuz etkilenecektir.

Anahtar kelime seçiminde içerik üreticilerinin kullanması için önünde alternatif olacak seçenekler mevcuttur. Anahtar kelimeler, uzun kuyruklu anahtar kelimeler ve kısa kuyruklu anahtar kelimeler olarak kullanılmaktadır. Seçim yapılan anahtar kelime bir ve iki kelimden seçilirse bu kısa kuyruklu anahtar kelime olurken, üç ve daha fazla kelimeden oluşursa uzun kuyruklu anahtar kelime olarak adlandırılmaktadır. Bu iki seçenek arasındaki fark ise, kısa kuyruklu anahtar kelimelerin genel hedef kitleye hitap ederken, uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha özele hitap etmektedir.

Anahtar Kelime Yamyamlığı Nedir?

Site sahiplerinin en önemli yardımcıları anahtar kelime kullanımında sık yapılan hatalardan birisi de aynı anahtar kelimeyi tekrar olarak kullanmaktır. Birden çok sayfada aynı anahtar kelimeye yer verilmesi bu sayfaların kendi arasında rekabette bulunması manasına gelmektedir. Bunun en büyük zararı da yine sitenin kendisine olacaktır.

Sayfaların birbiri ile rekabet halinde olmasının sonucu olarak sayfalar arasında otorite olabilecek sayfaların öne çıkmasına engel teşkil edecektir. Bu durumun sonucunda da site trafiği etkilenecektir ki bu en son isteyeceğimiz sonuçtur.

Farklı sayfalar için aynı anahtar kelimeleri seçmek yerine etkili olduğu düşünülen anahtar kelimeleri bir sayfada toplamak ve her bir sayfa için farklı anahtar kelimeler hedeflemek ile daha başarılı sonuç elde edilebilir.  Anahtar kelimler doğru kullanıldığında etkili araçlardır.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1