Marka İmajı Nedir? Nasıl Oluşturulur?

E-ticarette tüketici davranışları sıklıkla değişiklik gösterir. Bir firmaya ya da ürüne olan bağlılık uzun vadede etkili olmayabilir. Anlık oluşan farklılıklardan en çok etkilenecek olan da markalardır. Bu noktada sorunlar ile karşılaşmamak adına firmalar, tüketici davranışına yönelik çalışmalar yürütüyor. Özellikle müşteri memnuniyeti firmalar için büyük önem arz eder. Hedef kitlenin dikkatini çektiği ölçüde başarılı sonuçlar elde edilebileceğinin farkına varan firmalar da önceliklerini gözden geçiriyor. Marka imajı da firmaların özen göstermesi gereken çalışmalardan biri tanesidir. Peki, nedir bu marka imajı? Özellikleri ve önem derecesi nedir? Marka imajı ne gibi faydaları sunar? Tüm bu sorular çerçevesinde marka imajı kavramını incelemeye çalışalım.

Marka imajına açıklık getirmeden önce marka nedir ve neden önemlidir? Sorusuna yanıt aramak ile başlayalım.

Marka Nedir? Neden Önemlidir?

Marka, ticarette firmaların birbirinden ayrılmalarını sağlayan işaretler olarak belirlenir. Marka oluşturulurken, sözcükler, işaretler, sayılar gibi imgelere yer verilir. Farklılık yaratacak firmanın çalışmalarını tanınmasını sağlayacak etkili çalışmalar marka için önemlidir. Marka önemli midir? Sorusuna vereceğimiz yanıt ise tektir; evet. Marka olmadığında satış yapmanın sürekli olması sağlanamaz. Bir süre sonra bu çalışmalar zorunlu hale gelir. Etkili bir marka çalışması ile hedef kitle üzerinde akılda kalıcılığı artırmak mümkündür. Amacımız da dikkat çekmek ve satış oranlarını artırmak olduğu için bu anlamda fayda sağlayacak tüm çalışmalar önceliğimiz olmalıdır.

Marka seçerken belirli markaların benzerlerini kullanmak bazen firmaların düştüğü hatalardan biridir. Benzerlik kısa süreli etki sunsa da zamanlar bu durum tam tersi olacaktır. Bunun için firmaların ilk adımları etkili bir marka adı oluşturmak olmalıdır.

Marka İmajı Nedir?

Marka imajı; müşterilerin marka hakkında düşüncelerini ve deneyimlerini ve markayı algılama biçimlerine verilen addır. Bu sebeple de firmaların marka imajı üzerinde fiziksel bir etkileri olmaz. Tamamen müşteride yansıtılan düşüncelerin şekillenmesi ile alakalı olmasından dolayı da firma adına yapılacak etkiler kısıtlıdır.  Müşteriler bir ürün ya da hizmet satın alırken öncelikli olarak kendilerinde yansıttığı düşüncelere önem verir.

Marka imajı oluşturmak adına firmaların yürüttüğü çalışmalar, firma logosu, görselleri ve belirlenen sloganı olarak belirlenebilir. Bu çalışmalar doğrultusunda tüketici üzerinde olumlu etkiler yaratmak amaçlanır.

Mark İmajı Neden Önemlidir?

Tüketiciler üzerinde bir etki yaratmak istiyorsanız, marka imajı size istediğiniz etkiyi yaratacaktır. Marka imajı ile ürün ve hizmetlerin kullanıcı üzerindeki etkisi artırılmaya çalışılır. Özellikle yeni bir kullanıcıya erişim sağlarken marka imajı daha fazla etki yaratır. Başlangıçta kötü düşüncelere sahip olması çevresine de bu durumu yansıtmasına neden olabilir. Bu da en tehlikeli durumlardan biridir. Müşteri memnuniyeti elde etmekten daha zor olanı bu memnuniyeti daha fazla kullanıcıya aktarılmasını sağlamaktır. Bunun tam tersi olarak ise memnuniyetsizlik ise daha hızlı ve etkili bir yayılma gösterir. Dolayısıyla bu durumda firmaların yapması gereken marka imajını olumlu etkilerde bulunacak çalışmalar yürütmektir.

Marka İmajının Etkisi Nasıl Artırılır?

Marka imajının sunacağı etkilerden bahsettik. Peki, bu etkileri kendi lehimize çevirmek mümkün müdür? Elbette etkili bir çalışma ile bunu gerçekleştirmek mümkündür. Bunu nasıl sağlayacağımız noktasında gelirsek;

Marka Kimliği Üzerinde Çalışma Yapmak

Müşterilerin markayı fark etmesi için yürütülen çalışmalara marka kimliği adı verebiliriz. Belirlenen hedef kitlenin markayı tanıması üzerine yürütülebilecek başlıca çalışmalar an birisi marka bilinirliğini artırmaktır.

Çalışmaların Birbiri İle Uyumlu Olması Gerekir.

Sosyal medya platformları artık her markanın öncelikli gördüğü çalışmalardır. Bu alanda yer alan kullanıcılar üzerinden etkin olma çalışmalarına ağırlık veren firmaların dikkat etmesi gereken nokta ise tutarlı olmaktır. Özellikle sosyal medya platformları arasında farklılık olmadan her alan için aynı çalışmaları yürütmek gerekir. Yalnız bunun ile sınırlı kalmaz, pazarlama adımlarının her biri birbiri ile uyum içerisinde ilerlemelidir. Aksi halde yakalanmak istenen etkinin çok altında sonuçlar elde edilir.

Müşteri Destek Çalışmalarına Ağırlık Verilmeli

Satış yapıldığı anda her şey sonlandı düşüncesi sonradan soruna sebep olabilir. Artık kullanıcıların ilk tercihleri arasında satış sonrası destek sunulması alternatifidir. Bu sayede sonradan yaşanılabilecek sorunlar için önlem alınması olanağını elde etmek amaçlanır. Destek olması tek başına etkili olmaz. Bir de bu destek çalışmalarının doğru bir akışta seyretmesi gerekir. Bilgi birikimi noktasında yeterli olan kişiler tarafından bu hizmetin sunulması önemlidir.

Marka İmajı ile Marka Kimliği Arasındaki Farklılıklar

Marka kimliği, firmanın hedef kitle tarafından hangi anlamda tanınmasını istediğini belirlediği çalışmalardır. Marka kimliği, firmaların tüketici tarafından hangi hizmeti ile tanınmak istediğinin cevabıdır. Yani çalışmalara yön veren firmaların kendileridir. Marka imajı ise tam tersi firma hakkında müşterilerin düşüncelerinin şekillenmesi çerçevesinde gelişmektedir. Bu iki kavram arasındaki temel farklılık bu noktadır. Birinde direkt firma yönlendirmesi mevcutken, bir diğerinde ise yalnızca dolaylı olarak düşüncelere şekillenmesine yönelik çalışmalar yürütmeyi kapsar.

Özetlemek gerekirse, marka kimliği oluşmasında firma etkisi varken, marka imajında zamanla deneyimlemeler sonucu oluşur.

Marka İmajının Faydaları Nelerdir?

Marka imajının firma adına başarılı sonuçlar gösterdiği başlıca noktalara değinmek gerekirse;

Marka Bilinirliği Açısından Etkilidir

Firmaların yegâne hedefi satış oranlarında artışlar olmasını sağlamaktır. Bunu da en iyi sunacak çalışmalara ağırlık vermek olacaktır. Etkin çalışmalardan birisi de marka imajıdır. Marka imajının en önemli etkisi markayı tanımayı kolaylaştırır. Marka ne kadar çok kişi tarafından tanınırsa daha fazla kişiye ulaşmak daha kolay ve hızlı olur. Bu etkiyi yakalayacak pazarlama çalışmalarına ağırlık vermek sonuçtan memnun olmak için etkilidir. Dolayısıyla da bu açıdan etkili olabilen marka imajına ağırlık verildiğinde beklentilere daha rahat ulaşılır.

Müşteri Memnuniyetinin Daha Hızlı Yayılması

Markadan memnun olan müşteriler, bu düşüncelerini etraflarına da iletir. Bu da markanın yapacağı tanıtım çalışmalarından daha fazla etkili olacaktır. Son zamanlarda kullanıcıları birebir düşünce ve yorumlarına daha fazla önem gösteriyor. Özellikle tüketici yorumları e-ticarette fazlasıyla etkilidir. Bu araç doğru kullanıldığında hiç umulmadık başarılar elde edilebilir. Kulaktan kulağa yayılan tanıtımları gerçekleştirmede etkili olan faktörlerden birisi de marka imajıdır. Aldığı hizmetten memnun kalan kullanıcılar bu durumu çevresine de iletir ve bu duru reklam çalışmalarından daha etkili olabilir.

Satış Oranlarında Artışlar Meydana Getirmesi

Marka imajının en net etkisini satış oranlarında görebiliriz. Durum tamamen kullanıcı düşünceleri ile bağlantılı olduğu için etki oranları da daha fazla olur. Firmaların sunduğu çalışmalar hakkında olumlu düşüncelere sahip olan kullanıcıların satın almada karar verme süreleri daha kısa sürecektir. Ayrıca marka imajı olumlu etki bıraktığında sadık müşteri kitlesinde artışlar meydana getirecektir.  Zamanlar markadan memnun kalan tüketiciler bir sonraki sefer daha net bir şekilde markayı tercih edecektir.

Bunların yanı sıra marka imajı olumlu olduğu gibi olumsuz düşünceleri de yansıtabilir. Olumsuz düşünceler oluştuğunda işler aynı oranda yıkıcı olabilir. Marka imajının tüketici üzerinde olumsuz algı yaratması markanın adını olumsuz etkiler ve bu durum da satış oranlarına etki eder. Kişiler kendileri markayı tercih etmemek ile sınırlı kalmaz bu düşüncelerini çevrelerine de iletebilir. Bu da kişiler üzerinde marka adına ön yargı oluşturmaya sebep olabilir.

Marka imajı nedir?

Marka imajı, müşterilerin marka hakkında düşüncelerini ve deneyimlerini ve markayı algılama biçimlerine verilen addır.

Marka imajı ile marka kimliği arasındaki farklılık nedir?

Marka kimliği, firmaların tüketici tarafından hangi hizmeti ile tanınmak istediğinin cevabıdır. Yani çalışmalara yön veren firmaların kendileridir. Marka imajı ise tam tersi firma hakkında müşterilerin düşüncelerinin şekillenmesi çerçevesinde gelişmektedir

Marka imajının firmaya faydaları nelerdir?

  • Marka Bilinirliğini Artırır
  • Müşteri Memnuniyetinin Daha Hızlı Yayılmasını Sağlar
  • Satış Oranlarında Artışlar Meydana Getirir
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1