Nöro Pazarlama Nedir?

Neuromarketing olarak da adlandırılan nöro pazarlama, insan beynindeki satın alma algılarını inceleyerek teknik ve stratejik satış planlaması düzenleyen pazarlama türüdür. Nörobilim ve pazarlama alanlarının birleşimi olan nöro pazarlama günümüzde pazarlama stratejilerinde önemli bir yere sahiptir. Özellikle e-ticaret alanında sıklıkla tercih edilmeye başlayan bu pazarlama tekniği doğru kullanıldığında online alışverişlerde büyük başarılar elde etmenize yardımcı olabilir.

Nöro pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Nöro pazarlama alanında kullanılan birçok teknik vardır. Bu teknikleri kullanmak için de bazı cihazlar gerekli olabilir. Nöro pazarlama teknikleri arasında; Fonksiyonel magnetik rezonans görüntüleme cihazı (fMRI), EEG, Göz takip, Biyometrik analiz, yüz kodlama gibi teknikler bulunur.

İşte nöro pazarlama teknikleri:

  • Göz Takip Tekniği
  • EEG ve FMRI Tekniği
  • Yüz Kodlaması Tekniği
  • Duyusal Pazarlama Tekniği

Göz Takip Tekniği

Göz takip tekniği, markanızı, mağazanızı veya reklamlarını müşterilerin gözünden nasıl göründüğünü anlamınızı sağlayan bir tekniktir. Bu teknik modern göz izleme ekipmanı ile yapılmaktadır. Bu ekipmanlar kolay taşınabilir oldukları için gerçek zamanlı senaryolar oluşturarak tüketicilerin doğal göz takiplerini elde etmek mümkündür. Göz takip cihazı ile fiziki mağazanızda bulunan reyonlardan, tüketicilerin çoğunlukla hangi alana yöneldiği ve bu alanda bulunan renkler, sıralama vs. gibi etkenlerin tüketiciyi nasıl etkilediği ölçülebilir. Bununla birlikte web sitelerinde ya da TV kanallarında bulunan ürün yerleştirmeler de tüketicilerin ürün ne sıklıkla ve ne kadar zaman içerisinde baktığı tespit edilerek yeni bir pazarlama stratejisi oluşturulabilir.

EEG ve FMRI Tekniği

Tüketicilerin baktıkları şeyler hakkında ne düşündüklerini bilmek istiyorsanız bu tekniğe başvurabilirsiniz. EEG ve FMRI ekipmanı beyin aktivitelerini okuyan cihazlardır. Bu beyin tarayıcı cihazlar sayesinde beyin dalgalarını analiz ederek, tüketicinin pazarlamanızda bulunan ögelerden hangilerine olumlu hangilerine olumsuz tepki verdiğini anlayabilirsiniz.

Yüz Kodlama Tekniği

Yüz kodlama tekniği ile insanların yüzlerindeki kas hareketlerini inceleyerek verdikleri gerçek tepkileri ölçmek mümkündür. Duygularımızın doğrudan yansıdığı yüz mimikleri sayesinde tüketicilerin markanıza, mağazanıza ya da reklamlarınıza karşı verdikleri bilinçaltı tepkileri ölçerek bir pazarlama stratejisi oluşturmak mümkündür.

Duyusal Pazarlama Tekniği

Duyusal pazarlama tekniği, tüketicilerin duyularına doğrudan uyarı da bulanmaktır. Örneğin, bir mağazanızda bulunan hoş kokular, dikkat çeken renkler ya da tüketicinin ilgisi çeken müzikler kullanarak müşterini deneyimi arttırabilirsiniz. Böylece mağazanızda ya da web sitesinde gezinen müşteriler burada daha uzun vakit geçirebilir ve ürünleri keşfederek satın alabilirler.

349
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1