Opencart Nedir?

Opencart, son zamanlarda e-ticaret ile ilgilenen çoğu kişinin duyduğu bir kavramdır. Satış anlamında artık klasik mağazacılık yerini e-ticaret platformu sayesinde web mağazacılığına bırakmış durumdadır. E-ticarete geçmek isteyen işletmelerin genel olarak amacı, daha fazla satış yapıp markasını daha tanınır hale getirmek ve kar yapabilmektir. Opencart, e-ticaret platformlarından biri olarak değerlendirilebilir. Bugün popüler olarak kullanılan bir e-ticaret platformu olmasına karşın, ortaya çıkış zamanı çok eskilere rastlıyor.  

Opencart, birçok modülü içinde barındıran, programlama dili PHP olan ve MySql veritabanını kullanan bir sistemin adıdır. Opencart sayesinde online mağazanızı yönetebilir ve entegre işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra Opencart, kurulumu kolay olan ve bünyesinde pek çok modülü ücretsiz olarak kurulmasına imkan tanıyan bir yönetim sistemidir.  

Opencart, kullanıcısına kolaylıklar sunan bir platformdur. Opencart’ta bulunan modüller üzerinde istediğiniz eylemi gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, bir opencart modülünü indirebilir, kurulumunu yapabilir daha sonra kurulan modül üzerinde yine düzenlemeler yapabilirsiniz. Ayrıca kendi modüllerinizi oluşturabilir ve geliştirebilirsiniz. Çevrimiçi mağaza yönetim sistemi olarak nitelendirebileceğimiz bir kavram olan Opencart, kolay kurulum ve uzantıları sayesinde kullanıcılarına kolaylıklar sağlar ve kullanıcılarının rahat bir şekilde kullanmasına imkan tanır.  

Opencart PHP Programlama Dilini Kullanır 

Opencart, Php programa dilini kullanarak kodlama yapılan bir sistemdir. Php yazılım dilinin kullanılmasının Opencart kullanıcılarına sunduğu hizmetler vardır. Mesela, Php yazılım dili kullanıldığı için size, açık kaynaklara ve geniş kütüphanelere erişim hizmeti sunar. Bu sayede Opencart kullanarak bu kaynaklardan ve kütüphaneden faydalanabilirsiniz. Ayrıca isteğe göre sistem üzerinde geliştirme ve değiştirme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. 

Kullanıcıların geniş bir hizmet alternatifi sunan Opencar’ın kurulumu da oldukça kolaydır. Ancak kurulum işlemini yapabilmeniz için ilk önce web hostinge ya da sunucu hizmetini edinmelisiniz. Ayrıca bu sistemlerin (web hosting, sunucu hizmeti) Linux işletim sisteminde çalışması gerekir. Bu durumun gerçekleşmesi durumunda, Opencart’ın resmi web sitesine erişim sağlayabilirsiniz. Resmi web sitesine giriş yapıldıktan sonra dilediğiniz dosyayı zip formatına getirerek sisteme yükleyin. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, Upload klasöründe bulunan belge isimleri değiştirilmelidir.

  • config-dist.php belgesi = config.php 
  • admin/config-dist.php belgesi = admin/config.php 

olarak değiştirdikten sonra, size ait olan hosting hesabına erişim sağlayarak public_html klasörüne Opencart dosyalarınız kopyalayarak yedekleyebilirsiniz.  

E-Ticarette Opencart Kullanımı Nasıl Olur? 

Opencart’i e-ticarette kullanılan bir arayüz olarak kabul edebiliriz. E-ticarette kullanılan sistemler, kullanıcı tercihine göre farklılık gösterir. Opencart da e-ticarette yaygın olarak kullanılan, global bir kullanıcı kitlesine sahip bir yönetim sistemidir. Kullanımı oldukça kolaydır ve kullanımı için derinlemesine teknik bir bilgiye ihtiyaç yoktur. Opencart ile e-ticaret sitenizi kontrol paneli üzerinden kolayca yönetebilirsiniz. Ayrıca sistem üzerinde ihtiyaç duyulması durumunda yeni modüller de oluşturulabilir. 

E-ticaret, işletmelerin ürünlerini ya da hizmetlerini internet üzerinden satışa sunması için kullanılan bir platformdur. Siz de e-ticaret yaparak ürünlerinizin internet üzerinden satılmasını sağlamak istiyorsanız, öncelikle bir e-ticaret web sitesine sahip olmanız gerekir. Web sitesi kurulumu için günümüzde kullanılan farklı firmaların altyapı hizmetleri vardır. Opencart , e-ticarette kullanılan bir sistemdir. 

Opencart ile neler yapabilirsiniz? 

Opencart, kodları açık kaynaklı, ücreti olmayan bir sistemdir ve sadece e-ticaret sitesi kurulumu sağlayan bir yönetim sistemidir. Web sitenizi Opencart ile kolayca kurabilir, entegre işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. İstediğiniz bankanın sanal poslarını kullanabilirsiniz. Sanal post hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz. Açık kaynak kod yapısına sahip olduğu için istediğiniz ilin eklentisini sitenize yükleyebilirsiniz. Bu sayece satış oranınızı yükseltebilir, hedef kitlenizi genişletebilirsiniz. Ayrıca web sitenize ürünlerinizi yükleyebilir, görsel ve açılama yazılarını da ekleyebilirsiniz. Web sitenize uygulayacağınız temayı seçerken size pek çok alternatif sunar. Opencart’la yapabilecekleriniz bunlarla da sınırlı değil!

Whatsapp
Leyla D-Help
Leyla D-Help
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1