Rakip SEO Analizi Nedir?

SEO çalışmaları uzun soluklu bir yolculuktur ve bu yolculukta rakipleriniz önemli etkenlerden birisidir. Çünkü başarı elde etmek ve fark yaratmak isteyen rakipleriniz de dur durak bilmeden çalışmalarını sürdürmektedir. Bu ayrıntının atlanması yapılacak en büyük hatalardan olabilir. E-ticaret rekabetinde ilerleme kaydetmenin kilit noktası SEO çalışmalarıdır. Arama motoru sıralaması sitelerin başarısının en net kanıtıdır ve buna etki eden de doğal olarak SEO çalışmaları olmaktadır. Rakipleriniz de tıpkı sizler gibi bunun bilincinde bir odak noktası belirlemektedir. Fakat asıl önemli olan, bu çalışmaların ne oranda başarılı gerçekleşeceğidir. SEO çalışmaları gerekli özveride bulunulmadığında, ihtiyaç duyulan başarı oranına ulaşmak çok mümkün olmayabilir. Uzun süreçten geçmeniz gereken bu dönemde elde edilecek her kolaylık zamandan tasarruf etmek için atılan önemli bir adımdır diyebiliriz. Dolayısıyla bu durum, firmaların birbirlerini her an gözetim altında tutmalarını kaçınılmaz olarak gerektirmektedir. Rakip SEO çalışmalarının analiz edilmesi de site sahibinin çalışmalarına başlamadan öncelik vermesi gereken noktalardır. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz? Rakip SEO çalışmalarını analize etmek için neler yapılabilir ve nasıl bir yol izlenebilir? Bu soruların cevabını gelin birlikte aramaya çalışalım.

Rakip SEO Analizleri Neden Önemlidir?

Rakip SEO çalışmalarının incelenmesi, analiz edilmesi sektörün tanınması ve ihtiyaçlarının öğrenilmesi adına yürütülmesi etkili olmaktadır. Ayrıca, nasıl bir yol izleneceğine ve yapılacak çalışmalara dair da bilgi sahibi olunabilmektedir. Bu nasıl olacak derseniz de şu şekilde açıklayalım; dijital ortamda varlığınızı yeni oluşturuyorsanız öncelikle neyi nasıl yapacağınız konusunda tedirgin olabilirsiniz. Ya da belli başlı çalışmalara başlamamış ve etkisini yakalayamamış bir durumda iseniz fikir almak adına rakipleriniz yol gösterici olabilir. Çalışmalarını incelediğinizde, yaptığınız hataları fark edebilir, yapmanız gereken çalışmalar hakkında öngörü imkanı elde edebilirsiniz. Kısacası çalışmalarınıza yön vermek için ön bilgilendirme yapabilirsiniz. Bu anlamda rakip SEO analizi yapmanın önemini ortaya çıkarmaktadır.

Rakip SEO Çalışması Analizinin Sunacağı Sonuçlar Nelerdir?

Çevrimiçi ortamda başarı elde etmek ve rakiplerin bir adım önüne geçmek istiyorsanız yapacağınız ilk iş rakip analizidir. Rakipleriniz çalışmalarını incelemek hangi konularda başarı oranı yakalanabilir ya da hangi çalışmalar hatalara yol açabilir hakkında bilgi elde etmeniz adına önemli olabilir. Site trafiğinde artışlar meydana gelebilmesi için rakiplerinizin stratejilerini inceleyebilir ve izledikleri yol ile neler elde edebildiklerini tespit etme şansınız olabilir. Ayrıca, rakip SEO çalışmalarının analiz etmek ile elde edilecek sonuçlara genel olarak bakacak olursak;

 • Bulunduğunuz sektörün neye ihtiyacı var ve hangi çalışmalara olumlu geri dönütler verebilir öğrenebilirsiniz.
 • Rakiplerinizin eksikliklerini öğrenebilme imkânı elde edebilirsiniz.
 • Rakiplerinizin en güçlü yanlarını görebilirsiniz. Bu da izleyeceğiniz yolda hangi adımda dikkat etmeniz gerektiğini yorumlamada yardımcı olabilir.
 • Yapacağınız SEO çalışmalarında hangilerinin öncelikli hangilerinin ileri bir zamanda ihtiyaç duyulduğuna dair bilgi elde edebilirsiniz.
 • Arama motoru sıralamasında başarı elde etmek için ne kadar zorluk yaşayacağınızı tespit etme olanağı elde edebilirsiniz.

Rakip SEO Çalışması Analizi Nasıl Yapılır?

Rakip SEO çalışması analizi yapmanın başlıca adımları; rakiplerin belirlenmesi, rekabet derecelerinin analiz edilmesi, link büyümesinin incelenmesi, kaynakların bulunması, bozuk sayfa yapılarının tespit edilmesi, site trafiğinin ülkelere göre yorumlanması ve organik anahtar kelimelere odaklanılmasıdır.

Rakiplerin Belirlenmesi

Rakipleri belirlemek çalışması ilk adımıdır. Sektörünüzde yer alan rekabet ortamında kim daha başarılı ve yükselişte bu firmaların tespit edilmesi ile işe başlayabilirsiniz. Bunu da en iyi rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimelerini tespit etme ile yapmak mümkün olmaktadır. Anahtar kelime tercihi rakiplerinizin sitelerine ziyaretçi çekmek adına yürüttükleri çalışmalardır. Hangi anahtar kelimeler üzerine yoğunlaştıklarının tespit edilmesi rekabette var olmanın ilk adımıdır. Bu sayede çalışmalarınızda hangi kelimeler üzerinden ilerleme yapacağınızı belirleyebilirsiniz. Anahtar kelime analiz etmenin yollarından birisi bu alan için olan araçlar kullanmaktır. Ahrefs, Semrush gibi araçların yarımı olacaktır. Bu araçlardan gelecek raporlar sonraki adımlarınızda size yol gösterebilir.

Rekabet Derecesinin Analiz Edilmesi

Rakipleriniz ile aranızda ne kadar bir seviye farkı var bunlara elde edeceğiniz veriler ile bu farkı tespit edebilirsiniz. SEO çalışmalarında yol gösterici etkiye sahip olan bu farklar size bir nevi rehber niteliğinde olabilir. Rakip analizi çıkarmak için

 • Alan Adı Otoritesi(Domain Rating); rekabete gireceğiniz rakiplerinizin bu değerinin oranı önemlidir. Burada önceliğiniz kendi sitenizin DR değerini tespit ederek işleme başlamalısınız. Kendi site DR değeriniz 40 iken rakibinizde bu değer 60 gibi olursa sorun olmazken, rakibinizin değeri 90 olursa bu biraz zor olabilir. Rekabet şansınızın bulunması için bu değer farkının çok olmaması gerekmektedir.
 • Ahrefs Sıralaması(AR); Düşük sıralamaya sahip olması karşınızdaki rakibin güçlü olduğu anlamına gelmektedir. Bu durumda da rekabet etmek için dikkat etmeniz gereke bir diğer değer olarak görülmektedir.  Ahrefs sıralaması değerleri, DR değerleri ile aynı etkiye sahiptir. Aralarındaki tek fark Ahrefs sıralaması daha fazla ayrıntı vermektedir. Birden fazla rakibiniz üzerinden bir analiz gerçekleştirmek istiyorsanız ve hangi rakibin daha güçlü olduğunu tespit etmek için dikkate alınması gereken değer AR değeridir. Daha fazla ayrıntılı sonuç sunmasında dolayı başarılı bir analiz için en doğru sonucu vermektedir.
 • Yönlendirilen etki alanı; yüksek olduğu kadar etkili ve kaliteli olması da başarılı olmak adına önemlidir. Yalnızca çok fazla yönlendirme olması tek başına yeterli olmayacaktır. Ayrıca bağlantıların da kaliteli yapıda olması gerekmektedir

Link Büyümesinin İncelenmesi

Rakip analizi yapmanın bir diğer adımı da site içerisinde yer verilen yönlendirmelerdir. Rakipleriniz hangi sayfalar üzerinden bağlantı paylaşımına öncelik veriyor bunun analiz edilmesi önemlidir. Çünkü SEO çalışmalarının başarısında etkili olan ayrıntılardan birisi linkleme çalışmalarıdır. Rakip sitelerde link büyümesinin tespit edilmesinde, her bir rakip için, sitenin bugün sahip olduğu alan adlarının sayısının, bir sene önceki sahip olduğu sayıdan çıkarmaktır. Bunun ardından aylık değerler tespit etmek için elde edilen değeri on ikiye bölmek gerekmektedir. Sonuçta elde edilen rakamlar, rakiplerinizin link büyümeleridir.

Kaynakların Bulunması

Rakiplerinizin değerli gördüğü kaynaklarının keşfedilmesi çalışmalarda önemli bir avantaj sunabilir. Bunun için dofollow bağlantılarını elde etmek gerekmektedir. Bu sayede de SEO çalışmalarında daha başarılı bir yol elde edebilirsiniz.

Bozuk Sayfa Yapıların Tespit Edilmesi

Rakiplerinizin bozuk sayfa yapıları sizin için büyük avantaja dönüşebilir. Bunun için bozuk sayfaların tespit edilmesinin ardından izlenecek adımlar şu şekilde olmalıdır;

 • Bozuk sayfanın sebebinin ne olabileceğini öğrenmek
 • Bu sayfalar ile benzer nitelikte fakat birebir aynısı olmadan özgün içerikler oluşturmak
 • Bozuk sayfalar ile bağlantılı olan sayfaları tespit etmek
 • Rakibinizde bozuk olan sayfalardaki eksikleri tespit etmek ve bu eksiklikleri gidermenin yanı sıra kendi sitenizde bu eksik yanları güçlendirebilirsiniz.

Site Trafiğinin Ülkelere göre Yorumlanması;

Sonraki adımda kontrol edilecek adım ise rakiplerin sıralamasının ülkelere göre ne durumda olduğunun öğrenilmesi gelmektedir. Rakip SEO analizinde her zaman organik site trafiğini öncelikli olarak almak çok doğru bir yol olmayabilir. Bunun sebebi ise organik trafik verilerinin her an sabit olmaması ve değişiklikler göstermesidir.

Organik Anahtar Kelimelere Odaklanılması

Anahtar kelime seçimi SEO çalışmalarında büyük önem arz etmektedir. Yanlış seçildiğinde çalışmaları başarısızlığa uğrattığı gibi, talep değeri yüksek anahtar kelimeler ile çalışmak ise başarıya ulaşmada etkilidir.  Organik anahtar kelime olarak bahsettiğimiz durum ise siteye organik takipçi çekmek için kullanılan anahtar kelimeler için geçerlidir. Organik ziyaretçi trafiği ve organik anahtar kelime çalışmaları, ücretli bir çalışmaya yer vermeden, hedef kitleyi doğru belirlemek ve ihtiyaca yönelik yürütülen çalışmalarla siteye trafik çekmektir.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1