Semantik SEO Nedir?

SEO çalışmalarına yenilik getiren kavram olan semantik SEO ile karşılaşmışsınızdır. SEO çalışmalarının site başarısı üzerinde etkileri artık büyük bir kitle tarafından bilinmeye başlandı. Ancak çevrimiçi dünya belirli kalıplar çerçevesinde takılı kalamayacak kadar değişken bir evrene sahip. Her gün yenilikler ve değişimlerle karşılaştığımız için takibini yapmak da hali ile zorlaşıyor. Arama motoru botları sürekli kendisini günceller ve bu anlık değişimleri yakalayamazsanız çalışmalardan verim almanız da zorlaşacaktır. Semantik SEO nedir? SEO çalışmalarında ne gibi farklılıklar ortaya çıkarır? Semantik SEO adımlarını çalışmalarımızda yer vermeli miyiz? Tüm bu soruların cevaplarını birlikte aramaya çalışalım.

Anahtar kelimeler içeriklerin başarısı için altın kuraldı. Başarılı anahtar kelime analizi yaptığımızda bu belirli oranlara kadar arama motoru botları üzerinde etkili oluyordu. Kesin kabul edilmiş başlıca konulara dikkat edilmesi ile çok fazla bilgi akışı internette yer alıyordu. Bu akış içerisinde gerçek anlamda istenilen bilgiyi aktaran sayfa sayısı ise tartışılır. Arama motorlarının her güncellemesi bu bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve doğru bilgiyi sağlayan sayfaların başarı oranlarını artırmaya yönelik çalışmalardır. Bu bağlamda her yeni güncelleme ile bir farklılık karşımıza çıkar. Semantik SEO çalışmaları da bu yeniliklerden birisidir. Bunun dışında en etkili ve değişim içeren çalışmalardan da biridir.  

Semantik SEO,  sorguları anahtar kelimeler ile eşlemek yerine içeriğin geneli ile eşlemek, kullanıcının isteğini daha fazla öne çıkarılmasını hedefleyeni çalışmalardır. Semantik SEO ile arama motorlarının, bir anlamda artık oyunlara kolay kanmayacağının bir kanıtı niteliğindedir. Artık yalnızca belli başlı konular üzerinden başarı elde edilemeyeceğinin, donanımlı bilgiye sahip olmanın denetleneceğinin bir göstergesidir.

Semantik SEO Önemli Mi?

Semantik SEO önemli midir? Sorusuna net cevap ise, evet olacaktır. SEO alanında yapılan tüm çalışmalar site başarısını etkiler. Semantik SEO ise site trafiğini etkileme noktasında ciddi denetimlerden geçmektedir. İçeriğin her anlamda denetlendiği ve doğru kullanıcı ile eşleştirildiği sistem üzerinden çalışmaların yürütüldüğü bir kavramdır. Asıl önemli olduğu nokta ise; yapılan çalışmaların başarı getirebileceği gibi tüm çalışmaları etkisiz kılması da mümkün olmasıdır. Başarılı bir çalışma ile sıralamalarda yükseliş elde edilebileceği gibi dikkatli olunmadığında zaman ve emek kaybı oluşturmaktan başka elinizde çok fazla sonuç kalmaz. Peki, başarı ve başarısızlığı temelden etkileyecek güce sahip olan semantik SEO çalışmalarının site üzerindeki etkileri nelerdir?

Semantik SEO ile ziyaretçileri sayfada daha uzun süreli tutabilirsiniz. Başarı kıstası olarak yalnızca anahtar kelime ile yetinmeyen, farklı açılardan çalışmaları denetleyen işleyişi sayesinde, sıralamada üst sıralara çıkmak için daha fazla avantaj elde ederiz. Semantik SEO çalışmaları ile başlangıç yapıldığında, semantik arama adımlarında da dikkatli olmak ayrıca fayda sağlar. Semantik arama kavramı sayesinde arama motorlarının son güncellemelerini yakından takip eder ve çalışmalarınızda bu yeniliklere yer vermek imkanı elde ederiz. Bu sayede her zaman bir adım önde olabilirsiniz. Bu açıdan baktığınızda semantik arama kavramı semantik SEO kavramının ortaya çıkması üzerinde etkilidir diyebiliriz.

Semantik SEO’nun Farklı Yanları Nedir?

Semantik SEO çalışmalarının etkisini kavramak için öncelikle nasıl bir çalışma akışına sahip olduğunu doğru anlamalıyız. Bu çalışmaların yaptığı kullanıcı sorgusunun tek bir soruya yanıt olacak şekilde değil, kullanıcın asıl isteği yanıta cevap verecek alternatif soruları da yanıt aramaktır. Bu sayede sonuçları belirli bir sıralamaya tabi tutmaktadır. Tarama sırasında bakılan ana konu, kullanıcı ne istiyor ve nasıl en doğru içeriğe yönlendirme yapılabilir? Soruları çerçevesinde bir sonuç listesi oluşturur.

Semantik SEO ile çok fazla aynı sorguyu karşılayacak sayfaların, en net bilgi ve yeterliliğe sahip olanları öne çıkması hedeflenir. Böylece kaliteli sayfalar yükseliş sağlarken, yetersiz kalan sayfaların geri planda kalması mümkün olur. Kısacası semantik SEO ile kaliteli, etkili, donanımlı içerikler ortaya çıkarma zorunluluğu vardır. Bu sayede internet ortamında yer alan bilgi kirliliğini de bir noktada engellemiş oluruz.

Şimdiye kadar yürütülen SEO çalışmaları ile temel farkı daha kapsamlı daha fazla sorgulanan içerikler ortaya çıkarılmadır. Bunun yanı sıra ise SEO çalışmalarında rastgele çalışmalar ortaya çıkarılabilirken, semantik SEO’da durum daha farklıdır. Semantik SEO sayesinde daha donanımlı bir çalışmayla kullanıcı deneyimi sunmak amaçlanır.

Semantik SEO Çalışmalarının Avantajları Nedir?

SEO çalışmalarının her birinin başarı üzerinde avantajları vardır. Semantik SEO ile ise bu avantajların sınırlarını daha rahat belirlemiş olabiliriz. Sonuçlara etki etmek konusunda da semantik SEO bir adım daha ileri seviyede etkili olacaktır.

 • Site içi organik ziyaretçi trafiği elde etmek
 • Doğru hedef kitleye ulaşmak
 • Sıralamada uzun süreli başarı elde etmek
 • İçeriklerde anlam bütünlüğü daha rahat sağlamak
 • Hitap edilen ziyaretçi oranları artırmak.

Kısacası semantik SEO ile etkili ve sağlam adımlar atabilirsiniz. Ayrıca elde ettiğiniz başarıyı da uzun süre kullanma imkanı elde edebilirsiniz. İçerikler kontrollü oluşturulmasından dolayı da hata yapma olasılığı da en alt seviyede tutar.

Semantik SEO İçin Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

 • Konu araştırması dikkatli yapılmalıdır. Kullanıcı sorguları sıralı bir düzende listeleyebiliriz.
 • Sorguların amaçlarını doğru saptanmaya çalışabiliriz. Bu sayede arama sorgusunun nedeni saptayabiliriz.
 • Konu seçimi yapıldığında, bu konudan kaç farklı içerik oluşturur denetimi yapabiliriz.
 • İçerikler etiketler, anahtar kelimeler, bağlantılar, farklı şemalar kullanılması arama motoru botlarının ilgisini çekecektir.
 • Sayfa yapısında yer alan içerikleri bağlantılar ile birbiri ile eşlemek etkilidir. Bağlantılar ile farklı içerikler üzerinde de otorite elde edilir.
 • Rakip SEO analizleri yön gösterici nitelikte olur. Çalışmalarda rakiplerin çalışmalarını incelediğimizde kendimize bir yön belirleriz.
 • Çalışmalarda öncelik her zaman ziyaretçi odaklı olunmalıdır. Ziyaretçi memnuniyeti ile sorgu sonuçlarında üst sıralara çıkma şansı daha yüksektir.
 • Arama motorunun sayfayı doğru anlaması için içerikler tek anahtarımız. İçerikler aracılığıyla arama motoruna siteyi tanıtmak zorundayız.

Toparlamak gerekirse çalışmaları doğru ve dikkatli yürüttüğümüzde tatmin edici sonuçlar elde etmek için önümüzde engel kalmayacaktır.

Semantik SEO Nasıl Yapılır?

Etkili bir çalışma yürütmenin ilk adımı yazımızda bahsettiğimiz gibi kullanıcı odaklı çalışmaktır. Arama motorları kullanıcı talep ve memnuniyetine daha fazla öncelik vermektedir. Dolayısıyla da bu anlamda çalışmalar yürütmek daha fazla başarı getirir. Etkili bir semantik SEO çalışması için;

Konu belirleme. Hedef bir konu olmazsa olmazımızdır. Sayfalara yapılan yönlendirmelerde öncelik konunu talep edilen sorgu ile uyuşmasıdır. Bu sebeple de oluşturulan içeriklerde konu bütünlüğü fazlasıyla önemlidir. Bir kelime üzerinden ilerlemek yerine seçeceğiniz kelimenin daha geniş anlamları ile ele almak daha etkili olacaktır.

Kullanıcı yorumları. Kullanıcı yorum ve talepleri konusunda dikkate almalıyız. Ziyaretçilerin yaptığı yorumlar ve sorduğu sorular site iyileştirmesinde elde edilebilecek en büyük veridir. Hangi alanda eksiklik ya da aksama yaşandığının yanıtlarına bu soru ve sorunlardan ulaşmak daha kolay olur.

Yazım dili kullanımı. İçeriklerin türüne göre yazım diline dikkat edilmelidir. Akıcı ve doğal olmasına dikkat edildiğinde daha etkili sonuçlar elde ederiz. Özellikle sesli aramalar için doğal dil kullanmak önem arz eder. Bu sayede bu alandan da gelecek kullanıcı yakalamak mümkün olur.

Ziyaret süreleri. Siteye gelen ziyaretçileri sayfalar arasında daha uzun süreli kalmasına yönlendirmeye yönelik çalışmalar yürütülmelidir. Bunu da ziyaretçinin sayfayı sevmesine yönelik görseller, videolar, bağlantılı içerikler kullanabiliriz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1