Deneyimsel Pazarlama Nedir? Neden Kullanılır?

Pazarlama çalışmaları firmaların yükseliş yolculuğunun en büyük destekleyicisidir. Farklı modellerinin olması sayesinde firmalar sektörlerine ve iş akışlarına en uygun gördükleri yöntemlerle yolculuklarına yön verebilmektedir. Çevrimiçi satış gerçekleştirmek günümüzde çok fazla marka tarafından tercih edilmektedir. Büyük-küçük pek çok firmanın artık öncelikli hedefi e-ticaret sektörü üzerinden satışlarını gerçekleştirmeyi yönelik olmaktadır. İnsanların satın alma eylemlerinin yönünü dijitale çevrildiği gözlemlenebilir durumdadır. Dolayısıyla da firmaların yapması gereken müşteri kitlesini çevrimiçi ortamda yakalamaya çalışmaktır. Bu noktada da ele alınabilecek başlıca konular pazarlama modelleri dâhilindedir diyebiliriz. Deneyimsel pazarlama da bu modellerden sadece biri ve etkili sonuçlar sunabilecek çalışma alternatifi olarak karşımıza çıkmaktadır.  Her modelinin ayrı bir alanda başarı elde etmeye yaradığı pazarlama çalışmalarında başarılı sonuçlar elde edilebilecek olanlarından birisi de deneyimsel pazarlamadır. Deneyimsel pazarlamanın diğerlerinden en net ayrıldığı nokta ise müşteri ile aradaki kurulan iletişimdir. Yazımızda deneyimsel pazarlamanın önemli olmasına sebep olan başlıca konuların neler olduğuna ve deneyimsel pazarlamanın etkilerinin neler olduğunu incelemeye çalışacağız.

Deneyimsel Pazarlama Nedir?

Deneyimsel pazarlama, sunulan ürün ve hizmetin satın almadan deneyimleme şansısının tüketiciye sunulduğu bir pazarlama modelidir. Modern pazarlama stratejileri arasında yer alan deneyimsel pazarlama, bugünün teknolojisi ve satın alma ihtiyaçlarına yönelik yürütülen çalışmalardan sadece birisidir. Gelişen teknoloji ve tüketim alışkanlıklarındaki farklılıklar ile hayatımızı dâhil olan deneyimsel pazarlama, müşteriye yönelik gerçekleştirilmektedir. Geleneksel pazarlama yer alan ‘’üretilen satılmalıdır’’ anlayışının tam tersi olarak, ‘’satılan üretilmelidir’’ görüşü kabul görmektedir. Bu bağlamda modern pazarlama anlayışının genelinde yer alan anlayış ile tüketici memnun etmek ve satış oranlarında etkili sonuçlar elde etmek amaçlanmaktadır. Deneyimsel pazarlama anlayışında akışın yönü, müşterinin ürünü ve hizmeti almadan önce ihtiyaca uygunluğunu test edilmesi önerilmektedir. Bu da tüketici için satın almayı tetikleyici güç olarak etkilerde bulunmaktadır.

Deneyimsel Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Deneyimsel pazarlama stratejilerinde tüketicinin satın alma eylemine yönelimini etkilemek adına farklı duyular üzerinden aktifliğini korumaktadır. Geleneksel pazarlamada görsel ve işitsel olarak etki altına almanın mümkün olması, deneyimsel pazarlama da bu durum farklı duyuların da işin içine girmesine yönelik yürütülmektedir. Sunulan en büyük avantaj ise tüketicinin ürünü ve hizmeti deneyimlemesidir. Bu yöntemin en öncelikli ve farklılığı burada ortaya çıkmaktadır. Satış oranlarında artış meydana getirmek adına kullanıcının deneyimlemesini sağlamak etkili sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Deneyimsel Pazarlama Neden Önemlidir?

Pazarlama stratejilerindeki en büyük amaç müşteriyi ürün ve hizmete çekmektir. Geleneksel pazarlama anlayışında bu durum basit olarak bu şekilde ilerlemekte iken, şimdi ise durum biraz daha farklılık göstermektedir. Öncelikli artan rekabet ortamı firmaları, yapılacak en ufak hatanın dahi telafisinin zor olduğu bir konuma getirmektedir. Bu sebeple firmaların her bir adımı doğru ve iyi düşünerek atmaları, zaman ve maliyet kaybetmenin önlenmesi adına önem arz etmektedir. Günümüzde yalnızca tüketicinin ilgisini çekmeye yönelik çalışmalar yürütmek yeterli olmamaktadır. Bunun yanı sıra rakiplerin stratejilerinden daha etkili yöntemler ortaya koymak, bir adım öne geçmek için çalışmalara yön vermek gerekmektedir. Deneyimsel pazarlamanın önemi de bu noktada ortaya çıkmaktadır. Modern pazarlama anlayışının en net örneklerinden olan deneyimsel pazarlama anlayışında tüketicinin düşüncelerinin ön planda olması gelmektedir.

Ürün ve hizmeti satın almadan deneyimleme fırsatı vermek marka adına tüketicide artı bir güven duygusu oluşturmaktadır. Bu durum tüketicinin gözünde markanın kendisine güveninin temsili olmaktadır. Ayrıca, bu durum bazı anlarda tüketicinin kendisini özel hissetmesine de sebep olabilmektedir. Kendini özel hisseden tüketicinin sadık müşteri kitlesine dönüşmesi olasılığı da fazla olmaktadır. Müşteriler ile bağ kurulması sayesinde marka bilinirliği bu durumdan olumlu yönde etkilenmektedir. Kullanıcıların aldıkları ürün ve hizmetten memnun kalmasının çevrelerine de tavsiyelerde bulunmalarını tetiklediği görülmektedir. Tavsiye yönteminin sağladığı başarı, hafife alınamayacak oranda fazla olmaktadır.

Deneyimsel Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?

Deneyimsel pazarlama stratejileri sayesinde tüketici ile marka arasında bir bağ kurulmaktadır. Deneyimleme imkânı elde eden kişiler markanın ürün ve hizmetlerinin yanı sıra marka adını da benimseyebildiği görülebilir. Kendisini marka ile bir bütün olarak gören kullanıcılar zamanla marka adına çalışmalar dahi yürütebilmektedir. Bu da sadık müşteri kitlesinde artışlar meydana getirmek anlamına gelmektedir. Markayı çevresine tavsiye etmeye başlayan kullanıcının sağlayacağı etkileşimi çoğu pazarlamaya oranla daha etkili sonuçlar ortaya koymaktadır. Bu bağlamda deneyimsel pazarlamanın en net faydası müşteri kitlesinde artışlar meydana getirmesidir. Ayrıca, satış oranlarındaki artışların gözlemlenmesi de deneyimsel pazarlama anlayışının sunduğu faydalardan bir diğer, hatta en önemli etkisidir. Kullanıcının algıları üzerinde pozitif etkilerde bulunma oranında, öncelikli olarak deneyimsel pazarlamanın geldiğini söyleyebiliriz. Duygusal olarak kurulan aradaki bağ sayesinde organik müşteri kitlesi elde etmek adına deneyimsel pazarlama yüksek oranda başarılı sonuç ortaya koymaktadır.

Deneyimsel Pazarlama Nasıl Yapılır?

Kullanıcı ile birlikte ilerleme elde etmenin asıl hedef olarak ele alındığı deneyimsel pazarlamada, ufak birkaç adıma dikkat etmek başarıya giden yolun önünüzde açılmasını sağlayabilir. Temelde baktığımızda başarılı bir deneyimsel pazarlama gerçekleştirmek adına; verilecek mesaj, doğru ortamı oluşturmak, sosyal medyayı etkin kullanmak gerekmektedir. Bu üç adımı doğru ve etkili atmak ile yola daha sağlam çıkmakta faydalı olacaktır.

Verilecek mesajı belirlemek; kullanıcının dikkatini çekmenin ilk adımıdır verilecek mesaj adımı. İlgi uyandırıcı bir mesaj yürütülecek kampanya için büyük etki oluşturabilir. Kullanıcının ilgisini çekmek adına yaratıcı ve özgün bir mesaj belirlemekle işe başlamak gerekmektedir. Bu mesajda, rakiplerinizde sizin ayrılmanıza neden olacak özellikleriniz, kullanıcıya sunacağınız faydalardan ipuçları taşımasına dikkat etmelisiniz. Markanın diğer firmalardan ayrıldığı yanlarının iyi bir şekilde vurgulanması ve neden müşterinin tercihinin kendisi olması gerektiğine yönelik bir mesaj belirlemek çalışmanın en önemli ve ilk adımıdır.

Gerekli ortamın oluşturulması; Kullanıcının ürün ve hizmeti deneyimlemesi adına fiziksel ya da dijital bir ortam oluşturulması gerekmektedir. Bu noktada vermek istenilen mesaj ile uyumlu olmasına da dikkat etmek gerekmektedir.

Sosyal medyayı etkin kullanmak; kullanıcıya ulaşmanın en hızlı yollarından birisidir sosyal medya hesaplarını kullanmak. Her yaştan kullanıcı, artık sosyal medya ve dijital platformları etkin olarak kullanma alışkanlığı edinmiş vaziyettedir. Bu durumun lehine kullanmak için de markaların yapması gereken tek şey sosyal medya platformlarını etkin olarak kullanmaktır. Etiket kullanmak etkin sosyal medya kullanmanın en önemli adımıdır. Etiket kullanarak pek çok kullanıcıya ulaşmada başarı elde edilebilir. Markaların da bu kolaylıklardan faydalanması ve yönelimlerini bu alanda sıklaştırmaları ile olumlu dönüşler elde etmeleri ile aralarında engeller kalkmaya başlayacaktır.

Tüm bunların ardından, deneyimsel pazarlama anlayışında kullanıcı katılımı iki farklı şekilde gerçekleşmektedir. Bunlardan ilki, deneyimsel pazarlama çalışmalarına katılan ve deneyimleme eylemini gerçekleştiren kullanıcılardır. Bu kullanıcı gruplarında satış eylemi gerçekleşme oranı daha yüksek olabilmektedir. Bir diğeri ise, deneyimlemeye katılmayan yalnızca izleyici olarak pasif rol alan kullanıcılardır. Bu gruba dahil olanlar ise deneyimsel pazarlamada aktif rol almadan yalnızca gözlem yolu ile varlıklarını sürdürmektedir. Her iki türlü de müşteriler bir anlamda marka ile birebir etkileşimde bulunmaktadır. Marka ve tüketici arasında etkileşimin sağlam zemin üzerine kurulması satış oranlarına da yansıyacaktır. Dolayısıyla deneyimsel pazarlama modelinin faydalarından yararlanmak için adım atmak için geç kalmış sayılmazsınız.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1