Similarweb Nedir?

Similarweb Nedir? E-ticaret, gün geçtikçe hızla büyüyen ve kendini güncelleyen bir platformdur. Klasik ticaretin yanı sıra e-ticaret yapan pek çok işletme ya da firma bulunuyor. Daha fazla tüketiciye ulaşma açısından, e-ticaretin satıcıya sunduğu pek çok imkân vardır. E-ticaretin sunduğu imkanlar ile işletmeler, hem müşterilerin isteklerine karşılık çok çabuk çözüm üretebilir hem de rakiplerini daha iyi tanıyabilir. E-ticaret getirisi fazla, kazancı bol olan bir ticaret modeli olsa da yine de içerisinde barındırdığı bazı riskli durumlar bulunur.

Öncelikle rakipleriniz hem klasik ticarette hem de e-ticarette muhakkak olacaktır. Ancak burada önemli olan durum, rakiplerinizin olması değil, rakiplerinizi iyi analiz ederek tanımanızdır. Aynı sektörde satış yaptığınız rakiplerinizi tanımanızın sanılanın aksine size kattığı fayda daha fazladır. Öncelikle rekabet, her zaman tarafların kendini geliştirmesini, güncellemesini, alıcıya daha iyi bir hizmet sunmasını sağlayabilir. Peki, Similarweb sistemi, bu döngünün neresinde? Gelin önce Similarweb nedir, bunu öğrenelim.

Similarweb ile Rakiplerinizi Analiz Edin!

E-ticarette kullanılan terimlerden biri olan Similarweb, 2007 yılında ortaya çıkan bir analiz etme sistemidir. E-ticarette analiz aracı olarak kullanılan Similarweb neyi analiz eder? Similarweb sisteminin temelinde ziyaretçiler vardır. Ziyaretçilerin hangi sitelere yöneldiği, hangi anahtar kelimeleri kullanarak arama yaptığı Similarweb ile öğrenilebilir. Similarweb sistemi, internet aracılığıyla ve farklı tarayıcı eklentileri ile kullanılabilecek bir donanıma sahiptir.

İnternet kullanıcılarının hangi siteyi ziyaret ettiği ve bunu hangi arama kelimesi kullanarak yaptığının bilinmesi, özellikle rakip analizinin yapılması açısından büyük önem taşır. E-ticaret, küresel bir hizmet alanına sahip olduğu ve son zamanlarda talebin fazlalığından dolayı, rekabeti de bünyesinde barındırıyor. E-ticaret dünyasında markanızı duyurmak ve kazanç elde etmek için hem kendinizi hem de rakibinizi tanımanız gerekir.

Aynı sektörde hizmet veren bir rakip firmayı ya da firmaları inceleyerek kıyas yapabilir, eksikliklerinizi fark edebilirsiniz. Bunu yapabilmek için ise Similarweb sisteminden yardım alabilirsiniz. Similarweb sistemi ile rakip firma ya da işletmeyi analiz edebilir, rakiplerinizin durumu hakkında fikir edinebilirsiniz.

Similarweb’in Kullanıldığı Kanallar

Pek çok farklı sektör için kullanılabilecek bir araç olan Similarweb, ayrıca hazırladığı raporda organik trafik ile ilgili olarak bilgiler verir. Sitenin sahip olduğu trafik, e-ticaret için oldukça önemlidir. Sitenize gerçekleşen her bir ziyaret, site trafiğinizi oluşturur. Trafiği düşük olan bir sitenin, aynı sektörde yer alan ve trafiği yoğun olan bir site hakkında fikir sahibi olması, pazarlama stratejisini tekrar oluşturması açısından veri elde etmesine yardımcı olur. Bu nedenle web sitesinde meydana gelen trafiğin kaynağını öğrenmek gerekir.

Bunun yanı sıra, internet kullanıcılarının web sitelerine erişmek için kullandığı bazı kanallar bulunur. Bu kanallar üzerinden Similarweb kullanılarak, analiz işlemi gerçekleşir. Böylece internet kullanıcıların davranışları öğrenilir, bu davranışlar dikkate alınarak pazarlama stratejileri oluşturulur.

İnternet kullanıcılarının web sitelerini erişim için kullandığı kanallar şu şekilde sıralanabilir;

 • Doğrudan Erişim Kanalı
 • Arama Motoru Trafiği
 • Display Ads, Banner Marketing gibi Görüntülü Reklamlar
 • Sosyal Medya Ağları
 • E-Posta
 • Yönlendirme (Backlink)

Saydığımız bu kanallar üzerinden internet kullanıcılarının davranış ve tercih analizlerini çıkartabilirsiniz. Böylece sitelerin sahip olduğu trafik verilerine erişmiş olursunuz.

Similarweb Özellikleri

Similarweb Nedir? E-ticarette rakiplerinizle rekabet edebilmenizi daha kolay hale getirebilecek bir sistem olan Similarweb, ziyaretçi davranışları hakkında da fikir verir. Dijital pazarlama getirisi yüksek bir alandır. Ancak bu alanda kendine bir yer edinebilmek oldukça zordur. Özellikle de rakibin fazla olduğu bir sektörde hizmet veriyorsanız. Dijital pazarlama alanında var olmak, markanızı duyurmak, daha fazla müşteriye ulaşmak için sağlam pazarlama stratejisi oluşturmanız gerekir. Rakiplerinizi tanıyarak oluşturabileceğiniz strateji, sizi daha ileri taşımada yardımcı olabilir.

Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta, var olan bütün rakiplerin analiz edilerek bilinmesi değildir. Etki alanı fazla olan, satışları yüksek, müşteri kitlesi geniş, sizin için gerçek bir rakip olabilecek firmaları incelemeli ve Similarweb programı ile analiz etmelisiniz. Analiz için önemli bir araç olan Similarweb, belli başlı özellikleri barındırır. Bu özellikler;

 • Anahtar kelime kullanımı
 • Web sitesinin aylık trafik oranı
 • Kullanılan trafiğin kaynağı
 • Kullanılan anahtar kelimenin oluşturduğu trafik
 • Kullanıcıların ziyaret süreleri
 • Kullanıcıların ziyaret ettiği sayfalar

Bu gibi bilgileri Similarweb ile kolayca öğrenebilir, hitap edeceğiniz kitlenin isteklerini belirleyebilirsiniz. Rakiplerinizden öne geçebilmenizi sağlayan en önemli faktör müşterilerdir. Similarweb sistemi ile hem hedef kitlenizi hem de rakiplerinizi tanıyarak pazar alanınızı genişletebilirsiniz.

Similarweb Nedir? Similarweb, özellikle e-ticarete yeni başlayacak olanlar için tavsiye edilen bir sistemdir. E-ticaret dünyasını tanımak, pazarlama stratejisi oluşturmak sanıldığı kadar kolay değildir. Hele ki e-ticarete olan talep bu kadar yoğunlaşmışken. İyi bir başlangıç yapmak için önce işleteceğiniz sektörü yani yapacağınız işi bilmeli, sonra hedeflediğiniz kitleyi oluşturmalı son olarak da rakiplerinizi tanımalısınız. Bu analizlerin hepsini Similarweb ile yapabilirsiniz. Ayrıca, e-ticaret hakkında ayrıntılı bilgilere yer verdiğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Similarweb Nasıl Kullanılır?

Rakip analizi için kullanabileceğiniz Similarwebin, ücretsiz olarak demo ve ücretli versiyonu bulunur. Demo versiyonu üzerinden Similarweb sistemini deneme fırsatını elde edebilirisiniz. Böylece sizin için yararlı olup olmadığı kanısına varabilirsiniz. Devam etmek isterseniz Similarweb sistemine üyelik işlemini halledip ödeme yaptıktan sonra veri analizine başlayabilirsiniz.

Nihayetinde demo versiyonunun size sunduğu hizmet daha sınırlıdır. 5 anahtar kelime kadar bir sınır bulunur. Yine de tarayıcılar ( Chrome, Opera, Firefox v.s) tarafından analiz işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Tarayıcılar sayesinde Similarwebi eklentili bir şekilde kullanabilirsiniz. Eklentili kullanmak demek, tercih ettiğiniz tarayıcı eklentisi üzerinden arama yapılmasıdır. Similarweb eklentisi kullanarak, gezindiğiniz sitelere benzer siteleri bulabilir ya da yeni web siteleri keşfetme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Böylece, web sitenize fayda sağlayabilecek veri analizlerine erişimi sağlayabilirsiniz. Similarweb sistemi içerisinde yapay zeka ve öngörü sistemi bulunur. Bu sayede sitenin sunduğu bilgilerden (trafik yoğunluğu, web site sıralaması, ziyaretçi oranı vs.) hareketle web sitenizi güncelleyebilirsiniz.

Similarweb Neden Kullanılmalıdır?

Öncelikle şunu söyleyelim ki, Similarwebin size sunduğu veri bilgileri, doğruluğu %100 olan bilgiler değildir. Ancak güçlü tahminlerde bulunduğu söylenebilir. Yine de Similarwebi kullanmanın, kullanıcıya sunduğu pek çok avantajı vardır. Similarweb, e-ticaret siteleri ve web siteleri için tasarlanmış bir sistemdir. Bu nedenle özellikle e-ticarette yer alan satıcılar, satış oranlarını yükseltmek, web sitelerini daha eksiksiz bir hale getirmek açısından Similarwebi kullanabilirler.

Similarweb aracının, e-ticaret bünyesinde kullanılması zorunlu değildir ancak gereklidir. Sadece rakiplerin analizinin yapılması için kullanılmaz; ek olarak SEO çalışmaları yapan kişi ve işletmeler için de yine oldukça fayda sağlayan bir hizmettir. SEO çalışmaları, içerik pazarlaması, arama motoru sonuçları için önemli bir çalışmadır. Rakiplerinizden daha üst sıralarda yer almanız açısından web sitenizin SEO çalışmasını yaparken, Similarweb sisteminden faydalanabilirsiniz.

Similarweb kullanımının tercih edilmesinin sebeplerinden bir diğeri de farklı cihaz tipleri için uygun olmasıdır. Similarweb, web sitesi ve mobil uygulama üzerinden kullanıma uygun olan bir uygulamadır. Farklı aygıtlar üzerinden kullanım sağlayarak veri elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak, Similarweb ziyaretçi ve rakip analizi yapabilen ve elde ettiği veriler üzerinden öngörülerde bulunabilen bir uygulamadır. Web sitenizin pazarlama stratejilerini oluştururken, büyük ölçüde yararlanabileceğiniz bir araçtır. Similarweb sistemi ile rakiplerinizi daha yakından tanıyabilir, stratejinizi daha güçlü bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Whatsapp
Leyla D-Help
Leyla D-Help
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1