Site Isı Haritası Nedir? Heat Map Nedir?

Site ısı haritası, gelen ziyaretçilerin hangi alanlarda gezindiğini ve hangi alanlarda daha uzun süre zaman geçirdiğinin analizi yapan yöntemlerden birisidir.  Kullanıcı hareketlerinin gözlemlenebildiği bu yöntem sayesinden site yöneticileri kullanıcı deneyimini iyileştirmek için büyük avantaj elde edebilir.

Çevrimiçi ortamda kullanıcı davranışlarını incelemek ve buna yönelik çalışmalar yürütmek fiziksel ticarete göre daha meşakkatli olabilir. Site yöneticileri de bu zorlu süreçte etkili olabilecek çalışmalara ağırlık vermeyi seçer. Site ısı haritası da bu anlamda büyük fayda sunan yöntemler arasında yer almaktadır. Ayrıca kullanıcı ve site sahipleri arasında bir nevi köprü görevi kurmasının yanı sıra, çalışmalara yön vermek için de planlamalarda fayda sunmaktadır. Site başarısına yönelik yürütülen çalışmaların her birisi ayrı öneme sahiptir. Site ısı haritası kullanmanın da sunduğu faydalar ve dikkat edilmesi gereken ayrıntılar vardır. Hangi adımlarda daha dikkat edilmeli ve avantaj sağlamak için nasıl bir yol izlemeli? Yazımız içerisinde soruları çerçevesinde site ısı haritasını incelemeye çalışacağız.

Site Isı Haritası Neden Kullanılır?

Site ısı haritası, özellikle pazarlama alanında önem arz etmektedir. Pazarlama çalışmaları son kullanıcı taleplerine ve davranışlarına yönelik çalışmalara yönelik yürütülmektedir. Bu durumda da en çok kullanıcı davranışı verisine ihtiyaç duyulan alandır. Isı haritası sayesinde, hangi alanların güçlenmeye ihtiyaç duyulduğu ve hangi alanların daha aktif kullanıcı çektiğine dair fikir elde etmek mümkündür. Dolayısıyla iyileştirme çalışmalarının hangi alanlara yönelim göstereceği de belirlenebilir.

Site ısı haritasının şu an için SEO uzmanları tarafından önemi daha fazla bilinir. SEO çalışmaları site içi analizler üzerinden işlemler yürüttüğü için SEO uzmanları site ısı haritasına daha fazla önem verir.

Site ısı haritası kullanan siteler, hangi sayfaların daha verimli sonuçlar ortaya çıkardığını, hangi sayfaların kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkilediğini ve taleplerin hangi sayfalarda daha başarılı karşılık verdiğini daha net görebilir.  

Site Isı Haritasının Neden Önemli?

E-ticaret sektöründe başarılı sonuçlar elde etmek istiyorsanız önceliğiniz, kullanıcı davranışlarına odaklı olmalıdır. Dijital ortamda rekabetin yoğunluğu göz önünde bulundurulduğunda bir adım öne çıkmanın yöntemlerinin başında kullanıcı isteklerine yönelik çalışmalar yürütmek gelmektedir. Ne kadar çok kullanıcı çekilirse başarı da o oranda elde edilecektir. Daha fazla kullanıcıya ulaşmak da belirlenen hedef kitlenin ilgisine çekmekten geçmektedir.

Site içi ve site dışı çalışmalar başlangıçta ne kadar başarılı da olsa takip edilmediği ve düzenlemeler yapılmadığında zamanla elde edilen etki kaybolacaktır. Isı haritaları da site sahiplerinin işine yarayacak yeniliklerden birisidir. Site sahipleri site ısı haritası sayesinde hedef kitlesinin davranışlarını anlamlandırabilir ve planlarını yönlendirmek noktasında etkili çalışmalar yürütebilir.

Sanal ortamda yer alan sitelerin sayılarındaki artışlar rekabeti de yanı sıra getirmektedir. Bu da kullanıcının alternatif olarak değerlendireceği seçeneklere sahip olmasına etki etmektedir. Dolayısıyla da geçmişe göre daha fazla kullanıcının eli güçlenmiş durumda. Site yöneticilerinin öne çıkmalarında öncelik vermesi gereken konu da kullanıcının isteklerini belirlemek ve bu isteklere göre çalışmalar yürütmektir. Site ısı haritasının sunduğu analizler de bu noktada önemini ortaya koyar.

Kullanıcı ile karşılıklı iletişim kurmak ve eksikleri tespit etmek gibi bir imkân e-ticaret sektöründe çok mümkün olmaz. Yöneticilerinin, kullanıcı davranışlarını analiz ederek hangi alanlara öncelik vermesi ve iyileştirmelerde bulunması gerektiğine dair bilgiler edinmesi anlamında site ısı haritası önemlidir.

Site Isı Haritasının Faydaları Neler?

Sayfalar hakkında pek çok bilgiye erişim imkanı sunan site ısı haritası kullanılabilecek alternatifler arasında yer alır. Bu sayede, site geliştirmeye yönelik çalışmalar yürütülebilir. Bunun dışında site ısı haritasının sunduğu faydalara ek olarak;

  • Site ziyaretçilerini sadık kullanıcı kitlesine dönüştürebilirsiniz. Siteyi ziyaret eden kişiler, aradığı bilgilere eriştiği ve yeterli düzeyde talepleri karşılandığında bu site bilinirliğini etkileyecektir. Zamanla bu kullanıcılar sitenin sadık kullanıcıları arasında yer alacaktır.
  • Kullanıcı davranışı indeksli çalışmasından dolayı ziyaretçiler aradıklarını bulabileceği için site talep edilenler arasında yer alacaktır.
  • Hangi alanlarda geri dönüşüm alınmadığını belirleme imkanı sunacaktır. Bu durum da sitenin eksik alanlarının belirlenmesi ve mevcut sayfaların olumlu etki edecek kaliteli içerikler ile güncellenmesini sağlayacaktır.
  • Site içerisinde yer alan içeriklerin hangilerinin kullanıcı tarafından daha çok talep gördüğü belirlenebilir. Dolayısıyla da bu alanlara daha fazla yatırım yapılabilir güçlü taraflar daha fazla güçlendirilebilir.

Site Isı Haritası Türleri Nelerdir?

Site ısı haritaları, yalnızca tıklanmalara göre bir istatistik sunmaz. Bunun dışında, kullanıcıların; tıklama, kaydırma, gezinme adımlarının da kayda alındığı seçenekleri mevcut olmaktadır. Bu açıdan baktığımızda, site ısı haritaları çeşitlerinden kısaca bahsetmek gerekirse;

Tıklama Haritaları (Click Map); site içerisinde yer alan sayfaların hangi alanlarının daha fazla tıklama aldığı veya hangi alanlarının daha az tıklama aldığının analizini yapan çalışmalardır. Parlak kırmızıdan koyu maviye değişen renk akışı ile site içerisinde en çok ilgi gören alanlar tespit edilebilir. Bu seçenek masaüstü uygulamalarında etkileşim bulunan kullanıcıların, tıklama oranlarını verirken, mobil uygulamadan etkileşimde bulunan kullanıcıların ise dokunma ile etkileşimde bulundukları alanların analizi yapılmaktadır. Telefon ve akıllı cihazların kullanım oranları göz önünde tutulduğunda, mobil üzerinden ulaşım sağlayan ziyaretçiler üzerinde de veriler sunması büyük avantajdır.

Kaydırma Haritaları (Scroll Map) ; kaydırma haritaları, kullanıcı davranışlarının belirlenmesinde en çok veri sunan analizlerdir. Bu çalışmalar sayesinde kullanıcının içerikte yaptığı tüm davranışları gözlemlenebilir. Kullanıcının ortalama hangi alanlarda ne kadar süre geçirdiği de bu sayede analiz edilebilir.

Fare Hareketi İzleme Haritaları (Mouse Heat Map); kullanıcının tıkla eyleminde bulunmasında gerek olmadan hangi alanlara daha fazla yönelim gösterdiği öğrenilebilir. Ayrıca gezinti haritası olarak da bilinir.

Göz İzleme Haritaları(Eye Tracking Heat Map); Site içerisinde kullanıcının belirli alanlarda sabit kaldığı, bir görüntüye ne kadar süre baktığı tespit edilebilir. Göz izleme haritalarında, en çok etkileşimde bulunulan alanlar sıcak alanlar olarak yer alır. Aynı şekilde en az temasta bulunulan alanlar ise soğuk alanlar olarak görülmektedir.

Isı Haritası Renk Paleti Seçimi Neden Önemi?

Site ısı haritası kullanmanın temel amacı, kullanıcı davranışlarının analizinin gerçekleştirilmesidir. Bu analizlerin gerçekleşmesi için de renklerden yardım alınır. Dolayısıyla da renk paleti seçimi site ısı haritası üzerinde etkili olan önemli bir faktördür. Verilerin doğru okunması ve değerlendirilmesi için renk geçişlerinin etkin kullanılmasına önem verilmelidir. Ayrıca renk geçişlerinin çok sert olması site içeriklerinde büyük sorunlar olduğu algısı oluşabilir. Bu durumda çalışmalar üzerinde olumsuz yönlendirmelere sebep olabilir. Bunun yerine verilerin okunması ve değerlendirilmesi aşamasında kolaylık sağlayacak palet seçiminin yapılması daha doğru olacaktır. Seçim konusunda kararsız kalırsanız, mevcutta pek çok site yöneticisi tarafından kullanılan renk paleti seçenekleri mevcuttur. Denenmiş ve sıklıkla kullanan renk paletleri üç paket olarak sunulmaktadır. Bunlar; nitel paletler, sıralı paletler ve uzaklaşan paletlerdir.

Nitel paletler; Her veri setine özel olarak renk kullanılmasını içeren paletlerdir. Verilere göre farklı renk geçişlerini sağlayacağı için veri grubu yoğunluğu durumlarında kullanımı fazla önerilmez. Bunun ana nedeni ise, her veri grubuna renk geçişi sağlandığı anda verilerin analize edilmesi zorlaşacaktır. Hatta hatalı sonuçlar elde edilebilir. Dolayısıyla veri grubu çok fazla çeşit içermeyen siteler ideal kullanım alanlarıdır.

Sıralı paletler;  Belirli sıra aralığında artan ya da azalan renk geçişlerine sahip olan paletlerdir. Tek renk tonu üzerinden geçiş seçilebileceği gibi ana rengin farklı tonları üzerinden geçiş de sağlanabilir. Elde edilen verilerin değerleri alan üzerinde koyulu açıklı tonlarla gösterildiği gibi karolar halinde de gösterilebilir.

Uzaklaşan paletler; merkez değere sahip veri kümeleri için kullanılan seçeneklerdir. Standart olarak iki renk tonu veya sıcak renk tonundan soğuk renk tonuna geçiş yapılan paletlerdir.

Bu renk paletleri arasından sektörel ve sahip olunan veri gruplarına göre renk seçimi yapılabilir. Farklı bir palet oluşturulurken çok fazla renk seçmemeye özel göstermek etkili sonuçlar almayı etkileyecektir.

Isı Haritası Renk Paleti Oluştan Araçlar

Isı haritası renk paletlerini oluşturmada yardımcı olacak ücretsiz siteler yer almaktadır. Bu siteler sayesinde isteğiniz tonlarda ve geçişlerde renk paletleri oluşturulabilir.

Python Seaborn; renk seçimlerinde ve çizim stillerinde önerilen sunan bir araçtır. Bu sayede site için en uygun renk seçimi yapılabilir. Python Seaborn site yöneticilerine, site ısı haritası renk paletinde doğru seçimi yapmayı kolaylaştıran API imkanı sunmaktadır.

VWO; var olan renk paletlerini özelleştirebilen ve ziyaretçi davranışlarını görselleştirebilen araçlardan birisidir. Ziyaretçilerin site içerisindeki davranışları hakkında bilgi sahibi olmayı kolaylaştırabilir. Site içerisinde hatalar ya da yanlış işleyişler varsa bu sayede önlemler alınabilir. Site ısı haritası renkleri düzenlemelerinin yanı sıra ziyaretçilerin sayfa içerisinde hangi alanlara ilgi gösterdiğini belirleyebilir. Aynı zamanda dikkat dağınıklığına neden olan faktörlerin tespit edilmesine de fayda sağlayan araçlardan birisidir.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1