White Hat SEO (Beyaz Şapka) Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarından biri olarak ifade edeceğimiz White Hat SEO, Türkçe karşılığı olarak “beyaz şapka” anlamına gelen bir SEO taktiğidir. Web sitelerinin arama motorları tarafından bulunabilirliğini artırmak için SEO çalışmaları yapılıyor. SEO çalışmaları hem arama motorları hem de internet kullanıcıları için yapılır. Web sitelerinin kuruluş sebeplerinden birisi de hedeflediği kullanıcı kitlesine erişim sağlamaktır. Kurulumu sağladığınız web sitesinin aktif bir şekilde trafik alması için arama motorundaki sıralaması oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle SEO çalışmasını web siteniz için mutlaka yapmanızı tavsiye ediyoruz. SEO çalışması yapılmayan bir web sitesinin üst sıralarda yer alması oldukça zor bir olasılıktır.

Konunun daha iyi anlaşılması için temel bilgi niteliğinde SEO teriminin ne olduğu hakkında kısaca bilgi verelim. İngilizce “Search Engine Optimization” kavramının kısaltılmış hali olan SEO’nun Türkçe karşılığı, “arama motoru optimizasyonu” dur. Yani web sitelerinin arama motorları için uygun hale getirilmesi olarak tanımlayabiliriz. SEO çalışmaları ile web siteniz arama motoru taramalarında bulunabilir hale gelir. Şunu da söyleyelim, SEO çalışması yapmak web siteniz için oldukça önemlidir. Ancak SEO arama motoru sıralamasını neye göre belirlediği tam olarak belli değildir. Yine de ilk sıralarda yer alabilmek için mutlaka SEO çalışması yapmayı ihmal etmeyin.

White Hat SEO (Beyaz Şapka) Nedir?

SEO çalışması yapılırken farklı teknikler kullanılır. Bu tekniklerden biri de White Hat SEO tekniğidir. Genel olarak ise 3 farklı teknikte SEO çalışması uygulanabilir. Bu teknikler; White Hat SEO, Grey Hat SEO ve Black Hat SEO’dur. Black Hat SEO (siyah şapka) tekniği ile ilgili ayrıntılı bilgiyi “Black Hat SEO (Siyah Şapka) Nedir?” yazısının üzerine tıklayarak edinebilirsiniz.

White Hat SEO tekniği, web sitesi için yapılan SEO çalışmalarının legal yollarla yapılmasını ifade eder. Yani White Hat SEO çalışması yapıyorsanız etik kurallara uygun bir şekilde yaptığınız anlamına gelir. Arama motorlarının belirlediği yönergelere uyarak yapılan SEO çalışması, White Hat SEO tekniğini kapsar. Öte yandan arama motorlarını aldatma, boşluklardan faydalanma gibi işlemleri içererek yapılan SEO tekniği ise Black Hat SEO (siyah şapka) tekniğidir. Arama motoru tarafından Black Hat SEO yaptığınız fark edilirse, ceza alırsınız ve web sitenizi kullanamaz hale gelirsiniz. Bu nedenle Black Hat SEO tekniği tavsiye edilen bir SEO çalışması değildir.

Şunu da ekleyelim, Black Hat SEO tekniğinin dezavantajları kadar sunduğu avantajlar da bulunur. Web siteniz için hazırladığınız sağlam bir strateji olabilir. Bu tekniği kullanarak web sitenizi üst sıralara taşıyabilirsiniz. Ancak bu kısa vadeli bir çalışma olur.

Etkili bir White Hat SEO çalışması ile arama motoru sonuçlarındaki sıralamanızı değiştirebilirsiniz. Arama motorlarının belirlediği kurallara uygun bir şekilde yapılan SEO çalışması ile web sitenizi iyileştirebilirsiniz. Bu sayede tarama sonuçlarındaki sıralamanızı üst seviyeye çıkartabilirsiniz. İnternet kullanıcısı olduğunuzu düşünün. Arama kısmına aramak istediğiniz konuyla ilgili kelime ya da kelime grubu yazıp tıkladıktan sonra araştırmanızı genellikle ilk sayfada karşınıza çıkan siteler üzerinden yaparsınız. Böylece ilk sayfada hatta ilk sıralarda yer alan web siteleri bu açından oldukça büyük bir avantaja sahip olurlar. Çünkü arama motorları, web sitelerini tararken kullanıcısını mağdur etmek istemez. Size en çok fayda sağlayacağını saptadığı web sitesini üst sıralara yerleştirerek aramanızı kolaylaştırır. Bu nedenle etkili bir SEO çalışması yaparak web sitenizin sıralamasını etkileyebilirsiniz.

White Hat SEO (Beyaz Şapka) Çalışması Nasıl Yapılır?

Web siteniz için White Hat SEO çalışması yapılırken kullanılan bazı teknikler bulunur. Web sitenizin arama motoru sonuçlarındaki sıralamasını olumlu yönde etkilemek adına White Hat SEO çalışmasını uygulayabilirsiniz. Peki White Hat SEO (beyaz şapka) çalışması nasıl yapılır? White Hat SEO çalışması yaparken kullanacağınız teknikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İçerik
  • Anahtar Kelime
  • Meta Etiketler
  • Sayfa Başlığı
  • Görsel Kullanımı
  • Web Site Hızı
  • Uyumluluk (mobil-web site)
  • Backlink Çalışmaları (ücretsiz olarak yapılan)
  • Kullanıcı Deneyimi

İçerik

White Hat SEO çalışması yapılırken kullanılan tekniklerden biri olarak içerik faktörünü söyleyebiliriz. Web siteniz için içerik oluştururken dikkate almanız gereken ilk nokta, içeriği kim için oluşturduğunuzdur. Arama motorları için değil, internet kullanıcıları ve ziyaretçileriniz için içerik oluşturmaya dikkat edin. İçerik yazıları, genel olarak satın alınacak ürün ya da hizmet için bilgilendirici bir niteliğe sahiptir. Bu nedenle içerik yazılarınızın bilgi verici olmasına dikkat edin. Ayrıca içeriklerin kalitesi ve ürüne uygunluğu da oldukça önemlidir. İçerik yazısı hazırlarken bilgilendirici olmasının yanı sıra kaliteli olmasına da dikkat edin. Uygun kelime kullanımına, noktalama işaretlerine ve okuyanı bıktırmayacak şekilde oluşturulmuş olmasına özen gösterebilirsiniz.

Yazınızın nitelikli olması, okuyucunun web sitenizde geçirdiği zamanı da etkiler. Dolayısıyla ziyaretçilerin merak ettiği, ilgisini çekecek şekilde yazınızı oluşturmalısınız. Böylece ziyaretçiler, sitenizde uzun zaman geçirir. Yazınızın uzunluğunu da iyi ayarlamalısınız. Çok kısa ya da çok uzun yazılar okuyucu bıktırır, tatmin edici olmaz.

Ek olarak içerik yazılarınızın özgün olmasına dikkat edin. Yazınızın kaliteli olmasını belirleyen niteliklerden biri özgünlüğüdür. Bu nedenle özgün içerikler üretin. Başka sitelerden alınmış yazıları sitenizde kullanmayın. Başka sitelerden kopyaladığınız yazılar arama motorları tarafından da hoş karşılanmaz.

Anahtar Kelime

SEO çalışmasının en önemli tekniğinden biri olarak ifade edebileceğimiz anahtar kelimeler, web sitenizin fark edilmesini sağlarlar. Anahtar kelime seçimi ve kullanımı bu açıdan oldukça önemlidir. Web sitenizin bulunduğu alanla ilgili uygun anahtar kelimeleri belirlemeli ve kullanmalısınız. İnternet kullanıcıları arama motorları üzerinden arama yaparken yoğun olarak kullandığı kelime ya da kelime grupları anahtar kelime olarak nitelendirilebilir.

Oluşturduğunuz başlıklarda ve içerik yazılarında anahtar kelime kullanarak, web sitenizin tarama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz. Böylece sitenizin organik trafiğinde de artış meydana gelir.

Meta Etiketleri

Günümüzde yaygın olarak kullanılan bir SEO tekniği olmasa da White Hat SEO çalışmasında kullanılan tekniklerden biri olarak meta etiketini sayabiliriz. Meta etiketleri, bilgi vericilerdir. Yani ziyaretçilere siteniz hakkında ön bilgi vererek aradıkları konu ile uygun olup olmadıklarını ifade edebilirler. Web siteniz için meta etiketi oluştururken seçtiğiniz kelimelerin web sitenizi tanımlayıcı ve özgün olmasına dikkat edin.

Aynı hassasiyeti web site başlığı oluştururken de dikkat etmelisiniz. Çünkü sayfa başlığı, web sitenizin ön tanımlayıcısı gibidir. Bu nedenle web sitenize başlık hazırlarken, sitenize uygun, özgün ve kısa olmasına özen gösterin. Hem kullanıcı hem de arama motorları tarafından sitenizin kolay bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Görsel Kullanımı

Web siteniz için mutlaka görsel kullanımında bulunmalısınız. Ayrıca kullandığınız görseller belli bir kalitede olmalıdır. Kalite değeri düşük olan görseller kullanmanız sitenizin prestijini kötü etkiler. Bu nedenle kullandığınız görsellerin belli bir kalitede olmasına özen gösterin. Kullandığınız görsellerde kullanacağınız etiketler ve açıklama yazıları da arama motorlarının sitenizi bulmasına yardımcı olabilir.

Web Site Hızı

İnternet kullanıcıları açısından hız önemlidir. Web sitenizi ziyaret ederken, sayfaların yavaş açılması ya da açılmaması sitenizden çıkmalarına yol açar. Bu nedenle hız konusuna dikkat ederek mutlaka sitenizin akış hızını kontrol etmelisiniz. Bu durum, site imajınızı da zedeler. Ziyaretçi potansiyelinizde azalmalar meydana gelir.

Uyumluluk (Mobil – Web Site)

Gelişen teknoloji, farklı cihazlar üzerinden internet erişimini sağlayarak kullanıcılarına kolaylıklar sunmaya devam ediyor. Web siteleri, masaüstü uygulamaların yanı sıra mobil cihazlar ve tabletler üzerinden de erişimin sağlandığı bir dönemdeyiz. Dolayısıyla web siteniz için yapacağınız iyileştirme çalışmalarından biri olarak web sitenizi mobil uygulamalar için uyumlu hale getirebilirsiniz.

Mobil uyumlu web siteleri, arama motorları tarafından bulunabilir bir durumdadır. Bugün çoğu internet kullanıcısı, masaüstü uygulamalardan ziyade mobil cihazlar üzerinden internete bağlanıyor. Web sitenizin mobil cihazlar için uygun hale getirilmesi bu açıdan oldukça önemlidir.

Backlink Çalışmaları

SEO çalışmaları arasında yer alan bir tekniktir. Dış SEO çalışmalarında uygulanır. Backlink çalışması, site trafiğinin oluşturulması ve artırılması açısından oldukça önemli bir uygulamadır. White ve Black Hat SEO çalışmalarında backlink çalışması yapılır. Ancak yapılış şekli olarak birbirinden farklılaşırlar. Dolayısıyla Black Hat SEO’da ücretli olarak yapılan backlink illegal olarak nitelendirilebilir. White Hat SEO uygulamasında yapılan backlink çalışması kurallara uygun şekilde yapılır.

Başarılı bir web sitesinden backlink bağlantısı almak, sitenizin ziyaretçi oranını artırırken trafiğini de olumlu şekilde etkiler.

Kullanıcı Deneyimi

Siteniz için hazırladığınız içerikler, kullanıcıların beğenisini ve devamlılığını sağlamak için kullanılabilir. Sitenizden memnun kalan ziyaretçilerin deneyimleri, diğer ziyaretçiler için yönlendirici olabilir. Bu nedenle sitenizi ziyaret eden insanların sizden memnun kalmasını sağlayacak çalışmalar yapın.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1