Anahtar Kelime Yamyamlığı Nedir? Keyword Cannibalism Nedir?

Anahtar kelime yamyamlığı nedir? Anahtar kelime yamyamlığı, site içerisinde birden fazla sayfada aynı anahtar kelimelere yer verilmesi durumlarında kullanılan bir kavramdır. SEO çalışmaları dahilinde arama hacmi yüksek anahtar kelimelere yer verilir. Zaman içerisinde, bilinçli ya da bilinçsiz aynı anahtar kelimelere birden fazla sayfalarda yer verilebilir. Bu durum fark edilmediği veya önemsenmediği durumda site trafiğini etkileyecek sonuçları doğurabilmektedir. Burada bahsedilen durum, benzer içeriklere sahip sayfalara yer vermekten ziyade kullanılan anahtar kelimeler için geçerliliğini korumaktadır.

SEO çalışmaları uzun süren ve sabır isteyen etkili çalışmalardır. Bu çalışmalar; yürütülmesi de düzenlenmesi de, takip edilmesi de ayrı ayrı zorlu süreçleri kapsamaktadır. Bu süreçlerin sonucunda da başarı elde etmek her site yöneticisinin temennisidir. Dolayısıyla da bu durum ile karşılaşmamak için de dikkat edilecek noktalar bulunmaktadır. Bunlardan birisi de anahtar kelime yamyamlığıdır.

Sitede yer alan sayfalar ne kadar otoriter konumda olursa o kadar başarı elde etmeye yakın olunur. Sayfa otoritelerinin artırılmasında en büyük etki anahtar kelime seçimleridir. Bu çalışmalar basit bir işlem olarak görülse de aslında dikkati elden bırakmamak gereken durumlardır. En güzel örneği de anahtar kelime yamyamlığı olarak gösterilebilir. Keyword Cannibalization, bilinen adı ile anahtar kelime yamyamlığı sayfa otoritesi sağlamak amacı ile seçilen anahtar kelimelerin birden fazla sayfada tekrarlanması sonucu açığa çıkmaktadır. Bu durumun zararından şu şekilde bahsedelim; birden fazla sayfada aynı etkide anahtar kelimelerin seçilmesi,  sayfa otoritelerinin birbiri ile rekabet etmesi anlamına gelecektir. Bu rekabetin site içerisinde değil farklı siteler arası olması gerekirken, site içerisinde gerçekleşmesi başarı oranında düşüş meydana getirecektir.

Anahtar Kelime Yamyamlığının Etkileri Nelerdir?

Anahtar kelime yamyamlığı fark edilmediği veya önemsenmediği durumlarda site başarısını düşüreceğinden bahsetmiştik. Peki, bunu nasıl yapıyor? Site içerisinde ne gibi etkiler ile bu başarı oranı etkileniyor? Biraz bu konulara açıklık getirmeye çalışalım.

Anahtar kelime yamyamlığının site üzerinde meydana getireceği başlıca etkileri;

İçerik otoritesiniz azaltır. Nitelikli ve özgün bir içerik ile yükseliş elde etmek yerinde, anahtar kelime yamyamlığı ile kalitesiz ve daha az nitelikli sayfalar ile başarı elde etmeye sebep olacak birçok içeriğe sahip olmanın sonucudur. Yani bir nevi sitede yer alan sayfaları kendi içerisinde rekabete tabi tutulması durumudur. Bunun sonucu olarak da arama motoru sıralamasında kendi kendinize savaş açmış oluyorsunuz.

Backlinkler bölünür. Backlink çalışması site trafiğinde önemli etkiye sahiptir. Anahtar yamyamlığının sonucu olarak da, bağlantıların tek bir sayfaya yönlendirilmesi yerine birden fazla sayfaya bu bağlantı bölünecektir. Bu da elde edeceğimiz etkinin azalması ile sonuçlanacaktır.

Arama motorları değerlendirmelerini etkiler. İçeriklere eklenen anahtar kelimeler arama motoru botlarının sayfaları anlamlandırması ve değerlendirmesine yardımcı olmaktadır. Eğer ki birden fazla sayfaya bu durum bölünürse, değerlendirmelerde etkilenecektir. Önemli olan ise, kaliteli bir sayfa yerine önemsiz nitelikte olan sayfalar arama motoru botları tarafından otorite olarak belirlenebilir.

Site taraması bütçesini etkiler. Sitelerin arama motoru tarafından belirli aralıklarla taranması için site yöneticileri bütçe ayırmaktadır. Hangi aralıklarla ve ne kaç sayfa üzerinden tarama gerçekleştirileceğine göre bir bütçe belirlenmektedir. Birden fazla sayfada aynı anahtar kelime seçimine yer verilmesi ile kalitesiz sayfalar da bu taramaya dahil olacak ve belki asıl taranması gereken kaliteli sayfalar bu durumdan etkilenecektir.

Zayıf içeriklerin meydana gelmesi. Birden fazla anahtar kelimeyi kullanmak zayıf içerikleri açığa çıkaracaktır. Ve arama motoru botlarının sevmediği durumlardan birisi de zayıf içeriklerin yer almasıdır. Bu durum site sahibinin başını ağrıtacak boyutlara kadar ulaşabilir.

Geri dönüt oranlarını düşürür. Başarı oranı yüksek olabilecek sayfaların geri dönüşleri, kalitesiz sayfaların gerisinde kalabilir.

Anahtar Kelime Yamyamlığı Nasıl Tespit Edilir?

Site içerisinde yürütülen yanlış çalışmalar sonucu açığa çıkan sonuçlardan birisi olan, anahtar kelime yamyamlığı fark edildiğinde düzeltilmelidir. Eğer ki sitede az sayıda içerik yer alıyorsa bu durum kontrolleri daha kolay hale getirebilir fakat içeriklerin sayısı fazla ise durum biraz daha karışık duruma gelecektir. Öncelikli olarak bu hatalı çalışmanın tespit edilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ise hataları telafi etmek kısmı kalacaktır.

Anahtar kelime yamyamlığını tespit etmenin en kolay yolu, kullanılan anahtar kelimenin aratılması ile site içerisinde kaç sayfada yer aldığı tespit edilebilir. Bunun ile birlikte bu işlemi ücretli veya ücretsiz olarak tespit edilebilmesi mümkün olmaktadır. Hatanın ücret ödemene tespit edilebilecek yöntemler olarak;

İçerik kontrolü; bu yöntem içeriklerin fazla olmadığı siteler için geçerliliğini korumaktadır. Eğer ki çok fazla sayfa yapısına sahip siteler varsa, tüm sayfaların tek tek kontrol edilmesi mümkün olmayacaktır. Bunun yanı sıra, başlangıç aşamasında kullanılan anahtar kelimelerin not alınması da sonradan bu sorun ile karşılaşmanın önüne geçmek için etkili olabilir.

Site arama motoru sorgusu ile denetlenebilir. Bu sorgu sonucunda site içerisindeki anahtar kelimelerin tespit edilmesi mümkün olabilir. Bu sayede sayfaların indekslenmiş tüm konuşları sorgu sonucu olarak karşımıza gelecektir.

Hataların tespit edilmesi için kullanılabilecek ücretli araçlar; anahtar kelime yamyamlığını tespit etmek için SEO çalışmalarında da kullanılan Semrush pozisyon izleme aracı ve Ahrefs Site Explorer araçlarından yardım alınabilir. Bu araçların ayrıntılı sorgu imkanı sunmasının avantajlarına bu konuda da yaşamak mümkündür.

Anahtar Kelime Yamyamlığının Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir?

Anahtar kelimeler yamyamlığının tespit edilmesinden çözümlenme aşamasına kadar her adımının zaman ve maliyet olarak zarara uğrattığı bilinmektedir. Bu uzun süreçten geçtikten sonra aynı hata ile karşılaşmamak için site yöneticilerinin kontörlü elden bırakmaması gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığında site sahiplerinin alabileceği önlemlere örnek olarak;

İçeriklerin kontrolden geçirilmesi. Sayfa içerisinde yer alan içeriklerin güncellenmesi ve varsa hataların ayıklanması sonradan oluşabilecek aksamaları önlemek adına alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır.

Zayıf sayfaları tespit edilmesi. Zayıf sayfaların site başarısı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olması söz konusu değildir. Site başarısında yürütülen tüm çalışmaların olumlu etki yapması adına yürütülmelidir. Aksi halde zaman kaybından başka bir durum elde edilmeyecektir. Bu durumda yapmamız gereken sitemizi zayıf içeriklerden arındırmaktır. SEO açısından da önemli olacaktır bu adım.

Yeniden anahtar kelime araştırması yapmak. Şimdiye kadar saydığımız tüm adımlar site içerisinde aksamalara sebep olabilecek genel sorunlara karşı önlem olarak alınabilecek noktalardır. Bu adım ise var olan sayfalar için olduğu kadar gelecek için de ön hazırlık niteliğinde olan bir çalışmadır. Anahtar kelime araştırması yapmak site için en uygun olana ulaşmak için gerekli çalışmalardır. 

Site içerisinde yer alan sayfa sayısı arttıkça bu durum ile karşılaşma olasılığı yüksek oranda olacaktır. Her ne kadar önlamlar alınsa da kesin çözüm bulmak şimdilik söz konusu değildir. Tedbirli ve kontrollü çalışmalar ile önlenebileceği gibi anlık gözden kaçan hatalar olabilir. Bu durum ile karşılaşıldığında yapılması gereken, önemsiz olarak geçmek yerine güncelleme çalışmaları ile soruna çözüm getirilebilir. Bu sayede hedeflediğimiz başarı oranına kavuşma imkanına sahip olabiliriz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1