Breadcrumb Nedir?

Türkçe karşılığı ekmek kırıntısı olan Breadcrumb, adını Hansel ve Gretel masalında yer alan ekmek kırıntılarından almıştır. Tıpkı masalda ekmek kırıntılarının yol gösterici olması gibi Breadcrumb da internet sitelerinde bir nevi navigasyon aracı olarak kullanılır.

Breadcrumb, ziyaretçilere metin ya da bağlantı şeklinde görünerek, kullanıcının bulunduğu sayfanın konumunu belirtir. Bu yapı genellikle internet sitelerinde üst ya da yan navigasyon bölümünde yer alır. Breadcrumb, kullanıcı deneyimini iyileştirirken aynı zamanda arama motorlarına da ilgili hiyerarşik yapıyı anlama ve sayfaları tarama imkânı tanır.

Bu küçük, ancak etkili özellik, internet kullanıcılarına sitelerde dolaşırken konumlarını daha iyi anlamalarını sağlar ve aynı zamanda arama motorlarının sitenizi daha etkili bir şekilde indekslemesine yardımcı olur. Breadcrumb, kullanıcı odaklı bir tasarımın ve SEO stratejilerinin önemli bir parçası olarak öne çıkmaktadır. Sitenizin ziyaretçileriyle etkileşimini artırmak ve içeriklerinizi daha iyi organize etmek için Breadcrumb, hem kullanıcılarınız hem de arama motorları için daha iyi bir deneyim sunmanıza yardımcı olabilir.

Breadcrumb Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Breadcrumb yapısının internet sitelerinde kullanılması, ziyaretçilere birçok avantaj sağlar.

İşte Breadcrumb kullanmanın avantajları:

  • Hızlı ve kolay gezinme sağlar. Breadcrumb yapısı, kullanıcılara internet sitesinde daha hızlı ve kolay bir şekilde gezinme imkânı sunar. Bu sayede ziyaretçiler, istedikleri içeriklere daha çabuk ulaşabilirler.
  • Kullanıcı deneyimini iyileştirir. Breadcrumb, kullanıcı deneyimini artırır. Kullanıcılar, bulundukları sayfanın konumunu daha iyi anlar ve sitenin genel yapısını keşfederler.
  • Site yapısını anlamaya yardımcı olur. Kategori, alt kategori ve sayfa yapısı hakkında bilgi vererek, kullanıcılara site yapısını anlamada rehberlik eder. Bu da ziyaretçilerin istedikleri içeriklere daha etkili bir şekilde ulaşmalarını sağlar.
  • Breadcrumb, bir navigasyon aracı işlevi görür. Kullanıcılar, bir önceki alt kategoriye veya kategoriye geri dönüş yapabilir, böylece istedikleri içeriklere daha kolay ulaşabilirler.
  • SEO çalışmalarına katkı sağlar. Arama motorları, Breadcrumb yapısını kullanarak sitelerin içerik yapısını daha kolay anlar. Bu da SEO çalışmaları açısından önemli bir avantaj sağlar.
  • Mobil kullanıcı deneyimini artırır. Mobil site ve sayfa tasarımlarında Breadcrumb kullanılması, mobil kullanıcı deneyimini artırır. Kullanıcılar, mobil cihazları üzerinden de site içerisinde daha rahat gezinebilirler.
  • Görsel yapıyı iyileştirir. Sayfa tasarımında Breadcrumb için ayrı bir alan oluşturmak, sitenizin görsel yapısını iyileştirir. Bununla birlikte daha anlaşılır bir arayüz oluşturmuş olur.
294
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1