Bundle Ürün Nedir? Satış Oranlarına Etkisi Nedir?

E-ticaret sektöründe yer alan firmalar, satış oranlarını artırmaya yönelik farklı çalışmalar yapar. Bu çalışmalar sayesinde marka bilinirliklerini artırmak ile birlikte ürün ve hizmetlerini son tüketiciye ulaştırmayı hedefler. E-ticaret, rekabetin en yoğun yaşandığı alanlardan birisidir. Dolayısıyla da firmaların öncelikli amacı rakiplerinin bir adım önüne geçmeyi hedeflemek olmalıdır. Bu amaca yönelik yürütülen çalışmalar dahilinde de farklı alternatifler karşımıza çıkar. Bundle ürün de bu çalışma alternatiflerinden biridir. Bundle ürün, firmaların sıklıkla tercih ettiği pazarlama stratejileri arasında yer alan bir çalışmadır.

Bundle ürün stratejilerine firmalar neden ağırlık verir? Bundle ürün kullanmanın sunduğu avantajlar neler? Bundle ürün ile satış oranlarını artırmak mümkün müdür? Bu sorular çerçevesinde bundle ürünün ne olduğunu her yönü ile ele almaya çalışacağız. Öncelikle ayrıntısı ile bundle ürün nedir onu incelemek ile başlayalım.

Bundle Ürün Nedir?

Bundle üründen ticarette, özellikle e-ticarette sıklıkla kullanılan pazarlama stratejilerinden birisi olarak bahsetmiştik. Bundle ürün; birden fazla ürünün paket olarak bir araya getirilerek satışa sunulduğu çalışmalardır. Bu çalışmanın en çok tercih edildiği durumlar, stokta kalmış ürünlerin azaltılmasına yönelik yürütüldüğü görülebilir. Bu sayede elde stok ürün kalmasının önüne geçmek ve fırsatlar oluşturmak öncelikli tercih sebebidir. Bundle ürünler, özellikle tüketici algısına yönelik etkili bir çalışmadır. Tek tek ürünlerin alındığında daha maliyetli olacağı, bir arada alındığında daha fazla tasarruf etme olanağının olduğu algısını müşteriye hissettirmek için etkili bir yöntemdir.

Bundle ürün oluşturmanın ana fikrine baktığımızda, tüketicinin satın alma eylemini yönlendirmenin öncelikli olduğunu söyleyebiliriz. Bir arada ürünlerin daha avantajlı olduğunu düşünen müşteride, fırsatları değerlendirme isteği oluşacaktır. Asıl önemli olan ise çalışmalar ile müşteride bu düşünceyi oluşturabilmektir. Bunu başarabilen firmalar satış oranlarını artırmakta başarılı bir sonuç elde edebilir.

Bundle Ürün Satışları Artırmada Etkili Midir?

Bundle ürünler, satış oranlarını artırmakta etkili yöntemlerden birisidir. Bu çalışmalar günümüzde büyük-küçük pek çok firma tarafından tercih edilir Tüketici davranışlarını inceleyen her firma bu çalışmanın olumlu etkilerini gözlemleyebilir. Tüketici satın alma eylemi üzerinden indirimli ve fırsat ürünleri etkili olur. Bir de etkin bir çalışma ile hedef kitlenin istekleri doğru analiz edildiği takdirde müşteriyi satın almaya yönlendirmek daha kolay olur. Satış yapmak için ilk dikkate alınacak etken müşteri davranışlarını dikkate almaktır. Ürün satıldığı oranda başarılı bir yol izlenebilir. Bu da tüketiciye tanıtımlarını başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesinden geçer. Peki, müşteri bundle ürünleri neden sever?

 • Bundle ürünler avantajlı fiyat ile satışa sunulur. Bu da ihtiyaçların daha az maliyetle satın alma anlamına gelir. Tasarruf yapma imkanı elde etmek müşteriyi etkiler. Ve bu da satın alma sürecini hızlandırır.
 • Bundle ürün sayesinde ihtiyacı olan ürüne hiç aklında yokken sahip olma olanağı elde etmek müşteriyi etkiler. Örnek olarak yazıcı satın almak isteyen bir müşteriye hediye olarak yedek kartuş sunmak. Müşteri üzerinde sonradan ihtiyaç duyacağı ürüne önceden sahip olmak ve o an için ek maliyet ödememek olumlu etki oluşturacaktır.
 • Kargo bedeli. Birden çok ürüne tek bir kargo ücreti ödemek müşterinin daha avantajlı gördüğü bir durumdur. Bu da farklı bir tasarruf avantajı algısı oluşturacaktır. Her bir ürüne ayrı kargo bedeli ödemek müşterinin çok sevdiği bir durum değildir. Bundle ürünler sayesinden avantajlı olduğu düşüncesi ortaya çıkar.

Bundle Ürün Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Başarılı bir sonuç elde etmek istiyorsanız çalışmalarınızı etkin yürütmeye özen göstermelisiniz. Özellikle satış üzerinde etkisi fazla olan bundle ürün gibi çalışmalar için bu durum daha hassas olur. Dikkatli bir çalışma ile sonuçlardan daha fazla memnun olabilirsiniz. Bu bağlamda bir bundle ürün oluştururken dikkatli olunması gereken noktalar;

Oluşturulacak Bundle Ürünün Fiyatı

Bundle üründe öncelikli kıstasımız, ürünlerin tekli fiyatlarından paket halinde olan fiyatlarının fazla olmamasına dikkat etmektir. Bu çalışmaların asıl amacı tüketici gözünde avantajlı fiyat ile ürünlere sahip olmaktır. Bunu da ürünlerin paket olarak sunulan fiyatının daha az olması ile sağlayabiliriz.

Bağlantılı Ürünleri Kullanmak

Müşteriler bir ürün aldıklarından onun ile bağlantılı olacak ürünleri sonradan almayı düşünür. Bu bağlantılı ürünleri asıl ürün ile paket halinde müşteriye sunmak fazlasıyla etkili olacaktır. Bu müşteri algısında sonradan fazladan ödeme yapmak veya ürün araştırma derdinden kurutulmak kar elde etme düşüncesini doğuracaktır.

Müşteri Karlı Olduğunu Hissetmeli

Müşteri bu ürünü aldığında avantajlı olduğunu düşünmeli. Fırsat ürünü algısı müşteri üzerinde en çok etkili olan durumlardır. Ürünü avantajlı alacağını düşünen müşteri, satın almaya daha fazla yatkınlık gösterir. Çalışmalarda bu algıyı yaratmak da firma sahiplerine düşer.

Farklı Kategorilerden Oluşan Bir Paket Oluşturulabilir

Bundle ürünler her zaman aynı kategorilerden oluşmak zorunda değildir. Hatta etkili sonuçlar elde etmek için farklı kategori gruplarından bir paket oluşturmak daha etkili olabilir. Bir cilt bakımı ürününe ek olarak saç bakım ürünlerini eklemek ile farklı ihtiyaçlara cevap verecek bir paket oluşturmuş olursunuz. Bu da müşterinin daha fazla ilgisini çekecektir.

Öncelik Stokları Tüketmek Olmalı

Sezon sonunda elde kalan ürünler büyük dezavantaj sunabilir. Sezona göre müşteri taleplerinde farklılıklar ortaya çıkabilir. Bu da bir sonraki sezonda ürünlerin elinizde kalmasına sebep olabilir. Dolayısıyla bundle ürün oluştururken bu gibi stok fazlası olan ürünlere yönelmek etkili olabilir.

Müşterilerin En Sık Tercih Ettiği Ürünler Tespit Edilmeli

Müşteri ihtiyacına yönelik kısa vadeli bundle ürünleri oluşturmak satın alma eylemini tetikleme noktasında daha fazla etkili olacaktır. Müşteri ne istiyor ve hangi ürünlere daha fazla talepte bulunuyor? Sorularının cevaplarına kısa bir araştırma ile ulaşma imkanı elde edebilirsiniz. Bu da satış oranlarının artırılmasında daha olumlu sonuçlar ortaya çıkarır.

Bundle Ürünün Sunduğu Avantajlar Neler?

Bundle ürün kullanmak iki açıdan avantaj sunmaktadır. Bu avantajlar ilk olarak firma tarafında olmak ile birlikte, e-ticaret sektörüne yönelik de faydalar sunar. Bu açıdan çok geniş alanda etkili olacak çalışmalar arasında yer alır. Bundle ürün kullanmanın sunduğu avantajlara bakacak olursak;

Bundle Ürünlerin Firmaya Sunduğu Avantajlar

Bundle ürün ile firmalar;

 • Stok fazlasından kurutulabilir. Firmalar özellikle sezon sonunda stok fazlasından kurutulmak ve satış yaparak kar oranını artırmak için en etkili yöntem olarak bundle ürün oluşturma yöntemini seçebilir.
 • Satış oranlarını artırmak. Firmalar tek tek ürünlerin satışından elde edeceği oranlardan daha fazlasına bundle ürün ile erişebilir. Etkili bir çalışma ile satış oranlarını artıma imkanı elde eder.
 • Firma maliyetlerini düşürmek. Satış oranlarını artırmak, daha fazla satış ve daha fazla üretim yapmayı tetikler. Dolayısıyla da bu artışın etkisi tüm departmanlarda görülür. Firma satış yaptıkça ve stoklarını tükettiği müddetçe bu sonuçtan tüm üretim aşaması etkilenecektir.
 • Firma reklamını müşteri üzerinden gerçekleştirir. Bundle ürünlerden memnun olan müşteri yakın çevresi ile bu memnuniyeti paylaşabilir. Bu da firmanın marka bilinirliği üzerinde olumlu etki bırakacak davranışlardır. Ki e-ticarette başarılı bir reklamın çok fazla getirisi olduğu göz önünde alındığında bu durumun olumlu sonuçları daha iyi anlaşılacaktır.

Bundle Ürünün E-Ticarette Sunduğu Avantajlar

 • Oluşturulan sepet tutarlarının artırmakta etkilidir.
 • Elde edilecek karlılığı artırabilir
 • Daha fazla yeni kullanıcıya ulaşma imkanı elde edilir.
 • Tüketici deneyimini iyileştirmede katkı sunar
 • Satın alma eyleminin sürecini daha kısaltmaya katkı sağlar

Bundle ürün nedir?

Bundle ürün farklı ürünlerin bir paket halinde satışa sunulmasıdır. Aynı ya da farklı kategorilerde yer alan ürünlerin bir araya getirilerek avantajlı paketler oluşturmayı kapsar.

Bundle üründe fiyatlandırma nasıl olmalı?

Bundle ürün fiyatlandırması ürünlerin tek tek alınmasında oluşacak fiyatlandırmadan az olmalıdır. Bundle ürünlerin oluşturulmasındaki asıl amaç toplu alındığından daha uygun maliyetli ürünler elde etme algısını tüketiciye sunulmasıdır.

Bundle ürün oluştururken hangi ürünler kullanılmalı?

Bundle ürünler birbirini tamamlayan ya da müşterinin sonradan ihtiyaç duyabileceği ürünlerin bir arada kullanılmasını kapsar. Bu sayede müşteri aynı anda birden fazla ürün ihtiyacına aynı anda sahip olacak. Bu da satın alma eylemini tetikleyecektir.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1