Ticimax Profesyonel SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO modülü yanında kullanıcısına başka hizmetler de sunan Ticimax bir e-ticaret altyapı sağlayıcısı olarak ifade edilir. Ticimax, profesyonel olarak müşterilerine halihazırda bulunan paketlerin içerisinde SEO çalışması sunar. Ticimax üzerinden yapılan SEO çalışmalarına geçmeden önce SEO nedir, neden önemlidir, SEO çalışması nasıl yapılır? Bu ve benzeri sorulara cevap vererek yazımıza başlayabiliriz. Çünkü SEO’nun ne olduğunu bilmeden önemini kavrayamayabiliriz. Bu nedenle önce SEO’nun ne olduğunu, daha sonra se Ticimax’in sunduğu SEO çalışması ile ilgili bilgi vererek yazımızı tamamlayalım.

SEO nedir? İngilizce bir kelime olan “Search Engine Optimization”un kısaltılmış hali olan SEO, Türkçe karşılığı olarak “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelir. Kurulan web sitelerinin arama motorları tarafından taranma işlemini etkileyen bir çalışmadır. Arama motorlarına uygun kriterleri taşıyan web siteleri, arama motorları tarafından kolaca taranır. SEO çalışmaları, özellikle anahtar kelime üzerinden yürütülür. Bu nedenle seçilen anahtar kelimenin hem hitap ettiği ürünü iyi temsil etmesi gerekir hem de SEO dostu olması tavsiye edilir. Her web sitesi için SEO çalışması yapılması gereken ve önem derecesi yüksek olan bir çalışmadır. Web sitesinde uygun ve özenli yapılan SEO çalışması, yapılmayan web sitelerine göre oldukça avantajlıdır.

SEO Çalışmasının Sunduğu Avantajlar

Web sitelerini için SEO çalışmasının sunduğu avantajları şu şekilde ifade edebiliriz.

Görünürlük: SEO çalışması ile web siteniz, arama motorları tarafından kolayca tarandığı için görünürlük düzeyi yükselir. Web sitenizin arama motoru sonuçlarında yüksek sıralarda çıkmasını istiyorsanız mutlaka SEO çalışmasına özen gösterin.

Kolay Ulaşılabilirlik: Web sitenize yaptığınız SEO çalışması sayesinde daha geniş kitlelerin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. İnternet kullanıcıları, internet üzerinden arama yaparken, arayacakları şeyi temsil eden güçlü bir kelime ya da kelime öbeği üzerinden arama yaparak çıkan siteleri ziyaret ederler. Temsil gücü yüksek olan kelime aslında anahtar kelime olarak ifade ettiğimiz kelimeye denk gelir. SEO çalışması ile sitenize atadığınız anahtar kelimeler, sizi arayan kitlelerin size daha hızlı bir şekilde ulaşmasına yardımcı olur.

Organik Trafik Oluşumu: Organik trafik, site ziyaretine dışarıdan müdahale edilmeden siteye yapılan ziyaretleri ifade etmek için kullanılır. Organik trafiğinizi, etkili bir SEO çalışması sonucunda elde edebilirsiniz. Arama sonucu sonuçlarına göre siteyi ziyaret eden kullanıcılar bize organik trafiği verir. Bu nedenle siteniz için kullanacağınız anahtar kelimeyi iyi belirlemelisiniz. Böylece Adwords için ayırdığınız bütçenizi daha aza indirgemiş olursunuz.

Rekabet: Rakip firmalar ile mücadele edebilmeniz en önemli yollarından biri SEO çalışmalarıdır. Burada önemli olan husus arama motoru sonuçlarındaki yerinizdir. SEO çalışmasının arama motoru sonuçları üzerinde etkili olduğunu yukarıda söylemiştik. Arama motoru sonuçlarında üst sıralarda çıkmanız, sitenizin daha fazla ziyaret edilmesine yardımcı olabilir. Sonuçlarda üst sıralarda yer almanız rakipleriniz ile rekabet potansiyelinizi daha da yükseltecektir.

Ticimax’ın Sunduğu Modüllerden Biri Olarak SEO Çalışması

Ticimax’ın Sunduğu Modüllerden Biri Olarak SEO Çalışması

Ticimax, e-ticaret alanında profesyonel çözümler üreten altyapı sağlayıcı bir şirketin adıdır. E-ticaret çözümlerinin yanı sıra tasarım hizmeti de vermektedir. 2005 yılında kurulan Ticimax, özellikle yazılım ve (e-ticaret) altyapı alanlarında kullanıcılarına hizmet sunuyor. Bugün yaklaşık 10.000’i aşkın firma Ticimax hizmeti alarak e-ticarete atılıyor. Güçlü kadrosu ve kaliteli hizmet anlayışı ile nihai amacı müşteri memnuniyeti olan Ticimax, e-ticaret altyapısı sağlayan başarı oranı sayılı şirketlerin arasında yerini alıyor.

Ticimax, sadece yerel hizmet veren bir e-ticaret yazılım şirketi değildir. Sunduğu e-ihracat hizmetleri ile uluslararası düzeyde satış yapılmasına imkân sağlar. Türkiye sınırları dışına çıkmak isteyen firmaların bu isteklerini karşılayacak hizmeti Ticimax, e-ihracat hizmeti ile müşterilerine sunuyor. Ayrıca Ticimax, verdiği e-ticaret eğitimleri ile, merakı olanları ya da müşterilerini e-ticaret hakkında bilgi sahibi yapıyor.

Ticimax, SEO hizmetini kullanıcılarına yalın bir şekilde sunmaz. Müşterilerine sunduğu e-ticaret paketleri içerisinde SEO hizmeti de bulunuyor. Yani herhangi bir Ticimax e-ticaret paketi almanız durumunda SEO hizmetini de almış olursunuz. SEO çalışması yaparken, işletmelerin uyması gereken SEO kuralları bulunur. Uyulması gereken SEO kurallarını şu şekilde sırlayabiliriz;

 • Hazırlanan web sitesi arama motorları tarafından taranmaya uygun olmalıdır.
 • Site için hazırlanan içerikler kaliteli ve ürünlere uygun olmalıdır.
 • Sitenize link veriliyorsa, link veren site niteliksel olarak yüksek olmalıdır.
 • Rekabet analizi yapmaya dikkat edin. Bu sizin rakiplerinizden daha öne geçmenize yardımcı olur.
 • Sitenizde bulunan her bir sayfa için ayrı işlem uygulanmalıdır. Tek bir sayfaya yoğunlaşmayın. Nihayetinde ziyaretçilerin her sayfayı inceleyebileceği olasılığını göz önünde bulundurmalısınız.
 • SEO çalışmalarının temelini oluşturan başlık, anahtar kelime ve açıklama kısımlarını doldururken ürünü niteleyen kelimeler kullanılmaya özen gösterin.
 • Hazırladığınız içeriklerin orijinal olmasına dikkat edin. Oluşturulan içeriklerde az söz ile çok anlam oluşturacak nitelikle bilgiler vermeye çalışın.

Ticimax SEO Çalışması Modülü Nelerden Oluşur?

E-ticaret altyapı sağlayan öncü firmalardan biri olan Ticimax SEO hizmeti verirken şu konulara yoğunlaşır;

 • İçerik
 • Meta Tag’ler
 • Arama Motoru Doğrulama
 • 301 Yönlendirme
 • Sitemap
 • Ticimax SEO Yardımcı Araçlar
 • Toplu SEO Güncelleme
 • SEO Raporları
 • Robots.txt Dosyası
Ticimax SEO Çalışması Modülü Nelerden Oluşur?

İçerik

Web sitesi için oluşturulan içerik, öncelikle özgün olmalıdır. Hazırlanan içeriğin orijinal, özgün olmasına dikkat edin. İçerik hazırlamadan önce, konuyla ilgili sıkça sorulan soruları araştırarak fikir edinebilirsiniz.

Arama sonuçlarını etkileyen önemli bir SEO çalışmaları, ürün görsellerine ürün isimleri verilmesidir. Bu işlemi Ticimax’in sağladığı gelişmiş ürün yönetimi üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

İçerik konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus, doğru URL seçimidir. Kullanacağınız URL’nin kullanıcıları çelişkiye düşürmeyecek şekilde seçmeniz oldukça önemlidir.

Meta Tag’ler

Ürünler ya da kategoriler için oluşturulan Meta Tag’leri; SEO Title (Başlık), SEO Keywords (Anahtar Kelime) ve SEO Description (Açıklama)’dan oluşur. Meta Tag’leri yazılırken oluşan ve kontrol panelinde bulunan ürün ya da kategori URL’si aynı zamanda sayfanın indexini de doğrudan etkiler. Bu nedenle Meta Tag’lerini oluştururken ürün ya da kategoriyi en iyi ifade eden, açık, anlaşılır ancak kısa kelimeleri seçebilirsiniz.

Arama Motoru Doğrulama

Arama motoru ile web sitenizin hızlı bir şekilde senkronize olmasına yardımcı olan bir işlem olan arama motoru doğrulama işlemi, sitenizde yaptığınız değişikliklerin arama motoru tarafından kolayca algılanabilmesini sağlar.

301 Yönlendirme

Ticimax’in sunduğu hizmetlerden bir diğeri 301 yönlendirme işlemidir. 301 yönlendirme işlemi, URL değişimi yapılması gereken durumlarda devreye girer. Kullanıcılar sitenizin değişmemiş URL adresi üzerinden arama yapması durumunda, 301 yönlendirme çalışması ile güncel adresinize yönlendirecektir.

Toplu SEO Güncelleme Hizmeti

Tiximax’in kullanıcılarına sunduğu pratik hizmetlerden biri de toplu SEO güncelleme hizmetidir. Toplu SEO işlemleri üzerinden, kategori, marka, tedarikçi, ürün ve sayfa seo işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Toplu SEO güncelleme hizmeti, sayfa linklerinin arama motoru kısmında nasıl görüneceğini gösterir. Kontrol paneli üzerinden SEO kategorisine tıkladıktan sonra Toplu SEO İşlemleri kısmına tıklayarak istediğiniz alanın toplu SEO güncellemesini gerçekleştirebilirsiniz.

Toplu SEO güncelleme hizmeti, Ticimax kullanan müşterilerin hem zamandan hem de emekten tasarruf etmesini sağlayan bir hizmettir. Yukarıda saydığımız sayfaların sayısı asgari bir ortalamanın üzerine çıktığında özellikle ürünler için tek tek SEO çalışması yapılması oldukça zahmet isteyen bir işleme dönüşür. Toplu SEO güncelleme hizmeti ile pratik bir şekilde SEO güncellemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Seo hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için yazımıza göz atabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1