Showrooming Nedir?

Alışveriş eylemi, çok eski tarihlere dayanmaktadır. Takas usulü olarak başlayan ticaret, zamanla farklı formatlara girerek alıcı ve satıcı için yeni kapıları aralıyor. Özellikle paranın ortaya çıkması ile birlikte ticaret olgusu bugünkü halini alabilmiştir. Alışveriş eylemi ile yakından ilişkili kavramlardan biri de showrooming ve web webrooming kavramlarıdır. Bu yazımızda öncelikle “showrooming nedir” sorusunu açıkladıktan sonra “webrooming nedir” sorusuna da açıklık getireceğiz. Daha sonra showrooming ve webrooming arasındaki ne gibi farklılıklar olduğunu anlatarak yazımızı bitireceğiz. O halde ilk olarak showrooming nedir, bunu açıklayalım.

İngilizce kökenli bir kavram olan showrooming, bir alışveriş sürecine verilen bir isimdir. Ancak bu alışveriş süreci, bazı yönleri ile diğerlerinden ayrılabilir. Showrooming kavramını kısaca şu şekilde anlatabiliriz. Kendinizi bir müşteri gibi düşünün. Fiziksel bir mağazayı ziyaret ederken bir ürün beğendiniz. Bu ürünü o an fiziksel mağazadan almak yerine online mağaza üzerinden satın alım işini gerçekleştirdiniz. Bu sürecin tamamı bize showrooming kavramını verir. Yani showrooming ile ilgili olarak, müşterilerin yansıttığı alışveriş alışkanlıklarından biri olarak ifade edebiliriz.

Alışveriş alışkanlıkları ve imkanları, her geçen gün gelişen teknolojinin de etkisi ile daha farklı formatlarda kullanıcılara sunuluyor. Ticaretin fiziksel mağaza üzerinden sanal mağaza formatına geçmesi, günümüzde alışveriş alışkanlıklarını kökten değiştiren bir yenilik olarak ifade edilebilir. E-ticaret, özellikle internetin bu denli yaygınlaştığı bir dönemde alışveriş alışkanlığının yönünü değiştirerek, tüketicilere fiziksel mağazalara gitmeden alışveriş yapma imkânı sağlamıştır. Bugün çoğu tüketici ihtiyacı olan pek çok şeyi internet üzerinden sipariş vererek alışverişini tamamlıyor.

Showrooming sürecinde tüketici, fiziksel mağazayı gezerek beğendiği bir ürünü, daha sonra online olarak alıyor. Bunun pek çok sebebi olabilir. Bu sebeplerden en önemlileri üründen emin olma ve fiyat etiketi hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmadır. Online alışveriş yapmanın kullanıcılar üzerinde yarattığı dezavantajlardan biri aldığı ürünü teslim alana kadar somut olarak görememesidir. Aldığımız ürüne dokunmak, ayrıntılı olarak görmek isteyebiliriz. Bu süreçte showrooming uygulaması devreye girer.

Showrooming Uygulamasının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

E-ticaret, tüketicinin aradığı ürüne daha hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlayan bir platformdur. Hem fiziksel mağaza hem de online mağaza üzerinden alışveriş yapmak bazı avantajları ve dezavantajları bünyesinde barındırır. Almak istediği ürünü, satın almadan önce görmek isteyen tüketiciler genel olarak fiziksel mağazaya giderek alışveriş yaparlar. Showrooming uygulamasında ise mantık şudur, ihtiyacın olan ürünü fiziki mağazadan incelersin. Daha sonra online mağaza üzerinden fiyat araştırması yaparak uygun fiyata aynı ürünü satın alarak alışveriş sürecini tamamlarsın.

Satılan ürünlerin online mağazada daha uygun olması, sepete özel indirimlerin olması gibi durumlar müşterileri online mağaza üzerinden satın alıma yönlendiriyor. Online hizmet veren alışveriş siteleri, ürünü fiziksel mağazadaki fiyattan daha uygun bir fiyata alıcılara sunduğu için daha fazla alışveriş yapılmasına imkân tanıyor. Peki bu süreç içerisinde showrooming uygulamasının kullanıcılara sağladığı avantajlar nelerdir?

Showrooming yapmanın sağladığı avantajlara geçmeden önce şunu da belirtelim. Showrooming ürün ve fiyat konularında inceleme yapmanızı sağlar. Bu sayede ihtiyacınız olan ürünü en uygun fiyata satın almış olursunuz. Alışveriş fiziksel mağaza üzerinden gerçekleşmediği için, fiziksel mağazalar için risk barındırıcı bir durum mudur, bu soruya da cevap verelim. Eğer fiziksel mağazanızın yanı sıra sanal mağazanız da varsa bu durum sizin için bir tehdit oluşturmaz. Ancak yalnızca fiziksel mağazanız varsa bu durum sizin için büyük bir riski de içerisinde barındırıyor demektir. Bu nedenle fiziksel mağazanızın yanı sıra e-ticaret web sitesi açarak sanal mağazanızı oluşturmanızı tavsiye ederiz. E-ticaretin sitenizi daha etkili kullanmak için canlı desteklerden yardım alabilirsiniz. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Showrooming yapmanın kullanıcılara sunduğu avantajlar ise;

  • Satın alacağın ürünü tanımak
  • Ürünün üzerinizde nasıl duracağını test etmek
  • Akıllı cihazların herhangi birini kullanarak fiyat araştırması yapmak
  • Uygun fiyata satın almak
  • Online alışverişin size sunduğu fırsatlardan yararlanmak

Böylece hem satın alacağınız ürün hakkında kafanızda soru işaret kalmaz. Aynı zamanda uygun fiyata da ürünü satın almış olursunuz. Alışveriş sürecinizi maksimum verimlilikle tamamlarsınız.

Webrooming Nedir?

Tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarından bir diğeri de webrooming uygulamasıdır. Peki webrooming nedir, showroomingten hangi yönleri ile ayrılır? Webrooming sürecinde tüketici, almak istediği ürünü ilk olarak online mağaza üzerinden araştırır. Daha sonra fiziksel mağazaya giderek ürünün satın alır. Bu durumu kısaca şöyle özetleyebiliriz. Tüketici ürünü çevrimiçi olarak araştırır anca çevrimdışı bir şekilde alışverişini tamamlar.

Webrooming yapmanın kullanıcılar için sunduğu bazı avantajlı durumlar vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Önceki deneyimlerden yararlanmak
  • Önden ürün incelemesi yapılması
  • Ürünün fiziksel mağazadaki stok durumunu öğrenmek
  • Sipariş sürecine takılmadan kısa süre içerisinde ürünü elde etme

Yukarıda saydığımız özelliklerden “önceki deneyimlerden faydalanma” maddesi, kullanıcıların ürün hakkında fikir sahibi olmasına sağladığı katkı oldukça büyüktür. Bu durumu sadece bir sektör için düşünmeyin. Ürünün online mağazadaki görüntüsü teknik bilgileri verilmiş olsa bile tam olarak kafanızda netleştirememenize sebep olabilir. Bu gibi durumun yaşanmaması için özellikle ürün hakkındaki yorumları okuyarak, ürün ile ilgili ön bilgi edinebilirsiniz.

Webrooming uygulamasında risk yaratan durum ise incelediğiniz ürünün satışını yapan mağazanın sadece online hizmet vermesi olabilir. Günümüzde fiziksel mağaza açmayı tercih etmeden doğrudan e-ticaret web sitesi açan ve sanal mağazasını oluşturan pek çok işletme bugün hizmet veriyor. Webrooming yaparken bu hususa dikkat edebilirsiniz. Ürünü, somut olarak görebileceğiniz fiziki mağazası olan markaları tercih edebilirsiniz.

Showrooming ile Webrooming Uygulaması Arasında Ne Gibi Farklılıklar Vardır?

İlk olarak şunu diyebiliriz ki hem showrooming hem de webrooming tüketicilerin satın alma davranışını ifade eden kavramlardır. Gerçekleşme süreci farklı şekilde ilerlese de her iki erim de e-ticarette yer alır. Aralarında bulunan temel fark tam olarak budur.

Showrooming yapan tüketiciler, öncelikle yerel mağazaya giderek ürünü görür. Sonrasında online mağaza üzerinden satın alma işlemini gerçekleştirir. Günümüzde bu satın alma davranışına sahip pek çok tüketici bulunmaktadır. Ürünü görerek ürün hakkında oluşabilecek muallaklığı gideren kullanıcı, online mağazayı ziyaret eder. Alışverişini tamamlar. Aynı şekilde webrooming uygulamasını yapan kullanıcıların oranı da oldukça ciddi bir oran sahiptir. Webrooming yapan tüketici, araştırmasını önce web sitesi üzerinden yapar. Daha sonra ürünü satın almaya karar verdiğinde fiziksel mağazayı ziyaret eder.

Her iki uygulama da kullanıcısına hem avantaj hem de dezavantajlar sunar. Ancak her iki davranış biçimi de dezavantajdan fazla kullanıcısına avantaj sağlar. Tüketicinin kişisel tercihine bağlıdır. Sizin için önce ürünü görmek önemli ise showrooming yapabilirsiniz. Ya da ürünü daha uygun fiyata satın almak istiyorsanız seçiminizi showrooming yaparak alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Uzun süreli kullanılan ürünler için genellikle showrooming yapabilirsiniz. Fiziksel mağazaya gitmeden online olarak araştırma yapmak isteyenler ise webrooming yapabilirler. Daha önce ürünü kullananların yorumlarını site üzerinden okuyarak ürün hakkında bilgi toplayabilir.

Son olarak showrooming ve webrooming ile ilgili şunu söyleyebiliriz. Ürüne göre müşteri satın alma alışkanlığını değiştirebilir. Yani bir ürün için showrooming yapıyor olmanız her zaman bu davranışı sergileyeceğiniz göstermez. Başka bir ürün için webrooming yapmayı tercih edebilirsiniz.

Whatsapp
Leyla D-Help
Leyla D-Help
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1