E-Posta Pazarlaması Nedir? Avantajları Nelerdir?

İş hayatında iletişim kurmanın en etkili ve hızlı yollarından birisi e-posta kanallarını kullanmaktır. Her ne kadar modern iletişim araçları arasında görülse de, e-postanın tarihi 1970’lere dayanmaktadır. Ray Tomlinson tarafından ile temeli atılan e-posta uzun süredir hayatımızda olmakla birlikte günümüzde kullanım oranı çok daha fazla artmıştır. Yani bilinenin aksine e-posta kullanmak yeni ve modern çağın getirisi değildir. E-posta pazarlamasını da geçen zamanın getirdiği yeniliklerden birisi olarak görebiliriz.

E-posta özellikle iş dünyasında fazlasıyla kolaylık sunmaktadır. Son zamanlarda etkisinin farkına varan pek çok firma ve kişi bu alanı sağlıklı bir iletişim kurmak adına tercih eder. Ki uzaktan çalışma hayatının bu kadar yükseliş gösterdiği göz önüne alırsak e-posta kullanmanın önemi daha fazla önem kazanıyor. Bu kadar etkili bir iletişim aracının yalnızca haberleşmek için kullanılamayacağı da tahmin edilebilir. Ve pazarlama alanında da etkin olarak kullanılmaya başlandığı görülebilir. Pazarlama uzmanlarının çalışmalarında genel olarak daha fazla kullanıcıya erişimi sağlayacak araçlara yönelim gösterdiği artık biliniyor. Ürün ve hizmet ne kadar fazla kullanıcıya ulaştırılırsa tanınma oranı o derece artış gösterecektir.

E-posta pazarlaması da bu noktada sıklıkla tercih edilen alternatifler arasında yer alır. E-mail marketing olarak ortaya çıkan ve e-posta pazarlaması olarak bilinen bu yöntem, hedef kitleye ulaşmak adına yürütülebilecek etkili çalışmalardan birisidir. Müşteri odaklı yürütülen bu çalışmaların geri dönüşleri de hiç azımsanamayacak kadar çok. Peki, nedir bu e-posta pazarlaması? Avantajları ve sık kullanılan araçları neler? Nasıl etkili bir çalışma yürütülebilir? Bu soruların cevaplarını bu yazımızda birlikte arayalım.  

E-Posta Pazarlaması Nedir?

E-posta pazarlaması mevcut müşteri sadakatini artırmak, potansiyel müşterilere ulaşmak ve yani kullanıcılara marka adını tanıtmak adına yürütülen pazarlama stratejilerinden birisidir. Bu çalışmalar ile kullanıcı e-postaları üzerinden farklı hedef kitlelere ulaşmak, ürün ve hizmetler hakkında bilgilendirici tanıtımlarda bulunmak ve bunu geleneksel pazarlama araçlarına oranla daha hızlı gerçekleştirmek mümkündür.

Kullanıcı deneyimleri değişiyor bu da satın alma eylemlerinde etkili oluyor. Çok fazla marka e-ticarette varlığını kanıtlama peşinde, böyle olduğu için de tüketici algısında en doğru ürünü bulmak öncelikli olmakta. Tam bu noktada firmaların etkin pazarlama çalışmaları ile öne çıkmaları imkânı doğmaktadır. Verimli bir çalışma ile bilinirliğini artırmayı başarırken daha fazla kullanıcıya ulaşma olanağını da elde edebilir.

E-posta pazarlaması da, pek çok uzman tarafından öncelikli olarak tercih edilmektedir. Bu çalışmaların en önemli özelliği, daha fazla kullanıcıya en hızlı şekilde ulaşmaya olanak sunmasıdır. Aynı zamanda maliyet olarak da daha düşük bir bütçe ile çalışmaları yürütmek mümkündür. Bu da firmalar adına önemli avantajlardan birisidir.

E-Posta Pazarlaması Neden Önemli?

Pazarlama kanalları arasında en etkili olarak nitelendirilen bu çalışmalar uygulaması kolay olmak ile birlikte birçok avantajı da sunmaktadır. Tam olarak neden önemli olduğu konusuna değinmek gerekirse;

 • Pazarlama aracı olarak kullanılan sosyal medya reklam çalışmalarına oranla daha fazla görülme olasılığı vardır. Bunun ile birlikte e-posta pazarlaması internet ortamında sıklıkla değişiklik gösteren algoritma değişikliklerinden kolay etkilenmez. Bu da çalışmaları daha verimli hale getirir.
 • Maliyet olarak daha düşük oranlara sahip olması da kullanılmasında etkili olan özelliklerindendir. Özellikle tanıtım aşamasında kullanılan çalışmaların yüksek oranda maliyet açığa çıkardığı dikkate alındığında, e-posta pazarlamasının etkisi daha net vurgulanabilir.
 • E-posta pazarlamasının en önemli özelliği çok fazla kullanıcıya bir anda ulaşmanın mümkün olmasıdır.
 • Kullanıcı deneyimlerine yönelik çalışmalar yapmanın etkili yöntemlerinden biridir. Ayrıca hareketli bir yapıda olmak ile birlikte farklı pazarlama kanallarını birbirine bağlama özelliğine de sahiptir.
 • Site trafiği üzerinde de etkilidir. Kullanıcılardan olumlu dönütler alınması site trafiğini artıracaktır.
 • E-posta pazarlaması ile satın alma çalışmalarının her aşamasında verimli bir çalışma gerçekleştirilebilir. Analiz yapmak için kullanılabileceği gibi, kullanıcı satın alma eylemlerini etkileme adımında da büyük katkılar elde edilebilir.
 • E-posta pazarlaması çalışmalarını yürüten kişiler, hangi maillerin kullanıcıya ulaştığını, hangilerinin okunduğunu ya da okunmadan silindiğinin analizini yapabilme imkanı elde eder.

E-Posta Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Modern pazarlama stratejileri arasında yer alan e-posta pazarlaması çalışmaları kolaylıkla yürütülebilecek seçeneklerden biridir. Etkin bir çalışma gerçekleştirmek için izlenecek adımlar kısaca;

 • Kullanıcı analizinde izinli kullanıcılara öncelik verilmeli
 • Yapılacak paylaşımların listesi doğru analiz edilmeli
 • Gönderilen içerik ile uyumlu ve dikkat çekici başlıklar oluşturulmalı
 • Gönderilerin mobil cihaz uyumlu olması gerekli
 • Satış baskısı içeriklerde vurgulu olmamalı
 • Kullanıcı listesinden kendisini çıkaran kullanıcılara tekrar gönderimde bulunulmamalı
 • Gönderilecek içerikler hedef kitle ile uyumlu olmalı
 • Gönderiler kullanıcının dikkatini çekecek vurgulu mesajlar içermeli
 • Bir ürün ve hizmet tek bir kez kullanıcıya yönlendirilmeli, tekrara düşülmemeli.
 • E-posta gönderilecek saat ve tarih doğru planlanmalı.
 • Firmanın sosyal medya hesaplarına paylaşım içerisinde yer verilmeli.

E-Posta Pazarlamasında Şablon Kullanmak Etkili Mi?

E-posta pazarlaması kullanıcının dikkatini çektiği oranda başarı elde eder. Ki elde edilen veriler doğrultusunda bir kullanıcının ilgisini bir gönderide kalma süresi ortalama 8 saniye kadar. Bu oran göz önüne alındığında ise firmaların işleri beklenenden biraz daha zorlayıcı durumda. Bu duruma en etkili çözüm ise tasarım kısmında farklılık yaratmaktan geçer. Etkili bir şablon oluşturmak için ise dikkat edilecek başlıca noktalar;

 • Oluşturulacak şablonda önceliğimiz firma bilinirliğini artırmaktır. Bu sebeple de marka adının gizli olmamasına dikkat edilmeli.
 • Tercihiniz sadelik ya olursa daha olumlu sonuçlar elde edilir. Ayrıca okunabilir olmasına da dikkat etmek başarılı olmak için etkili olur.
 • Seçilecek görseller etkileyici ve ilgi çekici olmalıdır.
 • Kullanıcıyı etkileşimde bulunmaya yönlendirecek üye ol, satın al gibi butonların eklenmesi de olumlu etki bırakacaktır.

E-Posta Pazarlaması Avantajları Neler?

E-posta pazarlaması çalışmalarının sunduğu avantajlar; maliyet, zaman, geri dönüş, özelleştirme, doğru hedefleme konu başlıkları altında incelenebilir.

Maliyet

Çalışmaların sunduğu en temel avantaj bütçe dostu olmasıdır. Özellikle, reklam ve SEO çalışmaları düşünüldüğünde kullanılan bütçe çok daha düşüm olacaktır. Bu da firmaların en çok işine yarayan ayrıntıdır.

Geri Dönütler

E-posta pazarlaması geri dönüş oranlarını en çok artıran pazarlama stratejilerinden birisidir. Bu yüzden özellikle şablon oluştururken, en çok talep edilen ürün ve hizmetler çerçevesinde bir tasarıma yer vermek daha fazla olumlu sonuç ortaya çıkaracaktır. Etkili olması adına kullanıcı deneyimlerini doğru analiz etmek önceliğimiz olmalıdır.

Zaman

E-posta pazarlaması olabilecek en kısa sürede iletileri kullanıcıya ulaştırmanın yollarından biridir. Tek bir maili bir çok kullanıcıya aynı anda yönlendirme imkanı elde edilebilir. Bu da çalışmaların firmalara sunduğu en net avantajlardan birisidir. Ne kadar çok kullanıcıya ulaşırsak o kadar marka bilinirliğini artırabiliriz.

Özelleştirme

Hedef kitleye göre tanıtım gerçekleştirme imkanı elde edebilirsiniz. Bu da farklı kullanıcı davranışlarına göre çalışmalar yürütmeye olanak sunar. Özellikle farklı kullanıcı isteklerine aynı anda yönlendirme yapmak için etkili olan yöntemlerdendir.

Doğru Hedefleme

E-posta pazarlamasında müşteri verileri elde tutulur. Bu da firmalar için analiz edebilecekleri bir data sunmaktadır. Dolayısıyla da kullanıcıların taleplerine göre doğru hedefleme yapma imkanı sunar. Dolayısıyla da olumsuz geri dönütlerin önüne geçmek daha mümkün olur.

E-posta pazarlaması nedir?

E-posta pazarlaması, modern pazarlama stratejileri arasında yer alan, ürün ve hizmetleri potansiyel müşterilere ulaştırmak ve yeni kullanıcılara ulaşmak için kullanılan pazarlama çalışmalarından birisidir.

Etkili bir e-posta pazarlaması nasıl olur?

Kullanıcının ilgisine çekecek ancak sıkmayacak içerik ve başlıktan oluşmalı. İçerik çok yoğun olmamalı ve doğru hedef kitleye yönlendirilmeli. Kullanıcıyı satın almaya iten vurgulu mesajlar içermelir.

E-posta pazarlamasının başlıca avantajları neler?

 • Düşük maliyetli
 • Daha fazla kullanıcıya ulaşma imkanı
 • Kişiselleştirilebilir çalışmalar
Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1