Kış Sezonu E-Ticaret Stratejileri Nasıl Oluşturulur

Pazarlama stratejileri, ticaretle uğraşan kişi ya da işletmelerin satışlarını artırmak için uygulamış olduğu bir çalışmadır. Bu çalışma ile, hedeflediğiniz kitleyi etkileyerek satın alma eğilimi göstermesini sağlayabilirsiniz. Özellikle e-ticaretin yaygınlaşması ile pazarlama stratejilerinin kapsam alanı, tahmin edilenden daha fazlasına ulaşarak daha fazla tüketiciyi etkisi altına alır. Bunun yanı sıra bulunduğunuz sezona bağlı olarak kullanacağınız e-ticaret stratejileri de değişkenlik gösterebilir. Kış sezonu, yaz sezonu olarak farklı e-ticaret stratejileri geliştirerek satış oranlarınızı artırabilirsiniz.

Sezona ve trende uygun satış stratejisi geliştirmek işletmeniz için yapmanız gereken ilk çalışmalardan bir tanesidir. Mevsim sezonuna göre pazarlama stratejisi oluşturmak, e-ticaret işletmeniz için düşündüğünüzden daha önemlidir. Çünkü nihayetinde bu dinamik olan ve tüketicinin alışveriş alışkanlığını içeren bir çalışmadır. Bu nedenle hangi sezonda olursanız olun, bulunduğunuz mevsime göre pazarlama stratejisi oluşturarak alıcıların ihtiyaçlarını fark etmesini ve satın alma eylemini gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz.

Peki neden kış sezonuna göre pazarlama stratejisi oluşturulmalıdır? Öncelikle şunu belirtelim, pazarlama stratejinizi sezona göre oluşturmanız pazarlama teknikleri açısından profesyonel bir iştir. Bu nedenle sezon öncesi bir ön çalışma yapmak ve nasıl bir pazarlama stratejisi oluşturacağınıza karar vermek, bu sürecin ilk adımı olarak kabul edilebilir. Bunu yanı sıra tüketicilerin sezonluk ürünlere olan talebi göz ardı edilemeyecek şekilde önemlidir. Kış sezonu için oluşturacağınız e-ticaret stratejileri ile tüketicilerin kış sezonu için hazırlanan ürünlerinizi ön plana çıkartabilir, alışveriş işleminin gerçekleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Kış Sezonu İçin Yapılabilecek Hazırlık Çalışmaları Nelerdir?

İçinde bulunduğumuz mevsim itibariyle hem sanal mağazalarda hem de fiziki mağazalarda kış sezonuna uygun ve özel bazı çalışmalar gözümüze çarpar. Bu çalışmaların hepsi aslında bir pazarlama tekniğidir. Kış sezonu pazarlama stratejilerinin temel amacı;

 • İlgi çekmek
 • Müşteriye ihtiyacı olduğuna ikna etmek
 • Satın almasını sağlamak

olarak sıralanabilir. Müşterinin ilgisini çekmek, kış sezonu pazarlama çalışmalarının ilk adımıdır. Müşterinin ilgisini çekemeyen bir pazarlama stratejisini başarısız olarak niteleyebilir. Çünkü müşterinin ilgisini çekmeden diğer adımlara geçemezsiniz. Müşterinin alışveriş yapabilmesi için ürünleriniz ya da oluşturduğunuz kampanyaların müşteri tarafından ilgi çekici olması gerekir. Müşterinin ilgisini yakaladıktan sonra bir sonraki adım olan ikna etmek adımına geçilebilir.

Yaz ya da kış sezonu fark etmeksizin, sezonluk ürünlerinizin müşterinin ihtiyacı olduğuna ikna ederek satın alma eğilimi göstermesini sağlamalısınız. Müşterinizin beğenisine sunduğunuz ürünlerin sezona uygun olması, müşterinin ikna olmasına yardımcı olabilecek bir çalışmadır. Bunun yanı sıra siteniz için hazırladığınız kombin çalışmaları ile müşterilere fikir verebilir ve ürünü satın aldığında nasıl değerlendireceğini gösterebilirsiniz. Kış sezonu ürünleri, dış giyim, üst giyim ya da bot ve çizmeler olarak geniş bir ürün çeşitliliğine sahiptir. Satacağınız ürünlerde bu kategorilere yer vererek sezonun trend parçalarına yer vermeniz durumunda müşterilerin ilgisini çekerek satın almasını sağlayabilirsiniz.

Satın alma eylemi, müşterilere sunduğunuz ürünü belli bir ücret karşılığında almasına denir. Kış sezonu için hazırlanan yeni kreasyon ürünlerini inceleyerek, ürüne ihtiyacı olduğunu düşünerek satın alma eylemini gerçekleştirebilir. Ancak şu da var ki her alıcı ihtiyacı doğrultusunda alışveriş eylemini gerçekleştirmez. İlgisini çeken ürünleri, ihtiyacı olmasa bile gardırobuna eklemek isteyebilir. Dolayısıyla sattığınız ürünün kalitesi, niteliği ve sezona uygunluğu, müşterinin satın almasını etkileyen önemli unsurlardan sadece birkaç tanesidir.

Web Sitesi Kış Sezonu İçin Nasıl Hazırlanmalıdır?

İçeriğimizi e-ticaret kapsamında ele aldığımız için, fiziksel mağazadan ziyade web siteniz üzerinde yapılacak kış sezonu çalışmalarından bahsetmek daha uygun olacaktır. Peki web sitenizi kış sezonunuza uygun hale nasıl getirirsiniz? Kış sezonu için nasıl bir hazırlık çalışması yapılmalıdır? Aşağıda bahsedeceğimiz hususlara dikkat ederek web sitenizi kış sezonu için uygun bir hale getirebilir, satış oranlarını yükseltebilirsiniz.

Kış sezonu için web sitenize yapacağınız çalışmaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Web sitesi üzerinden gerçekleşen çalışmalar
 • Kampanyalar
 • Site hızı
 • Bakım çalışmaları
 • Ürün uygunluğu
 • Stok kontrolü
 • Kargo entegrasyonları
 • Pazarlama ve reklam çalışmaları
 • Müşteri memnuniyeti

Bu gibi ögelere dikkat ederek web sitenizi kış sezonuna uygun hale getirebilirsiniz. Bahsettiğimizi ögeleri birkaç kısa cümle ile açıklayarak nasıl yapılacağı hakkında bilgi verelim. Öncelikle web siteniz üzerinden başlayalım. Web siteniz, sizin e-ticarette var olmanızı sağlayan, ürünleri müşterilerle buluşturmanıza imkan tanıyan sanal mağazanızdır. Web siteniz üzerinden ürünlerin tanıtımını ve satışını gerçekleştirebilirsiniz. Web sitesi üzerinde bulunan slider, banner ve footer kısımları üzerinde yapılan tasarımsal çalışmaları örnek olarak verebiliriz.

Banner ve slider üzerinde tasarım çalışması yaparak kış sezonuna uygun hale getirebilirsiniz. Bu gibi tasarım çalışmalarının yanı sıra web sitenizin hızı da önemli olan bir diğer konudur. E-ticaret, hızlı olanın başarılı olduğu bir platformdur. Bu nedenle web sitenizin hızlı bir şekilde çalışması, size büyük avantaj sağlar. Web site hızının yavaş olması, pencerelerin yavaş açılması, müşterilerin başka markaları tercih etmesine neden olabilir. Bu durum kullanıcı deneyimi ve müşteri memnuniyeti açısından da olumsuz bir imaj sergilemenize sebep olabilir. Bu nedenle mutlaka sitenizin bakım işlemlerini yapın ve hızını kontrol etmeyi unutmayın.

Kış sezonu için satışa sunduğunuz ürünlerin uygunluğuna mutlaka dikkat edin. Kış sezonuna uygun olan ürünleri satışa sunun ve oluşturacağınız kampanyaları bu ürünler üzerinden oluşturun. Daha sonra ise mutlaka ürünlerin stok kontrollerini yaparak, müşterilere karşı mağdur olmayın. Ayrıca kaş sezonu için hazırladığınız kampanyaların yanı sıra ulaştırma (kargolama) seçeneklerinizi belirleyerek müşterilere fırsatlar sunun.

Kış Sezonu Satış Artırma Teknikleri Nelerdir?

Web sitenizi kış sezonuna uygun bir hale getirdikten sonra yapmanız gereken sonraki basamak, satışlarınızı artırmak için uygulayacağınız pazarlama çalışmalarıdır. Bu süreçte sağlam bir pazarlama stratejisi ile kış sezonu e-ticaret satışlarınızı yükseltebilir ve hedef kitlenizi daha da genişletebilirsiniz. Peki kış sezonu için yararlanabileceğiniz satış artırma teknikleri nelerdir?

 • Çapraz satış tekniği
 • Upselling satış tekniği
 • Bundle ürün
 • Gereksinim duygusu
 • Influencerlerle iş birliği

Çapraz Satış Tekniği

İlk olarak çapraz satış tekniğinin nasıl kullanıldığından bahsedelim. Çapraz satış tekniğini kullanarak kış sezonu satış oranlarınız yükseltebilirsiniz. Çapraz satış tekniği (Cross-selling), esas olan bir ürünün yanına onu tamamlayan bir ürün koyarak paket halinde satış yapmayı içeren satış tekniğidir. Kış sezonu için hazırladığınız ürünleri, çapraz satış tekniği kullanarak satabilir, gelirinizi yükseltebilirsiniz. Ancak çapraz satış tekniğini uygularken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta vardır. Bu da ürün kombinasyonu ile ilgilidir. Çapraz satış tekniği için bir araya getirdiğiniz ürünlerin birbiri ile uyumlarını göz ardı ederek oluşturun.

Upselling Satış Tekniği

Kış sezonu için tercih edebileceğiniz bir diğer satış tekniği, upselling satış tekniğidir. Satışa sunulan ürünün üst niteliğe sahip modelini almaya ikna etmeyi amaçlayan satış stratejisidir. Upselling satış tekniğine aslında gündelik hayatımızda çok fazla rastlayabiliriz. “Şu kadar fazla para vererek bir boy büyüğünü alabilirsiniz” gibi ibarelerin kullanılması, upselling satış yapıldığı anlamına gelebilir. Kış sezonu için hazırladığınız ürünleri, upsell tekniği ile satabilirsiniz.

Bundle Ürün Seçimi

Bir diğer teknik olan bundle ürün hazırlayarak kışlık ürünlerin satışını gerçekleştirebilir, satış oranlarınızı yükseltebilirsiniz. Bundle ürün tekniği ile, birkaç ürünü bir araya getirerek alıcıların set halinde satın almasını sağlayabilirsiniz. Bundle ürüne örnek olarak vitrin içi hazırlanan kombinasyon ürünlerini örnek olarak verebilir. Müşteri, ürünlerin her birini tek tek ya da toplu olarak satın alabilir.

Gereksinim Duygusu

Gereksinim duygusunu müşteriye hissettirmek, satış eylemi için oldukça önemlidir. Müşteri, ürünü alması gerektiğine ikna olursa, bu süreç ürünü satın alması ile sonuçlanabilir. Kış sezonu için tasarlanan ürünler üzerinden aciliyet hissini müşteriye hissettirmek, yaz sezonuna kıyasla daha yüksektir. Çünkü kış mevsiminde ürünlere yönelen alıcıların çoğunun amacı soğuktan korunmaktır. Kış sezonu için üretilen ürünlerin çeşitliliği her sezon farklılaşabilir. Ürünler üzerinde gerçekleştireceğiniz kampanya çalışmaları ile müşterilerin ihtiyaç duyduğu ürüne ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Gereksinim duygusunun yanı sıra ürünlere uygulan kampanyaların sınırlı sürede olduğunu söyleyerek, aciliyeti müşteriye hissettirebilir daha kısa sürede alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz.

Influencerlerle İş Birliği

Bu teknik, özellikle yeni işletmelerin uyguladığı ve etki derecesi yüksek olan bir tekniktir. Toplum tarafından tanınan ve sevilen influencerlerle iş birliği yaparak kış sezonu ürünlerinizin satışlarını artırabilir ve markanızın daha da tanınır hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle hazırladığınız kampanyaların tanıtımının sağlanması açısından önemli bir yere sahiptir.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1