Kırık Link Nedir? Düzeltilebilir mi?

Site güncelliği ve başarısını korumak için sıklıkla yeni içerikler oluşturmak önemlidir. Özellikle SEO çalışmaları için bu durum ayrıca önem arz eder. Arama motoru başarı kıstası güncelliğini koruyan sayfaların var olmasıdır. Güncelliğin korunmasındaki temel etki de içeriklerden gelmektedir. İçerik söz konusu olduğunda ise SEO çalışmalarından bağımsız bir akış izlemek mümkün değildir. Kırık link yapısı da SEO çalışmalarını olumsuz yönde etkileyen çalışmalardan biridir.

Site içerisinde oluşturulan her bir sayfa, kendi link yapısına sahiptir ve bu linkler benzersiz olmak zorundadır. Bir açıdan baktığınızda, linkler sayfaları tanımlayan isimler olarak görülebilir.  Eğer ki site içerisine farklı kaynaklardan sayfa eklenecek ise bu durumda dikkatli olmakta fayda vardır. Arama motoru botlarının en çok dikkat ettiği noktalardan birisi link yapısıdır. Ve bozuk ya da hatalı bir link yapısı ile karşılaşmak sitenin başarı elde etmesinde olumsuz etki edecektir.

Kırık link, site içerisinde çalışmayan bağlantıya sahip olan linklerdir. Bağlantının hatalı olması yapılan tüm çalışmalarda etkisini gösterir. Peki, kırık link yapısını tespit etmek ve düzeltmek mümkün mü? Düzeltilmezse nasıl etkiler ile karşılaşılır? SEO çalışmalarını hangi yönden etkileyecektir? Yazımız içerisinden bu sorular üzerinden kırık link konusunu incelemeye çalışacağız.

Kırık Link Nedir?

Kırık link, içeriklerin hatalı sayfa bağlantısına yönlendirilmesi ile sonuçlanan durumlarda kullanılan bir kavramdır. Link bağlantıları sitede içerikler arasında bağlantılar oluşturmamızın yoludur. Dolayısıyla hatalı oluşturulmuş ya da sonradan sorun ile karşılaşılan durumlarda en büyük etkiyi site yaşayacaktır. Bu durumu engellemenin ve buradan gelebilecek olumsuzlukların engellenmesi için bağlantıların kontrol edilmesi gereklidir. Özellikle çok geç olmadan bu duruma müdahale etmek için kontroller önemlidir.

Site kurulması ve içerikler oluşturulması ile anlık yakalanan başarı zamanla sekteye uğrayabilir. Başarının sürdürülebilir olmasının tek yolu çalışmaları aksatmadan devam etmektir. En büyük yapılacak yanlış sitenin aralıklarla denetlenmemesidir. Linklerde hata var mı, içerikler güncelliğini yitirdi mi, güncelleme gerektiren durumlar var mı? Bu sorunların belirli aralıklara denetlenmesi gerekmektedir. Aksi halde çok geç kalınmış olabilir.

Kırık link bağlantıları bu bahsettiğimiz noktaya en güzel örnek olabilir. Sitenize yeni bir içerik ürettiniz ve yayımladınız diyelim, daha etkili olmak adına çalışmalarınızda uygun gördüğünüz bir bağlantıya link paylaşımı yaptınız ve gerekli kontrolleri de yapmadınız. Eğer ki burada paylaştığınız link hatalı ise yeni içeriğiniz ile elde etmeyi düşündüğünüz başarıyı elde etmeniz çok zor olacaktır. İçerik üretimi her çalışması ile bir bütündür. Bağlantıları, yazı kalitesi, güncelliği, özgünlüğü ile her çalışmanın ayrı bir önemi vardır. Her şey usulüne göre yapıldığında bağlantıda kırık link hatası aldığınızda tüm çalışmalarınız bu durumdan etkilenecektir.

Kırık link farklı sebeplerden karşımıza çıkabilir. Bu durum kullanıcı üzerinde site adının kötü algılanmasının yanı sıra, arama motoru sıralamaları üzerinde de etkilidir. Arama motorları geçmişe oranla günümüzde daha fazla ayrıntıya önem vermektedir. Kırık link yapısı da yapılan değişikliklerde arama motorunun önem verdiği kıstaslardan biridir. Çalışmalarda bu alana da özen göstermek alınacak sonuçlar üzerinde etkili olacaktır.

Kırık Link Oluşumunun Sebepleri Nelerdir?

Kırık Link, ölü link olarak da nitelendirilebilir. Başarının artırılmasında etkisiz kalmak ile birlikte başarısızlık üzerinde ise büyük etkileri olan etkenlerdir. Kırık link farklı sebeplerden dolayı oluşabilir. Başlıca nedenlerine göz atacak olursak;

  • Site sahibinin bağlantı yönlendirmesinde yanlışlık yapması
  • Site içerisinde yönlendirilen bağlantının siteden kaldırılmış olması
  • Bağlantıyı yer aldığı sayfanın kalıcı olarak siteden kaldırılmış olması
  • Site ulaşımının dışarıdan ziyaretlere kapatılmış olması
  • Sitenin yazılımsal olarak alt yapısında sorunların olması

Sıklıklar karşılaşılan kırık link sebepleridir. Kırık link oluşumu pek çok farklı etken üzerinden gerçekleşebilir. Dolayısıyla da sıklıkla bu durumlar ila karşılaşma olasılığı vardır. İnternet üzerinden çok fazla veri var bu verilerin güncellenmesi her an tekrarlanmaktadır. Site içerisinde tüm çalışmaları tam anlamıyla gerçekleştirmiş olsak da, farklı bir sitenin bağlantı paylaşımı yaptığımızda bu siteden nasıl bir durum ile karşılaşılacağı bilinmeyecektir.

Oluşacak hata site içerisinde ise bu durumun çözümü kolay olmak ile birlikte farklı bir site üzerinden sorun ile karşılaşılması durumunda inisiyatif biraz karşı tarafa kalmış anlamına gelebilir. Engellemek için de yapılabilecek en kolay yöntemi bağlantı paylaşımı yapılacak sitenin doğru seçilmesi ve güvenilir olmasına özen gösterilmelidir. Bu durum yalnızca kırık link ile karşılaşmamak için değil tüm çalışmalarda kontrolün site sahibinde olması geri dönüşü olmayan hataları engellemenin yollarından birisidir.

Kırık Linkleri Tespit Etmenin Yolları Nelerdir?

Site içerisinde beklenen başarı oranına ulaşamadığınızda içerikleriniz gözden geçirmeniz bağlantıları kontrol etmeniz önceliğiniz olmalıdır. Ve bu kontroller sonucunda kırık link ile karşılaşma olasılığınız yüksek oranda olabilir. Eğer ki hatayı tespit edebilirseniz bu durumu ortadan kaldırmak işin kolay kısmı olacaktır. Peki, site içerisinde eğer ki bir kırık link hatası yer alıyorsa bu nasıl tespit edilebilir? Sorusu aklımıza takılabilir. Kırık linkleri sayfa sayısı az olan siteler için manuel olarak elle taramak ile bir sonuç elde edilebilir. Ancak bu durum sayfa sayısı çok olan siteler için zorlayıcı olabilir. Bu durumlarda kırık link yapısını tespit etmek için araçlar kullanılabilir. Bu araçlar sayesinde kolaylıkla site içerisinde kırık linkler yer alıyorsa tespit edilebilir. Bu araçların en çok bilinenleri;

Ahrefs ücretli bir araç olmak ile birlikte en çok bilinen ve etkili araçlardan da birisidir. Ahrefs ile site taraması yapabilirsiniz. Bu tarama sonucunda ise kırık linkler dahil olmak ile birlikte sitede yer alan hatalara ulaşılabilir.

Screaming Frog programı ile birlikte belirli sayıya kadar ücretsiz olarak sayfaların taraması gerçekleştirilebilir. Kırık linkleri kolaylıkla bulan bir araç olan Screaming Frog ile ücretsiz olarak 500 sayfaya kadar tarama gerçekleştirmek mümküdür. Ayrıca, ücretli sürümü ile farklı çalışmalarda da yer verilebilecek araçlardan birisidir.

Bu iki araç tüm site içi çalışmaları denetlemek için kullanılırken, kırık link tespit etmeye yönelik etkin çalışmalar yürüten araçlar;

Broken Link Checker; internet üzerinden hizmet sunan bir kırık link bulma sitesidir. Yapılacak tek adım site linkinin Broken link Checke’de ana sayfaya eklemek ve Find Broken Links Now butonuna tıklamaktır. Bu adımın ardından sitenizde yer alan kırık linklerin listesine erişebilir ve sorunlara yönelik çözüm önerileri elde edebilirsiniz.

Dr. Link Check; İnternet üzerinden hizmet veren siteler arasında yer almaktadır. Ücretsiz olarak site içerisi tarama gerçekleştirmenin mümkün olduğu Dr. Link Check sayesinde, kırık linklerin listesine erişilebilir.  Sitenizin linkini Dr. Link Check ana sayfasına eklediğinizde sonuçlar sizin için listelenecektir. Bilinmesi gereken ayrıntı ise bu sıralama 2500 link ile sınırlı kalmasıdır. Kontrolleri yalnızca 2500 sayfa üzerinden gerçekleştirme imkânı sunulmaktadır. Site uzantısının site içerisinde kopyalanmasının ardından Start Check butonuna tıklamak dışında yapılacak bir şey kalmayacaktır.

W3C Link Checker; kırık link tespit etme uygulamaları arasında yer alan bir diğer site ise W3C Link Checker. Sitede yer alan arama motoruna site adresi eklendiğinde site tüm taramaları gerçekleştirecek ve oluşan kod hataları da dahi kırık link bağlantılarını listeleyecektir.

Kırık link yapılarını tespit etmenin yöntemleri başlıca bunlar. Bu sayede sitede yer alan hataları tespit edebilir ve geç olmadan müdahalede bulunabilirsiniz.

Kırık Link Bağlantıları Nasıl Düzeltilir?

Kırık linkleri tespit etmenin sonrasında yapılacak en kesin çözümü 301 yönlendirmesi yapmaktır. 301 yönlendirmesi sitedeyer alan sayfaların kaldırılması ya da yeni bir adrese taşınması durumunda kullanılan bir yöntemdir. Bu sayede kullanıcı hatalı sayfa yapısı ile karşılaşmak yerine uygun bir sayfaya yönlendirileceği için site olumsuz etkilenmeyecektir. Kırık linkler için de 301 yönlendirmesi yapılabilir. Bu sayede oluşabilecek hatalardan site otoritesi etkilenmeyecektir. Bu yöntemi kullanmak için yapılması gereken, Redirection eklentisini eklemektir. Redirection eklentisi yardımı ile kırık linkleri kolaylıkla istediğiniz bir adrese yönlendirebilirsiniz.

Kırık Linklerin SEO Çalışmalarına Etkisi Nedir?

Başarılı bir site için, etkili bir SEO çalışmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı şekilde başarılı bir SEO çalışması için de belli başlı konular bulunmaktadır. SEO çalışmalarında etkili olan başlıklardan birisi de link bağlantılarıdır. Sayfaların adreslerinin link yapıları olduğundan bahsetmiştik. Doğal olarak da sayfa yapısının çalışmalar üzerinde etkileri göz önünde bulundurulduğunda linklerin önemi daha iyi anlaşılacaktır. Arama botları sayfa indekslerini linkler üzerinden gerçekleştirir. Sayfaların indekslenmesi, sayfaların sahiplerinin belirlenmesi ve kayıt altına alınması anlamına gelmektedir. Dolayısıyla da kayıt altına alınmadığı durumda kaliteli oluşturulan sayfalar üzerinde hak iddia etmek mümkün olmayacaktır. Bunun için bu indeksleme kısmı önemlidir. Linklerin hatalı ve eksik oluşturulması da çalışmaları etkileyecektir. Arama motoru taramalarının en büyük etkisi SEO alanında görülmektedir. Çünkü bu taramalarda elde edilecek başarı SEO’yu doğrudan etkilemektedir. Bu da kırık linklerin tespit edilmesi ve onarılmasının önemini vurgulamaktadır.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1