Sektöre Göre Anasayfa Tasarımı Nasıl Yapılmalı?

Web site tasarımı e-ticaret yapan firmaları için önemli olan kriterlerden birisidir. Kullanıcıların ürün ve hizmetle ile buluştuğu noktalar olması sebebi ile işletme ve müşteri arasındaki bağlantı olarak görülebilir. Ürün ve hizmet satın almak isteyen tüketici ilk olarak firmanın kendi sitesine ulaşmak için bir adım atacaktır. Bu adımda etkili bir siteye sahip olmayan firmaların potansiyel müşteri kitlesini kaybetme olanağı olabilir. Dolayısıyla da bu gibi durumlar ile karşılaşmamak adına firmaların yapmaları gereken sektöre göre anasayfa tasarımı tercihlerini kullanıcıya sunmaktır.

Etkili bir site nasıl olur? Sektöre göre tasarım kısmı farklılık gösterir mi? Web site tasarlamak neden önemli ve nasıl bir yol izlenmeli? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda birlikte aramaya çalışalım.

Web Site Nedir? Web Site Tasarımı Neden Önemli?

Word Wide Web, 1990’lı yıllarda hayatımıza giren ve dünya çapında ağ olarak nitelendirilen bu kavram internet kavramının gelişiminin başlangıcıdır. Tim Berners-Lee tarafından bilim insanları arasında iletişim sağlaması adına icat edilen bu kavram evrim geçirerek günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Bu ilk adımın ardından internet kavramı büyük bir hızla gelişmeler yaşadı ve şu an kullandığımız hali ile karşımıza gelmiştir. İnternet kullanıcı oranları gösteriyor ki dünya nüfusunun büyük bir oranı artık internet kullanmaya yönelim göstermektedir.

İlk aşamasında tek gayesi bilgi aktarımı olan Word Wide Web zamanla öneminin artması ile çok daha farklı öneme sahip olmaktadır. Özellikle e-ticaret bu denli yaygınlık göstermesi, bu alanı daha da önemli kılmaktadır. Bu durum da web site kurmak isteyen firmaların daha fazla ayrıntıyı dikkate almaları gerektiği anlamına gelmektedir.

Web site tasarımı markaların yaratabileceği farklılık için en etkili yöntemlerdir. Bir ev için dekorasyon nasıl farklılık yaratıyor ve sahibini en net yansıtan niteliklere sahip ise web site tasarımı da aynı işleve sahiptir. Web site tasarımları site yöneticisinin yapmak istediği çalışmaların dışa yansıması olarak görülebilir.

Firmalar Neden Web Site Kurmalı?

Firmalar web siteye sahip olmalı mı? Sorusunun cevabı günümüz şartlarında tektir; evet olmalı. E-ticaret ya da blog sayfası fark etmeksizin, marka adının tanınmasında öncelikli olan sitelerdir. Artık kullanıcıların birçoğu merak ettiklerini internet üzerinden elde etmeye yönelik tercihlerde bulunuyor. Arama sırasında sitenizin ön plana çıkması ile kullanıcılar arasından bilinirliğinizi artıracaktır. Geçmişe oranla geleneksel yöntemler ile hedef kitleye ulaşmak artık etkisini kaybetmeye başladı. Zamandan ve maliyetten tasarruf etmenin de başlıca adımı çevrimiçi ortamda varlık göstermektir. Hem daha fazla kullanıcıya ulaşma imkanı var hem de maliyetleri daha düşük olacaktır. Ki günümüzde yürütülen araştırmalara bakacak olursak bir firmanın kendisine ait sitesi olmaması çok da profesyonel bir görüş oluşturmayacaktır.

Web siteler özgün olmanın, farklılık yaratmanın imkanını firmalara sunmaktadır. Dinamik yapıda bir site ile daha fazla verim almayı kolaylaştırabilir. Dolayısıyla da bu konuda pek çok uzman tarafından cevabı olumlu olacak şekilde yanıtlanacaktır. İster kendi sitenizi kurabilir, ister ücretsiz olarak sunulan hazır sitelerden edinebilir, ya da bir web tasarım uzmanı ile birlikte çalışma yürütebilirsiniz. Her şekilde alacağınız sonuç daha olumlu olacaktır.

Sektöre Göre Etkili Web Site Tasarımı Nasıl Olur?

Anasayfa bir web sitesinin ilk adımıdır. Bu adımda kullanıcıyı etkilemek ya da etkilememek tamamen sizin elinizde. Ziyaretçinin aradığı bilgiye kolay ulaşması, karmaşıklıktan uzak yalın bir tasarıma sahip olmalı ki gelen ziyaretçiler sitede daha uzun vakit geçirsin. Bir ziyaretçinin sitede geçireceği süre ne kadar uzun olursa, site başarısı bu durumdan o derece etkileyecektir. Dolayısıyla firmaların bir bölümü bunun aksini uygulasa da web site tasarımı, özellikle anasayfa tasarımı büyük önem arz eder.

Site kurulumu konusunda ücretsiz olarak hizmet veren firmalar vardır. Bu firmalar kullanıcıya farklı temalar üzerinden bir web site kurma olanağı sunar. Firmalar bu şekilde hazır siteler üzerinden tercih yapabileceği gibi, sıfırdan kendi istedikleri gibi bir site de tasarlamayı seçebilir. Bu alanda da hizmet veren web tasarım uzmanlarından yardım almak mümkündür. Peki, bu hizmeti alırken nasıl bir yol izlenmeli? Hangi seçeneklere ağırlık verilmeli?

Site tasarımlarının etki alanlarına göre gereklilikleri vardır. Tekstil sektörü için öne çıkması gereken ayrıntılar yapı market alanında satış gerçekleştiren sitelerin tasarımları aynı nitelikte olmayacaktır. Bu da daha fazla dikkat etmeyi zorunlu kılacaktır. Bu bağlamda sektöre göre tasarım oluştururken dikkat edilecek hususlar;

Kullanıcı Deneyimini Artırmak

Kullanıcı deneyimini artırmaya yönelik seçim yapılmalı. Her sektörde kullanıcı davranışı öznel olarak kendisini gösterir. Bu da kullanıcıyı doğru analiz etmek ve ihtiyacına yönelik çalışmalar gerçekleştirmeyi gerektirir.

Sektöre Göre Renk Seçimi Yapmak

Dikkatinizi çekmiştir, finans alanında bankaların siteleri mavi tonları üzerine seçilir. Gıda sektöründe ve indirim zamanlarında ise kırmızı tonlarında site tasarımında ağırlık verildiği görülebilir. Bu gibi seçimlerde öncelik vermelerinin asıl sebebi renklerin kullanıcı davranışı üzerinde etkilerinin olmasıdır. Yapılan araştırma verilerinin sunduğu sonuçları doğrultusunda bazı renklerin kullanıcı davranışlarında tetikleyici güç olduğu görülebilir. Bu bağlamda renk seçiminin önemi ve hangi renkler nasıl etkilerde bulunur konulu yazımızda ayrıntılara yer verdik.

Ürünlerin ve Hizmetin Tanıtılması

Firmalar sundukları hizmetlere göre çalışmalarını ziyaretçiye sunmak için site tasarımlarından yardım alabilir. Bunun için de sektörün ihtiyaçlarını doğru analiz etmesi gereklidir.

  • Tekstil sektöründe hizmet veren firmalar ürünlerini ön plana çıkaracak görsellerin yer aldığı bir tasarım oluşturmalı. Bu tasarımı oluştururken de ürünün görseli ön plana çıkmalıdır. Özellikle ayakkabı ve giyim alanında hizmet sunan büyük firmalara baktığımızda, ürünlerinin ön planda tutulduğu büyük boyutlarda ve ayrıntılı görsellere anasayfasında yer verdiği görülebilir.
  • Birden fazla kategori içerin ürünlerin satışını yapan yapı market alanında firmaların önceliği olabilecek maksimum seviyede ürünü kullanıcıya sunduğu bir tasarıma ihtiyaç vardır. Burada da etkili olmak için anasayfanın farklı alanlarında ürün kategorilerine yönlendirici görseller kullanılabilecek alanlara yer verilebilir.  Anasayfayı etkin olarak kullanmak yapı market sektöründe önemli olacaktır. Ayrıca, ürün kategori sayfalarında tüm kategorileri kullanıcıya sunmak için filtreler kullanmak da özellikle bu gibi çok fazla ürüne sahip siteler için etkili olacaktır.
  • Sanatsal çalışmalarını ziyaretçilerine sunmak isteyen markalar daha çok açıklayıcı içerikler ile bilgi aktarmayı öncelikli olarak görebilir.
  • Blog sitesine sahipseniz görselleri anasayfada kullanırken kullanıcının ilgisini çekmek için alt metinlere yer vermek ve bunu yaparken merak uyandırmak öncelikli olmalıdır. Anasayfada farklı içeriklere yönlendirici linklere yer vermek daha fazla içeriğin ziyaret edilmesine olanak sunacaktır.

Yani sektörlerin öncelikleri farklıdır. Bu anlamda dikkat edilmesi gereken ayrıntı sunduğunuz hizmet ile ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi belirlemektir. Daha sonraki adım ise belirlediğiniz hedef kitlenin taleplerine cevap vermeye yönelik çalışmalar gerçekleştirmektir.  

Site Tasarımında Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

Site tasarımı, firma sahipleri için karışık ve zorlayıcı gelebilir. Özellikle iyi bir etkileşim yakalayabilmek için oluşturulacak tasarım adımı büyük önem arz eder. Etkili bir site kurmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken adımlar;

Sadelik

Öncelikli tercihiniz sadelikten yana olmalıdır. Sadelikten kastımız sitenin basit oluşturulması ya da eksiklikler olması olarak değil. Renk uyumundan yazı stiline kadar tüm tasarım bir bütünlük oluşturmalı. Özellikle canlı renk tercih eden firmaların birden fazla ana renk üzerinden işlem yapmak yerine tek bir canlı renk ve onu destekleyen tonları seçmek daha etkili olabilir. Bunun dışında tasarımın fazla ayrıntıya kaçmadan, karışıklıktan uzak, anlamlı bir bütün olarak tercih edilmesi gereklidir.

İletişim Alanlarının Kullanın

Ziyaretçilerinize sizinle iletişime geçebileceği alanları sunmanız gerekir. Anasayfada iletişim bilgilerinize yer vermeniz sorun ve görüşlerin size ulaştırılmasını kolaylaşması adına önemlidir. Bu siteyi daha ilgili ve profesyonel gösterebilir.

Menü Yönetimi

Tasarımda yer vereceğiniz kategorilerin yer alacağı menü kısmının çok karmaşık olmasından kaçınmalısınız. Kategoriler kullanıcının aradığı alana kolay ulaşım sağlaması için etkili yollar olarak tercih edilir. Bu alanın çok kalabalık ve ya verilen hizmet hakkında yeterli bilgi sunmaması sorun yaratabilir. Anasayfanın en etkin kullanılan alanları menü kısmıdır. Menü alanını yeterli bilgi verecek düzeyde tutmak ve görsel olarak sorunsuz oluşturmak önemlidir. Bu adımda önceliğimiz kullanıcı deneyimini olumlu etkilemek olmalıdır.

Firmalar web sitesi kurmalı mı?

Firmaların kullanıcı ile birebir buluştuğu noktalar web siteleridir. Bu alanlarda etkileşim kurmak daha etkili olacaktır. Web siteleri kullanıcıya doğrudan ulaşmanın yoludur ve bu yüzden site kurmak başarılı sonuç getirecektir.

Etkili bir web site için önemli olan noktalar?

  • Kullanıcı memnuniyeti sunması
  • Sektöre yönelik tasarım
  • Kolay kullanılan bir tasarım

Web sitesi tasarımı neden önemli?

En üst seviyede verim almak ve firmanın ürün ve hizmetlerini hedef kitlesini en doğru şekilde tanıtmak için tasarım kısmı önem arz eder.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1