Marka İsmi Nasıl Seçilmelidir?

Ticarette ya da e-ticarette hizmet veren kişi ya da işletmelerin temel amaçlarından biri, satış oranlarını ve marka tanınırlığını artırmaktır. Marka ismi, işletmeler için oldukça önemlidir. Çünkü satın alma işleminde sonra müşterilerin nereden alışveriş yaptığını hatırlayacağı bir anımsatıcının olması, tekrar alışveriş yaptığında aynı yerden alışveriş yapmasını sağlar. Bu nedenle özellikle ticaretle uğraşan kişi ya da işletmelerin kendi için oluşturduğu bir marka adı vardır. Bu marka adı üzerinden işletmeler, ön tanıtımını yapmış olurlar.

E-ticaretin hızla büyüdüğü bu dönemde birbiriyle yarışan rakip firmalar, verdikleri hizmet ile kendilerine bir marka değeri oluşturmaya çalışır. Çünkü müşterilerin alışveriş kararını etkileyen faktörlerden biri de marka değeridir. Kendini tüketici kitlesine kabul ettiren, belli bir marka değeri olduğunu kanıtlayan işletmeleri bir zaman sonra markası üzerinden satışları etkilemeye başlar. Bu seviyeye gelen firmalar için en önemli reklam aracı markaları haline gelmiş olur. Bu nedenle marka adı seçimi oldukça önemlidir. Çünkü marka adı oluşturmak, dönemlik bir çalışma değildir. Sektörünüzde başarılı olmanız durumunda uzun yıllar boyunca hizmet verirken aynı zamanda marka değerinizi de yükseltmiş olursunuz.

Peki marka nedir? Marka ismi nasıl seçilmelidir? E-ticarette marka ismi seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir? Marka ismi seçmek neden önemlidir? Marka adının e-ticarette ne gibi bir önemi vardır? Bu sorulara cevap vererek uygun marka adı seçimi ile ilgili size ayrıntılı bilgi vereceğiz. İlk olarak marka kavramını açıklayarak başlayacağız.

Marka Nedir?

Bir ürünün ya da hizmetin alıcılar tarafından algılanma biçimine marka adını verebiliriz. Özellikle ticaret alanında hizmet veren işletmeler, verdiği hizmetin alıcılar tarafından akılda kalıcılığını pekiştirmek için bir marka adı kullanırlar. Marka, bir isim, logo ya da amblem olabilir. Burada önemli olan şey, oluşturduğunuz marka ve bunun alıcı tarafından akılda kalıcılığının sağlanmasıdır.

Marka deyince aklımıza sadece bir isim gelmemelidir. Marka isminin yanı sıra bir işaret, sembol, ibare ya da bunların kombinasyonları olabilir. Ancak marka için en yaygın olan kullanım, isim kullanımıdır. Ticarette marka kullanılmasının temel sebeplerinden biri, aynı sektörde yer alan rakip firmalarla karıştırılmamak içindir. Bugün pek çok sektör alanında hem ticaret hem de e-ticaret yaygın olarak yapılmaya başlanmış durumdadır. Müşterileri sizi rakiplerinizden ayırması için bir marka adına ihtiyaç duyarsınız.

Marka oluşturmak, önem derecesi düşük bir işlem gibi görünse de aslında sizi niteleyen bir fikirdir. Her işletmenin kendine has bir markası olmasının temel sebebi budur. Marka oluşturduktan sonra sizi tanımlayan ve tanınmanıza katkı sağlayan bir araç haline gelmesi olasıdır. Çünkü insanlar arasında bilgi akışı markalar üzerinden daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Akılda kalıcı olmak için, kendinize ilgi çekici bir marka oluşturmanız gerekir. Böylece sizi tavsiye etmek isteyen bir kullanıcı, markanızın adı ya da sembolü üzerinden sizi tanıtabilir.

Marka oluşturmada sembol kullanımı çok fazla başvurulan bir teknik olsa da marka ismi oluşturmak en yaygın tekniklerden bir tanesidir. Marka ismi, sizi aynı sektörde bulunduğunuz rakip firmalardan ayrılmanızı sağlar. Bunun yanı sıra alıcı ile ilk olarak marka adı üzerinden bir tanışma sağlarsınız. Genel olarak tüm ürünlerinizin içeriği bilinmese de marka adınızın bilinir olması, insanların sizden alışveriş yapmasına yardımcı olacaktır. Özellikle insanların algılarını değiştirmek için marka adınızı oluşturabilirsiniz. Çünkü alıcıda oluşturduğunuz ilk izlenim, alıcılar tarafından nasıl algılanacağınızı büyük ölçüde etkiler.

Marka İsmi Oluşturma Teknikleri Nelerdir?

Yukarıda markanın ne olduğunu ve marka ismi seçiminin neden önemli olduğunu anlattık. Marka ismi oluşturmak, sizin için kariyerinizin ilk adımı olarak tasvir edilebilir. Çünkü bulunduğunuz sektörde sizi tanımlayan ilk şey, sattığınız ürün ya da vermiş olduğunuz hizmetten ziyade markanız olacaktır. Bu nedenle marka oluştururken bazı teknikleri kullanarak siz tanımlayan, nitelikli bir marka ismi ya da logosu, simgesi oluşturabilirsiniz. Logo ya da simge seçimi sizin için oldukça önemlidir ancak marka ismi, akılda kalıcılık açısından daha kullanışlı olabilir. Bu nedenle marka ismi oluştururken şu teknikleri kullanabilirsiniz;

Açıklayıcı marka ismi

Açıklayıcı teknik kullanılarak oluşturulan marka isimleri, yapı olarak basit nitelik olarak ise oldukça işlevseldir. Bu yapısı sayesinde müşteriler tarafından kolayca algılanabilir ve anlaşılabilir. Siz de kendi markanızı ilk defa oluşturuyorsanız açıklayıcı marka isim tekniğini kullanarak marka isminizi oluşturabilirsiniz. Açıklayıcı teknikte amaç şudur; gündelik dil üslubu kullanarak ne yaptığını, nasıl hizmet ettiğini hedef kitlesine uygun bir şekilde ifade eder. Açıklayıcı teknik kullanarak markanızı oluşturmak için seçtiğiniz kelimeler, hangi alanda hizmet verdiğinizi kolayca ifade edebilir. Ancak burada şuna dikkat etmelisiniz. Marka isimleri uzun olmadığı için seçtiğiniz kelimenin basit ancak yeterli kapsama sahip olduğuna dikkat edin.

Soyut marka ismi

Bir diğer marka ismi oluşturma tekniği ise soyut marka isimleridir. Bu teknikle oluşturulan marka isimlerinin ya da logoların satılan ürün ya da hizmetle bağlantısı yoktur. Yani sizi temsil eden marka logonuz ya da isminiz bulunduğunuz sektörle bağlantılı değildir. Buna en güzel örnek şüphesiz ki Apple markasıdır. Soyut marka tekniği, yüksek düzeyde orijinallik içerdiği için oluşturmak oldukça zordur. Müşterilerin diğer markalardan ayırt etmesi açısından oldukça avantajlı olsa da akılda kalıcılık noktasında büyük risk taşır.

İmalı marka ismi

İmalı marka ismi oluşturma tekniği, ana fikir çevresinde oluşturulan bir tekniktir. Metafor ve analoji kullanılarak oluşturulan marka isimleridir. Sektörünüzle ilgili olan benzeşik bir kelime ya da simgeyle markanızı oluşturabilirsiniz. Bu aslında oldukça ilgi çekici ve akılda kalıcı bir yöntemdir. Çünkü satışını yaptığınız ürün ya da hizmetle benzer ya da imalı olarak ifade edebileceğiniz simge ya da kelimeler ile markanıza olan ilgiyi artırabilirsiniz. Sizi temsil eden simge ya da isim böylelikle gelişmenize ve akılda kalıcı olmanıza yardımcı olur.

Marka İsmi Seçilirken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Yukarıda marka ismi seçerken kullanabileceğiniz tekniklerden kısaca bahsettik. Peki markanızı oluştururken kullanacağınız ismi nasıl seçmelisiniz? Bu durum, detay gibi görünse de aslında oldukça önemli bir konudur. Marka ismi, uzun vadeli bir çalışma olduğu için revize etmek ya da güncellemek oldukça zordur. Seçtiğiniz marka isminin nitelik olarak bazı değerleri sahip olması, uzun ömürlü olmasını sağlayan etmenlerden sadece bir tanesidir. Çünkü oluşturmuş olduğunuz marka ismi, aynı zamanda sizin marka kimliğinizi de yansıtır. Dolayısıyla kendinize marka ismi seçerken şu hususlara dikkat etmeye çalışın.

  • Açıklık ve Anlaşılırlık
  • Kolay Telaffuz
  • Akılda Kalıcılık
  • Özgünlük ve Orijinallik
  • Sınırlayıcı Olmayan İsim Seçimi
  • Araştırma Süreci

Bu gibi noktalara dikkat ederek kendinize uygun, kariyerinizi daha da yükseltecek bir marka ismi oluşturabilirsiniz. Marka isminin açık ve anlaşılır olması, hitap ettiğiniz kitle açısından oldukça önemlidir. Herk ne kadar marka çalışması sizi temsil etmek için kullanılan bir araç olsa da tüketiciler üzerinde uyandırdığı etkiyi göz ardı edemezsiniz. Nihayetinde ticaretle uğraşan kişi ya da işletmelerin temel amacı, tüketicileri etkilemek ve satışa sundukları ürün ya da hizmetin satışını yükseltmektir. Bu anlamda kendinize bir marka oluşturmak, bu sürecin ilk adımı olarak ifade edebiliriz.

Whatsapp
Leyla D-Help
Leyla D-Help
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1