Pazaryeri Entegrasyonu Nedir?

Pazaryeri Entegrasyonu, web sitenizde bulunan ürünleri ya da dropshipping yöntemi ile sattığınız ürünleri Trendyol, N11, Hepsiburada, Amazon, PTTAvm vb. platformlarda daha kolay satmanızı sağlayan aracı sistemlerdir. Bu sistemler tek bir panelden aynı anda birden fazla satış kanalını kontrol etmenize ve stok/fiyat takibi yapmanıza olanak sağlar.

Pazaryeri Entegrasyonu İçin Neler Gerekir?

Pazaryeri Entegrasyonu için öncelikle bu hizmeti veren bir e-ticaret yazılım şirketi ile anlaşmanız gerekmektedir. Bunun için ülkemizde hizmet veren farklı yapılara ve özelliklere sahip programlar bulunmaktadır. Önceliğiniz satış yapacak olduğunuz kategorinizi belirledikten sonra ihtiyaçlarınızı en çok karşılayacak programa yönelmek olmalıdır. Kullanacağınız programı bulduysanız yada web siteniz ile bağlantılı bir entegrasyon paketiniz varsa geriye sadece hangi pazaryerlerinde satış yapacağınıza karar vermek kalıyor.

Örneğin Trendyol ’da satış yapmak istiyorsanız sizde diğer satış yapan mağazalar gibi üyelik oluşturmalı ve firma/şirket bilgilerinizi Trendyol ile paylaşmalısınız. Bu sayede Trendyol ya da diğer pazaryerleri sizler için kendi içlerinde sanal bir mağaza oluşturacaklar ve ürünlerinizi alıcılar ile buluşturmak için tüm yasal koşulları sağlamış olacaklardır.

Pazaryeri Entegrasyon Programları Nelerdir?

Pazaryerleri entegrasyon programları kendi içlerinde farklılıklar gösterebilir. Çoğu e-ticaret yazılımı yapan firma artık pazaryeri entegrasyon programını paketler halinde kullanıcılarına sunmaktadır. Kendi web sitesi olmayan ya da dropshipping ile satış yapan firmalar içinde sadece entegrasyon hizmeti verebilen yerler de mevcuttur.

Ülkemizde en çok tercih edilen web sitesi ve pazaryeri entegrasyonunu aynı anda sunan firmalar Ticimax, T-Soft, İkas gibi firmalardır. Bu firmalardan alacak olduğunuz yıllık paketler ile hem web sitenizden hem de pazaryerlerinden aynı anda tek bir panelden satış ve stok/fiyat kontrolü yapabilirsiniz.

Ayrıca sizlere sadece web sitesi hizmeti ya da sadece pazaryeri entegrasyon hizmeti sağlayan yazılım firmaları da mevcuttur. Bunların en bilinenleri StockMount, Entegra Bilişim, Tam Entegre gibi şirketlerdir.

Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Pazaryerleri entegrasyon programlarını alırken öncelikle dikkat etmeniz gereken hangi kategoride kimlere satış yapacağınız ve kaç platformda satış yapmak istediğinizi belirlemek olmalıdır.

Sadece son kullanıcı için ürünler satacaksanız piyasadaki tüm yazılım sistemleri size bu desteği verecektir. Ancak B2B dediğimiz satış türünde işlemleriniz daha fazla olacaksa bu durumda seçenekleriniz biraz daha daralacak ve programların ücretleri de hizmet alanları ile beraber değişkenlik gösterecektir.

Özellikle toptan ve perakende satış yapan firmalar/şirketler gelişmiş B2B kullandıkları için T-Soft ve Ticimax gibi firmalardan hizmet almayı daha çok tercih etmektedirler.

Fiyatları Ne Kadardır?

Entegrasyon programları kullanıcıya sundukları paket içerikleri, bağlandıkları pazaryeri sayıları, yurtdışında satış yapmayı desteklemeleri, web sitesi ile beraber satılması gibi şartları ile fiyatlarda değişiklik göstermektedir.

Pazaryeri Entegrasyon Programlarını Nasıl Temin Edebiliriz?

İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra size en uygun yazılım şirketi ile web siteleri ya da çağrı merkezleri aracılığı ile iletişim kurabilir ve satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Pazaryeri Entegrasyonu İçin Nasıl Hazırlık Yapılmalıdır?

 1. Pazaryerlerinde satış yapmak için öncelikle nerelerde ürünlerinizi satmak istediğinizi belirlemeli ve o platformlarda üyeliklerinizi oluşturmalısınız.
 2. Üyeliklerinizi açtıktan sonra kendi web sitenizde ürünlerinizin satışa hazır olduğundan ve eksik bilgilerinin olmadığından emin olmalısınız. Her pazaryerinin kendi içerisinde değişiklik göstersede genel olarak kategorilerde istediği zorunlu alanlar bulunmaktadır.
 3. Örneğin giyim kategorisinde satış yapacaksanız eğer ürünlerinizde mutlaka beden, renk, cinsiyet gibi varyasyon ya da teknik değerlerin tanımlı olması gerekmektedir. Ya da şampuan, boya, yağ gibi sıvı ürünleri satıyorsanız ürünlerin ağırlığını belirten hacim bilgilerinin tanımlı olması gerekmektedir.

Bunun gibi bilgiler ile entegrasyonunuz eksiksiz olarak hata vermeden tamamlanacak ve ürünleriniz pazaryerlerine aktarılacaktır. Alıcılar pazaryerlerinde gezerken kendi bedenlerine uygun ürünleri ya da istedikleri renkleri filtrelediklerinde ürünlerinizin ön plana çıkması sağlanmış olacaktır. Buda direkt olarak satış yapmak için size avantaj sağlayacaktır.

Pazaryeri Entegrasyonunun Avantajları Nelerdir?

Pazaryeri entegrasyonları birden fazla satış kanalını aynı anda otomatik olarak kontrol eden yazılım sistemleridir. Bu sistemler ticaret hayatınızda size kolaylıklar sağlamak amacı ile hazırlanmıştır. En çok bilinen özelliklerine birlikte bakalım.

 1. Ürünlerinizi tek seferde pazaryerlerine aktarmanıza yardımcı olurlar. Bu işlem sayesinde zamandan ciddi anlamda tasarruf etmiş olursunuz.
 2. Tek bir panel üzerinden gelen tüm siparişlerinizi takip edebilirsiniz. Bu sayede pazaryerlerinin sayfaları arasında sürekli olarak kontrol yapmanız gerekmeyecektir.
 3. Stok takibini otomatik olarak yapacaktır. Örneğin Trendyol’ da bulunan bir ürünün stoğu 10 olsun. Bu üründen 1 adet satış gerçekleştiğinde program otomatik olarak gelen siparişi ana panelinize aktaracak ve 9 adet olan yeni stoğu sizin web sitenizde ve diğer pazaryerlerinde güncelleyecektir. Bu şekilde stoklarınızı tek tek tüm platformlarda güncellemeniz gerekmeyecektir.
 4. Sürekli artan maliyetler nedeni ile satış yaptığınız ürünlerin fiyatları da ister istemez değişiyordur. Burada yine pazaryeri entegrasyonunuz devreye girecek ve belirlediğiniz yeni fiyatları otomatik olarak saniyeler içerisinde güncelleyecektir.

Tüm bu nedenlere bakıldığında birden fazla kanalda satış planınız varsa ya da hali hazırda satış yapmaktaysanız, ürün sayınız çok fazla ve kontrolünde zorlanıyorsanız, zamandan ve iş gücünden tasarruf etmek istiyorsanız pazaryerleri entegrasyonları sizler için büyük birer yardımcı olacaktır.

Sık Sorulan Sorular

 1. Pazaryeri Nedir?

Pazaryeri alıcılar ile satıcıları buluşturan ve online olarak alışveriş yapmanızı sağlayan web siteleridir. Örneğin Trendyol, Hepsiburada, N11, Amazon, Çiçeksepeti birer pazaryeridir.

 • Entegrasyon Ne demektir?

Entegrasyon, ürünlerinizi bazı yazılımlar ile birden fazla yerde sergilemenize yardımcı olan ve aradaki iletişimi sağlayan sistemin adıdır.

 • Entegrasyon Ücretleri Ne Kadardır?

Entegrasyon yazılımlarının ücretleri anlaşacak olduğunuz firmaya ve alacak olduğunuz hizmetin paket içeriğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle yıllık ödemeler yapılırken aylık ödemeler ile çalışan yazılım firmaları da mevcuttur.

 • Entegrasyon Nasıl Çalışır?

Entegrasyon web siteniz ile satış yaptığınız pazaryerleri arasındaki bağlantıyı kuran programdır. Web sitenizden aldığı tüm ürün bilgilerini pazaryerlerine eksiksiz olarak iletir. Aynı şekilde pazaryerlerinden aldığı stok ve sipariş bilgilerini de web sitenize otomatik olarak iletebilir.

 • Kategori Ne Demektir?

Kategori, satacak olduğunuz ürünlerin sınıflara ayrılmasına verilen isimdir. Örneğin etek giyim kategorisinde, telefon elektronik kategorisinde, kahve süpermarket kategorisinde işlem görmektedir.

 • Kategori Eşleştirme Nedir?

Satışını yapacak olduğunuz ürünlerin pazaryerlerinde doğru şekilde satışa açılması için yapılan işleme kategori eşleştirme denir. Örneğin cep telefonu kılıfı satıyorsanız bunu Trendyol’ da kapak&kılıf kategorisi ile eşleştirmeniz gerekmektedir.

 • Varyasyon Ne Demektir?

Varyasyon her üründe olmamakla beraber genelde aynı ürünlerin farklı ebat ve/veya renkte olan seçeneklerine verilen isimdir. Örneğin bir elbisenin aynı desende birden fazla rengi ve beden seçeneği olabilir. Bu seçeneklerin tümüne verilen isim varyasyondur.

 • Teknik Detay Ne Demektir?

Teknik detay her üründe olmamakla beraber genelde bir ürünün ayırt edici özelliklerine verilen isimdir. Örneğin şarj cihazlarının watt değerleri ya da otomobil yedek parça ürünlerinin model yılı teknik detaydır.

Yazar: İbrahim Karakaya

993
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1