Ticimax Hepsiburada Entegrasyonu

Hepsiburada Nedir?

Hepsiburada alıcılar ile satıcıların buluştuğu ve alışveriş yaptıkları online satış web sitesidir. Bu gibi web sitelerinin genel adı pazaryerleri olarak geçmektedir.

Hepsiburada ’da Satış Yapmak için Neler Gereklidir?

Hepsiburada ‘da satış yapabilmek için öncelikle vergi levhanızın olması gerekmektedir. Eğer vergi levhanız varsa Hepsiburada ‘nın satıcı giriş sayfasından ücretsiz üyelik oluşturabilirsiniz. Hepsiburada sizden üyelik sırasında firma/şirket bilgilerinizi isteyecek ve satıcı sözleşmeleri sunacaktır. Bu sözleşmeleri imzaladıktan sonra gerekli evraklarla beraber taratarak Hepsiburada ‘ya yüklemeniz gerekmektedir.

 Hepsiburada Entegrasyonu Nedir?

Web sitenizde bulunan ürünlerin tüm bilgilerinin API ile Hepsiburada ’ya aktarılmasına entegrasyon denilir. 

Hepsiburada Entegrasyonu Nasıl Çalışır?

Hepsiburada ‘dan alacağınız API bilginizi Ticimax MarketPlace programına kaydettikten sonra gerekli ayarları yapmanız gerekmektedir. Ayarlar tamamlandıktan sonra ürün aktarımını başlattığınızda Ticimax web sitenizde bulunan tüm ürünlerin bilgilerini Hepsiburada ‘ya iletecektir. Bu bilgiler ürün isimleri, görseller, varyantlar, teknik detaylar, fiyat, stok adedi, ürün açıklamaları, kategoriler, barkod, stok kodu varsa model kodu ve ürün markasını kapsamaktadır.

Ayrıca entegrasyon işlemi sayesinde ürün bilgilerinin haricinde Hepsiburada ‘da fiyat ve stok değişikliklerinizi de tek seferde kolayca yapabilirsiniz.

Entegrasyonun bir diğer görevi de Hepsiburada ‘dan gelen siparişlerinizi web sitenize iletmesidir. Bu şekilde tüm siparişlerinizi tek bir ekrandan kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Gelen siparişlerden sonra kalan stok adedini de yine otomatik olarak tüm satış kanalları ile paylaşacak ve her yerde stokları eşit tutacaktır.

Şimdi bu ayarları sizlere adım adım anlatmaya çalışacağım.

API Nedir?

API (Application Programming Interface) iki program arasındaki iletişimi sağlayan servis kodları gibi düşünülebilir. Bu kod numaraları sayesinde Ticimax ve Hepsiburada birbirleri ile ürün ve sipariş bilgilerini paylaşabilmektedir.

Hepsiburada API Nasıl Alınır?

Hepsiburada da üyeliğinizi oluşturduktan sonra API yi Hesabım>Entegrasyon>Entegrasyon Bilgileri sayfasından temin edebilirsiniz. Bunun için öncelikle ‘’Entegratör Ekle’’ butonundan ticimax_dev yetkilendirmesini vermeniz gerekmektedir. Dilerseniz bu işlemler ile uğraşmadan Hepsiburada Satıcı Yardım Panelinden destek talebi açarakta API bilgilerinizi talep edebilirsiniz.

Burada verilen ya da mail ile gelen numaraları Ticimax MarketPlace programının Hepsiburada ayarlar sayfasında ilgili yerlere kopyala/yapıştır ile eklemeniz ve kaydetmeniz yeterli olacaktır. API ayarlarınızı kaydettikten sonra Ticimax tarafından işlenmesi ve çalışması için ortalama 1 saat beklemeniz gerekmektedir.

Ticimax Hepsiburada Ayarları Nasıl Yapılır?

API bilginizi ilgili satıra kaydettikten sonra o alan yeşil olacaktır. Ancak sayfanın alt tarafında doldurmanız gereken ve önemli olan bilgilerde mevcuttur.

1. Hepsiburada ‘dan aldığınız API bilgisini eklemeniz gereken alandır.

2. Eksi stok adedi isminin çağrışımının aksine işlevi daha farklıdır. Bu özellik ürünlerinizdeki stok adetlerini Hepsiburada ’ya web sitenizdekinden daha az göndermenize yarar. Örneğin bir ürünün stok adedi web sitenizde 10 olsun. Eksi stok adedini de 3 belirlediniz. Program ürün aktarımında Hepsiburada ’ya 7 stok gönderecektir. Bu sayede elinizde olmayan ürünün satışını engellemiş olacaksınız. Ancak dikkat edilmesi gereken bir konu var. Stok adedi 3 ve altında olan ürünlerde satış için Hepsiburada ‘ya gitmeyecektir.

3. Satış fiyat alanı Hepsiburada ‘da satmak istediğiniz ürünlerin fiyatını belirlemenize yardımcı olur. Satış fiyatı web sitenizde bulunan ana fiyatlardır.

4. Komisyon tipi, ürünlerinizin web sitenizdeki mevcut satış ya da indirimli fiyatlarının üzerine ekleme yaparak Hepsiburada ‘ya göndereceğiniz fiyat ayarıdır. Burada komisyon tipini yüzde% olarak seçerseniz fiyatlarınızın üzerinde o yüzdelik rakam eklenerek Hepsiburada ’ya iletilir. Fiyat seçerseniz +ek bedel olarak Hepsiburada ’ya iletilecektir. Yok derseniz de web sitenizdeki satış rakamları ne ise birebir aynısı Hepsiburada ‘da satışa açılacaktır.

Gelin biraz örneklendirelim;

Ürünlerinizin web sitenizdeki satış rakamınız 200 TL olsun.

Komisyon Tipi %25 dersek eğer Hepsiburada ‘daki yeni satış rakamı 250 TL olacaktır.

Komisyon Tipi Rakam 30 TL dersek eğer Hepsiburada ‘daki yeni satış rakamı 230 TL olacaktır.

Komisyon Tipi Yok seçersek web sitemizdeki 200 TL Hepsiburada ‘da 200 TL olacaktır.

5. Siteden barkod aktarılsın seçeneği genellikle Ticimax tarafından kapalı gelir. Bu seçeneği kullanmadığınızda program ürünleri rastgele harf ve rakamlardan oluşan bağımsız barkod numaraları oluşturarak Hepsiburada ‘ya gönderecektir. Genellikle Buy Box satışı istemeyen ya da ürünlerinde orijinal barkod kullanmayan satıcılar bu şekilde satışa göndermeyi tercih etmektedirler. Siz kendi barkodlarınızı kullanmak istiyorsanız Ticimax Destek Servisine talep açarak bu butonu aktif hale getirmelerini isteyebilirsiniz.

6. ‘’Sipariş notuna’’ seçeneğini belirtilen üç seçenekten birisini seçebilirsiniz. Gelen siparişlerinizdeki notlar alanında bu seçecek olduğunuz bilgi ekstra olarak görünecektir.

7. MarketPlace Grup, web sitenizdeki ürünlerin nereden çekilmesini gerektiğini seçtiğiniz yerdir. Varsayılan derseniz eğer tüm ürünleriniz satış için Hepsiburada ‘ya iletilecektir. Dilerseniz farklı gruplar oluşturarak ürünlerinizden seçebilir ve sadece bu gruptakileri satışa gönderebilirsiniz.

8. Garanti süresini varsayılan ya da özel durumlardan birini seçebilirsiniz. Bu şekilde ürünlerinizde garanti süresi var ise web sitenizdeki değerler Hepsiburada ‘ya aktarılacaktır.

9. Kargo süresi Hepsiburada için standart 2 gün olmalıdır.

10. Kargo süresi güncellensin seçeneğini işaretlediğinizde ürün aktarımlarında ve güncellemelerde, Hepsiburada ‘da her seferinde kargo süreleri güncellenecektir.

11. Siparişleri otomatik paketle seçeneğini işaretlerseniz eğer her Hepsiburada siparişinizde otomatik olarak gelen sipariş kabul edilecektir.

12. Sipariş durumları güncellensin seçeneğini işaretlerseniz eğer Hepsiburada ‘daki siparişin kargoya hazır, kargolandı, iade edildi, iptal edildi gibi durumları web sitenize de yansıyacaktır.

13. Sipariş noya seçeneği ile Hepsiburada sipariş numaranıza ek olarak paket numarasını da ekleyebilirsiniz.

14. Varyant grup ID alanı da ürünlerinizin varsa varyantlarının kod numaralarını nereden çekmesi gerektiğini belirlediğiniz yerdir. Genellikle stok kodu kullanılmaktadır. Ancak dilerseniz varyant ID ya da belirleyeceğiniz özel kodları da seçebilirsiniz.

Kategori Eşleştirmesi Nedir?

Ürünlerinizi entegrasyon programı ile kategoriler üzerinden toplu gönderebilirsiniz. Bunun için sizin web sitenizdeki kategorilerin Hepsiburada ‘da karşılıklarının bulunması işlemine kategori eşleştirme denilmektedir. Web sitenize yüklediğiniz her ürünün giyim, elektronik, ayakkabı gibi bir kategorisi vardır. Ancak bu kategoriler de Giyim>Kadın Giyim>Üst Giyim>Bluz gibi alt kategorilere ayrılabilir.

Ticimax Kategori Eşleştirmesi Nasıl Yapılır?

Burada yapılması gereken Ticimax programındaki kategori işlemleri sayfasında sağ altta bulunan yeşil renkli kategori ekle butonunu kullanmak olacaktır.

Bu butona tıkladığınızda program size;

  1. Eşleştireceğiniz Ticimax Kategorisini Seçin uyarısı verir. Burada örnekteki gibi kendi web sitenizdeki bluz kategorisini bulup seçmeniz yeterli olacaktır.
  2. Hepsiburada ‘da Yayınlamasını İstediğiniz Kategoriyi Seçin uyarısında da bluz kategorisinin Hepsiburada ‘daki karşılığını bulup seçmek olmalıdır. Yani sizin web sitenizdeki bluz kategorisi ile Hepsiburada ‘daki bluz kategorisi aynı şekilde karşılık bulmalıdır. Eğer bluz kategorisine örneğin etek seçerseniz Hepsiburada ürün aktarımından sonra hatalı kategori seçimi diyerek ürünlerinizin onayını reddedecektir.

Bu bilgileri doldurduktan sonra sağ alttaki mavi uygula butonuna bastığınızda işlem kaydedilecek ve size yeni küçük bir pencere açılacaktır.

Her kategori için bu işlemleri tek tek yapmalısınız. Bu eşleştirme işlemlerini bir sefer yapacak olduğunuz için ilk başlarda yorulmanız çok normal olacaktır. Ancak işin güzel tarafı mevcut kategorilere yeni ürün eklediğinizde tekrar kategori eşleştirme yapmanız gerekmemesidir. Sadece web sitenize yeni bir kategori eklerseniz bu işlemi tekrarlamanız gerekecektir.

Ticimax Varyant Eşleştirmesi Nasıl Yapılır?

Kategori eşleşmesinden sonra uygula butonuna bastığınızda küçük bir pencere açılacaktır. Bu pencerede Hepsiburada ‘nın sizden istediği zorunlu alanları göreceksiniz. Bu zorunlu alanlar her kategoride farklılık gösterecektir. Bazı kategorilerde hiç zorunlu alan olmadığı gibi bazı kategorilerde 3,4 hatta 6 adet zorunlu alan görebilirsiniz. Zorunlu alanları program size sarı renkte <!> işareti ile belirtmektedir. Bu işaretli kısımları mutlaka eşleştirmelisiniz. Yeşil renkte işareti olan kısımları doldurmak zorunda değilsiniz.

Bluz örneği üzerinden gidecek olursak eğer bu alanları biraz inceleyelim;

1. Beden – ürünlerinizde beden seçeneğiniz olsun ya da olmasın Hepsiburada sizden mutlaka beden belirtmenizi isteyecektir. Alıcılar istedikleri ürünleri ararken beden filtresi kullandıkları için ürünlerinizin görünürlüğü ve alıcının doğru ürünü satın alabilmesi açısından önem teşkil etmektedir. Eşleştirmeyi yapabilmek için sağ tarafta bulunan mavi kutucuklardan en üstteki seçeneği eşitle butonuna basmamız gerekmektedir. Buraya bastıktan sonra web sitenizde tanımlı olan beden alanını seçmelisiniz. Ardından değerleri eşitleye basmanız gerekecektir. Program otomatik çalışarak web sitenizdeki değerler ile Hepsiburada ‘daki beden değerlerini eşleştirecek ve ilk adımı tamamlamış olacaksınız. Otomatik eşleştirme bittikten sonra eğer karşılığı bulunamayan bir değer var ise ona en yakın değeri seçmeli ya da standart/tek beden/ tek ebat gibi seçenekleri kullanmalısınız. Sayfayı kapattığınızda yeşil renkte işaretinin oluştuğunu görebilirsiniz.

2. Renk – tıpkı beden seçeneğinde olduğu gibi ürünlerinizde renk seçeneğiniz olsun ya da olmasın mutlaka doldurmanız gereken bir alandır. Burada yine bedende olduğu gibi seçeneği eşitle kısmından web sitenizde tanımlı olan renk alanını seçmelisiniz. Ardından değerleri eşitleye basmanız gerekecektir. Program otomatik çalışarak web sitenizdeki değerler ile Hepsiburada ‘daki renk değerlerini eşleştirecek ve ilk adımı tamamlamış olacaksınız. Otomatik eşleştirme bittikten sonra eğer karşılığı bulunamayan bir değer var ise ona en yakın değeri seçmeli ya da karışık, çok renkli/renkli gibi seçenekleri kullanmalısınız. Sayfayı kapattığınızda yeşil renkte işaretinin oluştuğunu görebilirsiniz.

3. Cinsiyet – kategoriler içerisinde bazen karışık cinsiyetli ürünler olabilmektedir. Örneğin çocuk giyim ürünlerinde satıcıların çoğu erkek ya da kız çocuk ürünlerini tek kategori altında toplamaktadır. Bu durumda Hepsiburada ’nın ürünlerin hangi cinsiyete ait olduğunu anlayabilmesi için tıpkı beden ve renk seçeneklerinde olduğu gibi kendi ürünlerinize web sitenizde değer atanması yapmalısınız. Eşleştirmeyi yapabilmek için yine sağ tarafta bulunan mavi kutucuklardan en üstteki seçeneği eşitle butonuna basmamız gerekmektedir. Buraya bastıktan sonra web sitenizde tanımlı olan cinsiyet alanını seçmelisiniz. Ardından değerleri eşitleye basmanız ve cinsiyetleri eşleştirmeniz gerekiyor.

‘’Biz tek cinsiyette ürün satıyoruz ve web sitemizde cinsiyet tanımlamamız yok.’’ Dediğinizi duyar gibiyim. Merak etmeyin Ticimax bunun içinde bir çözüm sunuyor. Eğer ki istenilen bilgi sizin varyant değerlerinizde bulunmuyorsa sağ taraftaki mavi kutucukların en altında VARSAYILAN DEĞER TANIMLA ibaresine basmalısınız. Burada Hepsiburada tarafından gönderilen hazır değerler mevcuttur. Hangi cinsiyette satış yapıyorsanız onu seçmeniz ve kaydetmeniz yeterli olacaktır.

Bu işlemler sadece renk, beden, cinsiyette değil hacim, uzunluk, kilogram, litre gibi farklı varyasyon tiplerinde de aynı şekilde yapılmaktadır.

Ticimax Teknik Değer Eşleştirmesi Nasıl Yapılır?

Bazı kategorilerde Hepsiburada sizden ürünlerin temel bilgilerini istemektedir. Bu teknik değerler hacim, kilogram, uzunluk, watt, ekartman ölçüsü gibi farklı şeyler olabilir.

Örneklendirerek anlatacak olursak eğer;

Satışını yapmakta olduğunuz ürün şampuan olsun. Bu ürünün satışında farklı hacimde varyantları bulunmayabilir. Yine de Hepsiburada bizden bu bilgiyi isteyecektir. Bu durumda tıpkı varyasyonlarda olduğu gibi ürünlerinize web sitenizden teknik değer ataması yapmanız gerekecektir. Diğer işlemlerin tamamı da varyasyon ayarlarında olduğu gibi seçeneği eşitle ve değerleri eşitle kısmından yapılmaktadır. Yine varyasyonlarda olduğu gibi kategorideki tüm ürünler tek bir ölçüdeyse varsayılan değer tanımladan seçim yapabilirsiniz.

Ticimax Ürün Aktarımı Nasıl Yapılır?

Ticimax MarketPlace entegrasyon programı ile ürün aktarımı bu işlemlerin en sonunda yapılmalıdır. Kategori işlemleri sayfasında daha öncesinde hazırladığınız kategorilerinizi görebilirsiniz. Ürünlerinizi aktarmak için tek yapmanız gereken sol tarafta yazan ‘’SEÇ’’ butonuna basmak ve tüm kategorileri seçmesini sağlamaktır. Ardından yine sol alt tarafta yazan ‘’Seçilenleri Aktar’’ butonuna basmak olacaktır. Kategorilerdeki ürün sayısına ve Hepsiburada ‘nın işlem yoğunluğuna göre dakikalar içerisinde tüm ürünlerinizin aktarımı sağlanacaktır.

Dilerseniz istediğiniz kategorileri kendiniz de seçerek aktarım yapabilirsiniz.

Aktarım işlemi bittikten sonra program size tamamlandı uyarısı verecek ve aktarılmayan ürün varsa kaç tane olduğunu gösterecektir. Log kayıtlarını göster dediğiniz de hangi ürünlerin ne sebeple aktarılmadığına ulaşabilir ve web sitenizden eksik ya da hatalı bilgileri düzenleyebilirsiniz.

Ticimax Stok/Fiyat Güncelleme Nasıl Yapılır?

Web sitenizdeki ürünlerinize yeni stok eklemiş olabilirsiniz, stok bitirmiş olabilirsiniz ya da fiyatlarını değiştirmiş olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda Hepsiburada ‘da bu bilgilerin güncellenmesini istiyorsanız tıpkı ürün aktarım işlemlerinde olduğu gibi kategori işlemleri sayfasında tüm kategorileri seçip sol altta bulunan ‘’ Stok/Fiyat Güncelle’’ butonuna basmanız yeterli olacaktır. Yine dilerseniz eğer istediğiniz kategorileri kendiniz de seçerek güncelleme yapabilirsiniz.

Önemli Not: Hepsiburada ‘ya ürünleri aktardıktan sonra ürünleriniz onay işlemine girecektir. Onaylanan ürünlerde stok ve fiyat bilgileri ilk etapta görünmeyecektir. Ürünlerinizin stoklarını ve fiyatlarını aktarmak için tekrar ‘’SEÇ’’ ve ‘’Stok/Fiyat Güncelle’’ butonuna basmalısınız.

Yazar : İbrahim KARAKAYA

967
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1