Kitlesel Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Kitlesel pazarlama, hedef kitle davranışları gözetmeksizin bir ürün veya hizmetin daha fazla kişiye ulaşmasının hedeflendiği bir pazarlama stratejisidir.  Burada amaç daha fazla tüketiciye ulaşma imkânı elde etmektir. Yani hedef kitle değil tüm pazara hitap edecek çalışmalar gerçekleştirmektir. Olabildiğince fazla kişiye ulaşacak reklam çalışmaları yürütmektir. Neden firmalar kitlesel pazarlama yapmayı tercih ederler, beklentileri neler ve kitlesel pazarlamanın sunduğu avantajları nelerdir? Bu makalemizde sorularımıza cevaplar aramaya çalışacağız.

Kitlesel Pazarlama Nedir?

Pazarlama kavramı firmaların satış oranlarında etkin rol oynayan bir çalışmadır. Pazarlama çalışmaları olmadan, daha doğrusu başarılı bir pazarlama yapmadan marka bilirliğini ve satış oralarını artırma ihtimali çok düşük olmaktadır. Firmalar, rakiplerini önüne geçmek ve hedeflerine ulaşmak için her zaman planlı ve bilinçli bir yol haritası oluşturmalıdır. Farklı olanın ilerlediği bu yeni düzende, tekrara düşmek firmaların yok olmalarına sebep olabilir. Bunu önlemenin en etkili yolu ürün ve hizmeti iyi pazarlamaktan geçer. Pazarlama çalışmaları çok fazla kolu ve ayrıntısı olan çalışmalardır. Bu kadar önemli olduğunu belirttiğimiz pazarlamanın ne olduğu noktasına gelirsek kısaca açıklamaya çalışalım. Pazarlama, bir ürün veya hizmetin müşterilerin ilgisini çekmesi ve satış gerçekleştirmek için geliştirilen çalışmalardır. Kendi arasında farklı alanlara ayrılan pazarlamanın bir türü de kitlesel pazarlama olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kitlesel pazarlama, genel pazarlamanın tersine belirli bir kitlenin hedef alınması yerine olabilecek en fazla müşteriye ulaşmak için yürütülen, müşteri davranışının öneminin fazla olmadığı çalışmalardır. Yani ne demek istiyoruz örnekler üzerinden açıklayalım. Bir ürün ya da hizmeti tanıtacağınız zaman belirli hedef kitleye hitap etmeniz belirli sınırlar çizmek gibi bir durumdur. Bunun aksine ilgili olsun olmasın en çok insana ulaşmanız marka bilinirliğini artırmaya yönelik etkili çalışmalardır. Reklam panoları buna en iyi örneklerden birisidir. Şehir hatta ülke genelinde gerçekleştirilen büyük firmaların sıklıkla yaptığı durumlardır. Reklam panolarında yer verilen reklamlar her gün binlerce insanın karşısına çıkma imkânına sahiptir. Burada kimin potansiyel müşteri olduğu, kimin olmadığı fazla önemsenmez. Asıl amaç ulaşılabilecek en fazla kişiye ulaşmaktır.

Kitle Pazarlama Neden Önemli?

Başarılı bir marka müşteri hacmini en çok artırabilendir. Potansiyel müşteri hitap ederek geri dönüt beklemek yerine daha fazla kişiye ulaşmak daha doğru bir çalışma olacaktır. Kullanıcılar sizin ürünleriniz bilmeli ki marka adınızın bilinirliği de artsın. İnsanlar sizin ürün veya hizmetlerinizin varlığından haberdar olmadığı takdirde başarılı bir ilerleme yaşamanız kolay olmayacaktır. İnsanlara önce ürünlerinizi tanıtmanız ve bu kitleyi olabilecek en üst seviyeye çekmeniz gerekli ki bunun sonucunda da satış oranlarında artışlar olabilsin. Belirli bir kitleye hitap etmeniz kendinize sınırlar çizmeniz ile eşdeğer olacaktır. Bu sınırları kaldırdığınızda ne zaman etkileşimi yakalayacağınızı bilemezsiniz. Bu nedenle de fırsatlar oluşturabilecek alanları genişletmeniz ve daha fazla kitleye hitap etmelisiniz.

Kitlesel Pazarlamanın Özellikleri

 • En önemli özelliği geniş kitleleri hedef alıyor olmasıdır. Kitlesel pazarlama sayesinde çok daha fazla kişiye ulaşma imkânınız olmaktadır.
 • Kitle pazarlaması yapılırken kitle araçları kullanılmaktadır. Televizyon reklamları, dergi ve gazeteler, sosyal medya hesapları, dijital ortamlar gibi kitle araçları kitle pazarlamasında sıklıkla kullanılmaktadır.
 • Hedeflenen belirli bir kesim olmadığı ve genele hitap edildiği için dili sade ve anlaşılırdır.
 • Kullanılan stratejiler çoğunca, kitleyi harekete geçirici ve hislerine hitap edecek çalışmalardan oluşmaktadır.
 • Yeni marka tanıtımında ya da marka adını kitleye hatırlatma gibi amaçlar için kullanılır.
 • Yapılan çalışmalarda asıl hedef satın alma eylemine yönlendirmek üzerinedir.

Kitlesel Pazarlamanın Faydaları

Pazarlama stratejileri arasında çok fazla seçeneğiniz dahi olsa, kitlesel pazarlama daha fazla olumsuz geri dönüt almanızı sağlayacak etkili bir yöntemdir. Burada en büyük avantajınız daha geniş kitleye hitap etmenizdir. Geniş hedef kitleye ürün ve hizmetlerden haberdar etmenin en etkili yolu kitle pazarlaması ile olmaktadır. Bunun dışında;

 • Kitlesel pazarlamada, kitlesel reklam araçları kullanılmaktadır. Sosyal medya, basın yayınları, dijital mecralar ayrım yapılmaksızın her alandan kişiyi yakalamak adına tüm bu araçlar kullanılmaktadır. Bu sayede geniş hedef kitleye ulaşma imkânı elde edilmektedir.
 • Televizyon reklamları yolu ile yapılan kitlesel pazarlama çalışmaları sayesinde, bir reklam ve tek mesaj üzerinden tüm kitleye hitap edilir. Bu da bütçe anlamında çoğu reklam çalışmasına oranla daha uygun olmaktadır.
 • Büyük firmaların en sık yaptığı çalışmalar kitlesel pazarlama stratejileridir. Bunun en büyük nedeni, marka bilinirliğini artırmada en etkili yöntemin kitlesel pazarlama ile sağlanıyor olmasıdır.

Kitlesel Pazarlama ve Müşteri İlişkileri Yönetimi Arasındaki Farklılıklar

Müşteri ilişkileri yönetimi, bir firmanın potansiyel müşterileri ile arasındaki etkileşimlerinin yönetilmesine yönelik yürütülen çalışmalardır. Bu anlamda kitlesel pazarlama ve müşteri ilişkileri yönetiminin temelde farklılıkları ortaya çıkmaktadır. Bunlara kısaca değinecek olursak;

 • Kitlesel pazarlama ile elde edilen müşteriler ortalama olarak tabir edilebilirken, müşteri ilişkileri yönetimindeki müşteriler bireysel olarak adlandırılır. Yani demek istediğimiz şu, müşteri ilişki yönetiminde hitap edilen kitle belirgin ve bireysel olurken, kitlesel pazarlama daha çok genel bir müşteri kitlesine hitap etmek vardır.
 • Müşteri ilişkilerinde kişiselleştirilmiş ürün ve hizmet öncelikliyken, kitlesel pazarlamada ürün ve hizmetler genele hitap edecek şekilde olmaktadır.
 • Müşteri bilgileri kitlesel pazarlamada her zaman gizli tutulurken, müşteri ilişkileri yönetiminde müşterilerin bilgileri kayıt altında tutulmaktadır.

Kitlesel Pazarlama Araçları Nelerdir?

Başarılı bir kitlesel pazarlama yapmak adına firmaların tercih edebileceği kitle iletişim araçları adına alternatifler bulunmaktadır. Kitle iletişim araçları; verilmek istenen mesajın kitlelere ulaşması için kullanılan araçların bütününe verilen isimdir. Kitle iletişim araçlarının kullanılmasının en büyük faydası, verilmek istenilen mesajın olabilecek en kısa sürede, en fazla kişiye ulaşmasını sağlamasıdır. Firmaların da sıklıkla kullandığı kitle iletişim araçları; televizyon, sosyal medya, radyo, gazete, e-posta, web siteler örnek olarak verilebilir.

Günümüzde Sosyal medya ile kitlesel pazarlama en sık kullanılan tercihlerdir. Sosyal medyanın gücünün farkına varan firmalar da pazarlama çalışmalarında çevrimiçi platformlara öncelik vermektedir. Sosyal medya kullanıcı sayısında dünya nüfusunun önemli oranda bir paya sahip olmasından dolayı kitlesel pazarlamanın başarıya erişmesi noktasında en doğru seçim olabilir.

Televizyon ile pazarlama yapmak geçmiş zamana oranla daha az olsa da, günümüzde de etkisini sürdürdüğü anlar bulunmaktadır. Firmaların öncelik gösterdiği araçlar arasında yerini almaktadır. Özellikle ürün yerleştirmesi yöntemi, kitlesel pazarlama anlayışına etkisi gözlemlenebilir. Her ne kadar sanal ortama yoğunlukta artışlar meydana gelse de toplulukta bir kesime ulaşmak adına televizyon doğru tercih olabilir.

Radyo, yalnızca ses ile yürütülen pazarlama araçlarından olmak ile birlikte eski popülerliğine sahip değildir. Geçmişte en çok kullanılan kitle iletişim araçlarından olan radyolar günümüzde tıpkı televizyonlar gibi etkisini yitirmeye başlamıştır. Buna rağmen aktif olarak kullanıldığı da bir gerçektir.

Gazete ile yürütülen pazarlama çalışmalarında akla ilk olarak basılı gazeteler gelse de, internet ortamında denk geldiğiniz haber siteleri de bu alana dâhildir. Dijitalleşmesin en net etkilerini haber sitelerinde görebiliriz. Artık gazeteler de basılı yayından dijital yayına ağırlık vermeye başlamışladır. Bu durumda gazeteler, kitlesel pazarlama için kullanılan kitlesel iletişim araçlarından birisi olmaktadır. Ve oldukça da etkili sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Firmalar da bunun bilinci ile bu alanı aktif olarak kullandığı görülmektedir.

E-Posta Pazarlaması, iş hayatının büyük oranda dijitale yöneldiği günümüzde, kullanıcıya ulaşmanın en hızlı yollarından birisi de e-posta yoludur. Tek bir adımda birden çok kişi yönlendirilebilen mailler sayesinde hızlı ve etkili yöntemler arasına adını yazdırmayı başarmaktadır. Burada asıl dikkat edilecek ayrıntı kişilere iletilerin ulaştırılmasından çok onların bunları okumasına yönelik olmalıdır. İlgi çekici nitelikte mesajlara yer vermediğiniz takdirde ne kadar çok kişiye yönelim gösterdiğiniz pek etkili olmayacaktır. Bu sebeple kitlelere genel olarak ifade edecek ve dikkat çekici içerikler oluşturmaya özen göstermelisiniz.

Web site adresleri kitlesel pazarlama adına en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Dikkatli ve başarılı bir çalışma sayesinde hedefinize ulaşabilmeniz adına kullanabileceğiniz en etkili yol web sitelerini kullanmaktan geçmektedir. Özellikle daha düşük bütçe ile pazarlama çalışması yapmak istiyorsanız web sitelerini kullanabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1