Niş Pazarlama Nedir?

Niş pazarlamadan bahsedecek olursak niş pazarlama, ürünlerin veya hizmetin herkes için değil, belirli bir kitleye hitap eden pazarlama modeli olarak ifade edilebilir. Niş pazarlamanın tüketici grubu daha dar bir alana sahiptir. Hitap ettiği grubun istek ve gereksinimlerine göre ürün hizmeti veren pazardır. Tüketici sayısı oldukça sınırlıdır.

Aslında niş pazarlama ile ilgili, sektör içerisindeki büyük pazarların alt kümeleri demek mümkün olabilir. Küçük bir alana hitap ederek potansiyel müşteri kitlenize niş pazarlama sayesinde kolaylıkla ulaşabilir ve müşteri ile aranızda kişiselleşmiş bir bağ oluşturabilirsiniz. Sınırlı sayıda ürün üretimi yapılan niş pazarlama ile satış ortalaması da yüksek olarak ifade edilebilir. Ayrıca kazandığınız müşterilerin devamlılığını sağlayarak hem satış oranınızı yükseltebilir hem de markanızın ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Niş pazarlama modeli ile geniş bir pazardan bir pay almak yerine memnun ve sadık bir müşteri kitlesi elde etmeyi hedefleyebilir ve başarıya ulaşabilirsiniz.

Neden Niş Pazarlama Yöntemi Tercih Edilmeli?

  • Niş pazarlama yöntemi maliyet olarak fazla harcama gerektirmeden yapılabilir, küçük bir kitleye hitap edebilir, müşterilerinizi kolaylıkla tanıyabilirsiniz. Bu nedenle kendinizi kolaylıkla geliştirebilir ve müşterilerinize en yüksek oranda memnuniyet sunabilirsiniz.
  • Çeşitli alanlarda aynı anda göstermeniz gereken çalışmayı bir alan içerisinde uzmanlaşarak sağlayabilirsiniz. Uzman olduğunuz alanda başarıyı daha kolay bir şekilde yakalayabilirsiniz.
  • Yoğun bir rekabet ortamı yoktur. Bu nedenle kazanmanız kolaylaşabilir.
  • Özel ve sektör açığı oluşmuş bir ürünü kitleye sunacağınız için kar getirisi maliyetine göre oldukça fazla olabilir.
  • Kişiselleştirilmiş ürünler sayesinde müşterilerinizi etkileyebilmek niş pazarlama yöntemi içerisinde önemli bir yere sahiptir. Özel bir kitleye hitap edeceğiniz için kişilerin hizmet ve ürün bedeli olarak verdikleri ücret yüksek olmayacaktır.
  • Kişiselleştirilmiş ürünlerin en büyük avantajlarından biri ise bu ürünlerin elde kalma durumunun az olması olabilir. Sipariş üzerine hazırlayacağınız ürünler maliyetinizi düşürecek ve elde kalan ürünü neredeyse sıfıra indirecektir. Buna bağlı olarak kar oranınınız da yükseliş gösterebilir.
  • Pazarlamasını yaptığınız ürün “özel” olarak tanımlanan bir ürün olduğu için müşterileriniz genellikle istediğiniz fiyatı ürünleriniz için vermeye hazırdırlar.

Yani niş pazarlama yöntemi tercih ederek, hem yüksek kâr getirisini şirketiniz için sağlayabilirsiniz, hem de uzun süreli ve sadık müşteriyi kolaylıkla elde edebilirsiniz. Hedef kitleniz küçük ve özel olacağından onları tanımak ve onlar üzerinde daha iyi pazarlama teknikleri gerçekleştirmek oldukça kolaylaşabilir.

Niş Pazar içerisinde bulunmanın en büyük dezavantajı ise rakip sayınızın birden bire artması veya müşteri kitlenizin niş olarak belirlediğiniz üründen vazgeçmeleridir diyebiliriz.

Başarılı Niş Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Evet, niş pazarlama hem düşük maliyetli hem de getirisi yüksek olan bir pazarlama yöntemi olarak söylenilebilir. Doğru bir strateji ile bu pazarlama yöntemi içerisinde başarılı olmanız mümkün olabilir.

Niş Pazarlamada Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

Ürününüzü tanıyın.

Niş pazarlamada önemli olarak kabul edilebilecek noktalardan biri ürünün başarılı ve etkili bir pazarlama süreci sağlanması adına bütün özelliklerinin bilinmesi ve potansiyel müşteri kitlenizin ürün ile ilgili oluşabilecek bütün sorulara uygun cevap verilebilmesi diyebiliriz. Pazarlama için önemli bir etken bu durum niş pazarı için özellikle önemlidir. Ürünü iyi tanıtmak gerekir. Ürününü iyi tanımayan bir satıcı, hitap ettiği tüketici kitlesine de iyi tanıtamaz. Bu nedenle satışını yapacağınız ürünü tanıyın ve müşteriye tanıtın.

Potansiyel müşterilerinizi tanıyın

Müşterilerinizin sizden beklentileri nedir? Nasıl bir pazarlama yönteminden etkilenirler? Devamlı olarak satış gerçekleştirilebilir mi? Hangi sosyal medya mecraları içerisinde hedef kitleniz yoğun olarak yer alıyor? Gibi soruların araştırmasını yaparak müşteri kitlenizi daha kolay bir biçimde etkileyebilir ve onların ilgisini çekecek reklam pazarlama yöntemleri ile onları kendinize çekebilirsiniz.

Ürünleriniz için ‘’ihtiyaç’’ hissiyatı sağlayın

Seçtiğiniz ürünü, pazar açığı olan ürünlerden biri olarak belirlediniz ve müşterilerinizin bu ürüne ihtiyacı olduğunu ve satın alabileceğini iyi biliyorsunuz. Pazarlama stratejisi içerisinde yer alan, kişide ihtiyaç uyandırma hissi ile satış oranlarını yükseltebilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizin neden bu ürüne ihtiyacı olduğunu en iyi şekilde açıklamalısınız.

Rakiplerinizi inceleyin ve onlardan bir adım önde olun

Sektör içerisinde mutlaka rakibiniz olabilir. Onları göz ardı etmemelisiniz. Rakiplerinizi gayet iyi bir şekilde analiz ederek daha başarılı çalışmalarınızı kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Tüketicilerinizi yorumlarına değer verin

Ürünlerinizi satın almış müşterilerinizin yorumlarına değer vererek ve onları dinleyerek gerekli çalışmaları ürünleriniz üzerinde gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede memnun ve sadık müşteri elde edebilirsiniz. Aynı zamanda var olan müşterilerinizin önerisi sayesinde yeni müşteriler kazanabilirsiniz.

Farklı olun

Pazarlama alanında farklı olmak ve farklı olanı sunmak, oldukça değerlidir bu yüzden sektör içerisinde araştırma yaparak farklı olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1