Organik Tıklama Oranı Nedir?

Organik tıklama oranı, arama motoru sorgu sayfasında yer alan sonuçların tıklanma oranlarını ifade eder. Site başarısı bu oranlar ile doğru orantılı olarak ölçülebilir. Site içi ve ya site dışı tüm çalışmalar arama motoru sonuç sayfaları üzerinde üstünlük kurmak adına yürütülür. Bu çalışmalar arasında en az dikkat edilen çalışmalardan birisi de organik tıklama oranların yöneliktir. Asıl atlanmaması gereken çalışmalar arasında gösterilen organik tıklama oranları dikkate alınmadığında çalışmalar tamamlanmış olarak görülemez.

Organik tıklama oranları yaptığımız çalışmaların ne kadar etkili olduğunu ölçmenin en temel yollarından biridir. Tıklama oranları arama motorlarının başarı kıstaslarındandır. Dolayısıyla sıralamada üstlere çıkmak için öncelikli olarak bu oranların artması için özen göstermek gerekir.

Organik tıklama oranını artırmanın yolları nelerdir? Nasıl bir yol izlenirse daha fazla verim alınabilir? Organik tıklama oranlarını düzeltmek mümkün mü? Organik tıklama oranlarının SEO ile ilişkisi nedir? Tüm bu sorular ve daha fazlasını yazımızda cevaplamaya çalışalım.

Organik Tıklama Oranı Önemli Mi?

Arama motoru sıralamaları sitelerin başarılarının göstergesidir. Ne kadar üst sıralarda yer alırsa o kadar fazla ziyaretçi ile etkileşime girilir. Dolayısıyla da bu alanda çalışmalar önemlidir. Arama motoru sonuçları sayfası (SERP) kullanıcıların aradıkları bilgilere erişmek için ilk tercih ettikleri alternatiflerdendir. Bu sebeple de bu alanlardan ziyaretçi elde etmek ve site trafiğini artırmak daha etkili olacaktır. Bunu da en etkili SEO çalışmaları ile gerçekleştirmek mümkün olur.

SEO adımlarının etkisini de en iyi tıklama oranları verir. Site içerikleri ve sayfaları üzerinden yaptığımız tüm işlemler direkt arama motoru sonuçlarından görülür. Oluşturulan başlıklar ve açıklamaların yanı sıra seçilen anahtar kelimeler de kullanıcıya erişmenin en temel adımlarıdır. Ve bu adımların karşılığını da tıklama oranları ila alabiliriz. Organik Tıklama oranları yapılan çalışmaların kullanıcı üzerinde ne kadar etkili olduğunu gösterir.

En sık kullanılan arama motorlarından olan Google, tıklama oranları ne kadar başarılı olursa siteyi sıralamada aynı oranda yukarıları çekecektir. Algoritmaya göre site başarısı tıklama oranları ile bir döngü halinde akışa sahiptir. Ne kadar çok organik tıklama oranı elde edilirse o kadar üst sıralarda yer alınabilir. Üst sıralarda yer almak ile de daha fazla kullanıcıya erişim imkânı elde edilir. Bu da organik tıklama oranlarının önemini en çok vurgulayan etkendir.

Organik tıklama olarak adlandırılmasındaki temel mantık, ücretli reklam gibi yöntemler ile değil tamamen organik çalışmalar ile başarı elde etmeyi öncelik almasındandır. Ücretli ve sponsorlu reklamların getirisi uzun vadede etkili olmayacağı için çalışmalarda adım adım ve dikkatli olmak önceliğimiz olmalıdır.

Organik Tıklama Oranlarının Avantajları Nelerdir?

  • Arama motoru sıralamalarında görünme oranlarını artırır
  • Ziyaretçi trafiği üzerinde etkiyi artırır
  • Daha fazla kullanıcıya ulaşma imkanı verir
  • Site adının bilinirliğiniz artırır. Marka imajını artırır.
  • Rekabette başarılı sonuçlar elde edilebilir.

bu saydığımız organik tıklama oranlarının site üzerindeki başlıca avantajlarıdır.

Organik Tıklama Oranı Nasıl Artırılır?

Tıklama oranlarını artırmanın yolu takipçinin dikkatini çekmektir. Bunun için de dikkatli olunması gereken bazı başlıklar bulunmaktadır. Başlamadan önce analizler gerçekleştirmek faydalı olacaktır. Analizler yapmanızın asıl amacı, hangi alanlarda iyileştirmeler yapılabileceğini ve eksiklikler tespit etmektir. Analizlerin ardından adım adım çalışmalara başlanır.

Başlık Seçimi

Sayfa başlıkları kullanıcı üzerinde etki bırakmanın ilk adımıdır. Başlıkta kullanıcı aramalarında yüksek oranlara sahip kelimelerden seçmek etkiyi artıracaktı. Bunun için de araştırmalar yapmak önem arz eder. Etkili sayfa ve içerik başlıkları öne çıkmanın temel yollarından biridir. Bu adıma özen göstermek başlangıç için önemlidir.

Sayfa Açıklamaları Düzenlemesi;

Açıklamalar içerik hakkında bilgi içerir. Kullanıcı ziyaret esnasında nasıl bilgiler elde edeceğinin an fikrini açıklamalar alanında elde etmelidir. Bu alan sitenin ziyareti için teşvik edici olmalıdır. Bu alanlarda başlık ve anahtar kelimelere yer vermek başarı oranını artıracaktır. Kullanıcının talep ettiği bilgiye erişeceğinin sinyalini açıklama alanında alması gerekmektedir.

URL Düzenlemesi

Url adresleri sayfaların kimlikleri niteliğindedir. Bu adresler özellikle arama motorlarının taramaları esnasında öncelik verilen alanlardır. URL’lerde anahtar kelime kullanmak etki oranını artıracaktır. Araştırmalara göre açıklayıcı URL kullanmak %25 oranında iyi sonuç gösteriyor. Bu şekilde yüksek oranlarda iyi sonuç elde edilecek adımlara yer vermek site trafiğini etkileyecektir.

Site Hızı İyileştirmesi

Tıklama oranı ziyaretçinin sayfaya ulaşması anında ölçülür. Yani site açılmadan ziyaretçi siteyi terk ederse bu durum tıklama oranına yansımayacaktır. Bunu önlemenin en temel adımı ise site hızını artırmaktır. Site hızı iyileştirmesi ne kadar başarılı olursa bu durum ziyaretçi trafiğini etkileyecek ve sonuç olarak da tıklama oranları bu durumda etkilenecektir. Çalışmalar başarılı da olsa site hızı tüm etkiyi yerle bir edebilir.

Yerel SEO Çalışmalarına Önem Vermek

Kullanıcı sorguları arasında yerel sonuçlar arayan kişilerin oranı azımsanmayacak kadar fazladır. Özellikle küçük ölçekli işletmeler için başarı oranı bu alana yatırım yapmak daha faydalı olacaktır. Organik tıklama oranlarını yerel SEO çalışmalar ile artırmak mümkündür.

Mobil Uyumlu Siteler Oluşturmak

İnternet kullanıcılarının büyük bir kısmı akıllı cihazlar aracılığı ile araştırmalarına yön vermektedir. Mobil cihazlara yönelik düzenlemeler yapmak ile bu kitleyi yakalama imkanı elde edilir. Daha fazla tıklama oranı daha fazla kullanıcıya ulaşmadan geçer. Bunu da sağlamanın temel yolu kullanıcı tercihlerini dikkate almaktan geçer.

Organik Tıklama Oranları Nasıl Ölçülür?

Organik tıklama oranlarının hesaplamanın formülü;

Site tıklanma sayısı / organik gösterimler = Organik tıklama oranları

Organik gösterim, arama motoru sorgularında sayfa kaç defa görüntülendiğinden elde edilen verilerdir. Bu veriler sıralamada ne kadar üst sıralarda yer alınırsa o kadar yüksek olacaktır.

Site tıklama sayısı, görüntülenen sonuçların yanı sıra, ziyaretçilerin bağlantıya tıkladığı ve siteyi ziyaret ettiği anda elde edilen verilerdir.

Kısacası, sayfa görüntülenmesinin tıklama sayısına oranlanması bize organik tıklama oranını verir.

Organik Tıklama Oranları Nasıl Düzeltilir?

  • Özgün ve kaliteli içerikler oluşturun. İçerikler başarının altın anahtarıdır. Başlık, konu ve anahtar kelime seçimi ile içeriklerin kalitesi artırılabilir. Bu durumdan en çok tıklama oranları etkilenir. Ziyaretçinin ilgisini çekmek hem arama motoru sıralamasını etkiler hem tıklama oranlarını. Tek bir çalışma ile site görünürlüğü artırılabilir.  
  • Kullanıcıyı teşvik edici ifadeler kullanılmalı. Emir cümleleri yerine, ürün ve hizmeti cazip kılacak ve avantajlı gösterecek ifadelere yer vermek daha faydalı olacaktır. Genelleme yapmadan, sektöre özel kelime seçimleri ile teşvik etmek öncelikli olmalıdır.
  • Hedef kitlenin doğru analiz edilmesi. Hitap edilecek kişilerin doğru tanınması ve davranışlarının analiz edilmesi önemlidir. Bu sayede çok rahat kullanıcı üzerinde etkinlik artırılabilir. Site trafiği de bu durumdan etkilenecektir.
  • Site tasarımı güncel kalmalı. Tasarımın da kullanıcı üzerinde azımsanamayacak etkileri bulunur. Kolay kullanılabilen ve ziyaretçilerin aradıkları bilgiye ulaşmalarını mümkün kılmak ziyaretçi memnuniyeti üzerinde etkilidir.

Sonuç olarak yapılan çalışmaların genelinde kullanıcı deneyimini iyileştirmek öne çıkarılmalıdır. Kullanıcıya ulaşılmadığı anda çalışmaların işlevi çok olmayacaktır.

Organik Tıklama Oranı ve SEO İlişkisi

SEO çalışmaları ile Organik tıklama oranları birbirinden bağımsız olarak düşünülemez. SEO ile site içi ve dışı çalışmalar ile site kalitesi ve görünürlüğü artırılır. Organik tıklama oranları için önemli olan faktörler; görünürlük, hedef kitlenin dikkatini çekmek, bekleneni gerçekleştirmek, etkili içerikler oluşturur. Tüm bu adımları etkili gerçekleştirmek için de SEO’ya ihtiyaç vardır. SEO sayesinde kullanıcının dikkatini çekebilir ve tıklamasına teşvik edebiliriz. Kısacası tüm çalışmalar birbiri üzerinde etki bırakmaktadır. Birisinde yapılacak ufak bir hata tüm sonucu etkiler. Dolayısıyla çalışmaların her adımının doğru planlanmasına özen gösterilmelidir.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1