Sosyal Medyada Kaliteli Görsel Kullanmanın Önemi Nedir?

İçerik üretimi kavramı günümüzde yükselişte olan konulardan biri. Oluşturulan içeriğin başarılı olmasında temel adım daha fazla kullanıcıya ulaşmasıdır. Dijital mecralarda çok fazla içerik ile karşılaşıyoruz. Bunlar arasında etkili ve kaliteli olanlar ise biraz daha kısıtlı diyebiliriz. İçerikler metinlerden, görsellerine kadar bir bütün olarak ele alınmalıdır. Etkili bir sonuç elde etmek istiyorsanız her yönünden konuyu ele almalısınız. Bu noktada görseller en önemli etkiyi yaratan hususlardan biridir. Konu tüm dijital platformları için önemini korumak ile birlikte bu yazımızın konusu ise sosyal medyada kaliteli görsel kullanmanın önemi üzerine.

Sosyal medya, günümüzde çok fazla kullanıcının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Her yaştan kullanıcının isteklerine cevap verecek derecede bir ortam hazırlayabilecek güce sahip olması da başarısı üzerinde etkilidir. Dijital pazarlama kavramı ile artık sıklıkla karşılaşıyoruz. Çağımızın yeni ve sevilen meslekleri arasında yer alan dijital pazarlamanın odak noktalarından birisi de tercih edilen görsellerdir. Görseller kullanıcıyı etkileyecek ilk adımdır. Aynı zamanda en etkili olan çalışmalardır. Görsel seçimi tüm içeriği olumlu ya da olumsuz etkiler. Bu durumu avantaja çevirmek ise bizim elimizde. Sektörün gerekliliklerine göre seçimler yapmak önceliğimiz olmalı. Dikkatli bir çalışma ile etkili sonuçlar elde edilebilir.

Peki, sosyal medyada görsellerin gücü neden bu kadar büyük? Görseller ile nasıl başarılı bir çalışma elde edilebilir? Yazımızda bu sorular çerçevesinde konuyu irdelemeye çalışacağız.  

Sosyal Medyada Görsel Kullanmak Neden Önemli?

Sosyal medya içerikleri, seçilen konularıyla, görsellerinin boyutları, metinlerin fontları ile bir bütün olarak dikkat çeker. Bu ayrıntılar kimi içerik üreticilerine önemsiz de gelse, düşünüldüğü gibi basit ayrıntılar değildir. Dijital ortam üzerinden bir meslek seçimi yaptığınızda ve bu dünyaya giriş yaptığınızda ilk fark edilecek konu, ufak ayrıntıların çok büyük etkiler yapabileceği olacaktır. Dijital pazarlama için de sosyal medya uzmanlığı için de bu durumu net olarak görmek mümkündür. Ayrıntı diyebileceğimiz detayları yakalamak bize büyük avantajlar sunar. Yani bir görselin boyutlarına, yazı fontları ve renk seçimleri ile başka bir boyuta geçirmek mümkün. Bunu nasıl yaparız, nasıl detaylar ile olağan görsel akışından daha etkili hale getirmek mümkündür? Bu soruya yanıt vermeden önce bu çalışmaları yapmak gerekli mi? sorusuna bir yanıt arayalım.

Kullanıcılar gün içerisinde çok fazla içerik ile karşı karşıya gelir. O kadar fazla bilgi yoğunluğunun arasında ilk ilgisini çekene yönelim gösterecektir. O kısa sürede kullanıcının ilgisini çekecek etkide içerik oluşturmak ise işin zor olan kısmıdır. Burada da yardıma görseller yetişir. Tercih edilen görseller ile kullanıcıların ilgisini çekebilir ve bunu en etkili olarak merak uyandırarak yapabiliriz. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda insan zihninin dikkat dağılma süresi 9 saniye gibi kısacak bir süreye tekabül ediyor. Bunun yanı sıra görsel hafızanı etkileri diğerlerine nazaran daha kalıcı ve etkili olur. Bu da demek oluyor ki görsel hafızaya yönelik çalışmalar ile öne çıkma imkânı elde edilebilir. Çalışmalarımızda görsellerin önemi bu anlamda daha fazla vurgulanmaktadır.

Sosyal Medyada Görsel Kullanmanın Avantajları Nedir?

Sosyal medya kullanıcı sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Artık 7’den 70’e farklı yaş ve zevkte insanlar sosyal medyada varlık gösteriyor. İlgi alanları farklı da olsa, amaç aynıdır. İster bilgi almak için ister iletişim kurmak için olsun fark etmeksizin sosyal medya çok fazla kullanıcıya hizmet eden platformalar olarak varlığını sürdürüyor.

Artık bir yeri ziyaret etmeden, bir yerde yemek yemeden önce sosyal medyasını araştırır olduk. Yeni bir marka ile karşılaştığımızda ilk iş sosyal medya hesaplarını ziyaret eden bir kesimin varlığı yadsınamaz. Dolayısıyla en ufak bilgi talebinde bulunmak adına dahi sosyal medya kullanılırken bu alanda rekabetin artması da kaçınılmaz oluyor. Markalar ve içerik üreticilerin de dikkate aldıkları bu alanlar birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Etkili bir görsel ile nasıl avantajlar elde edilebilir;

 • Daha fazla kullanıcının ilgisi çekilebilir.
 • Markanın prestiji artar.
 • Görselleri kullanarak kullanıcıyı eyleme geçirme imkanı elde edilebilir.
 • Bilgi akışının çok fazla yaşandığı internet ortamında öne çıkabilirsiniz. İnsanlar artık metin ağırlıklı bilgiden ziyade görselliğin ön planda tutulduğu içerikleri daha fazla dikkate alıyor.
 • Rekabette varlığını belli edebilir.
 • İnternette yer alan bilgi kirliliğinde öne çıkmanın ilk adımını atma imkanı olur.
 • Sosyal medya etkin kullanılırsa kazanç elde edilebilen alanlardır.
 • Etkileşim artırılabilir.
 • Etkin bir çalışma sistemi ile sınırlar dışına çıkabilir farklı alanlardan ve bölgelerden kullanıcılara ulaşım imkanı elde edebilirsiniz.

Kullanıcılar Üzerinde Görsellerin Etkisi Nedir?

İçerik oluşturmanın öncelikli nedeni hitap edilen kullanıcı kitlesinin dikkatini çekmektir. Bu sırada da içerikte kullanıcının istediği bilgiyi sunmak önemlidir. Siz ne kadar etkili ve yeterli gördüğünüz içerik üretseniz de bu içerikler kullanıcıya ulaşmadığında çok anlam ifade etmeyecektir. Dolayısıyla daha önce de bahsettiğimiz gibi içerikler tüm ayrıntıları ile bir bütün olarak ele alınmalıdır. Geleneksel pazarlama stratejilerinin aksine, dijital ortamın gereklilikleri farklılık gösterir. Tüketici davranışlarına yönelik çalışmalar yürütmek fiziksel ortama göre biraz daha ayrıntılı olmak ile birlikte daha uzun vadeli etkilere sahiptir. Ne demek istiyoruz; hitap edilecek kitlenin davranışlarının analiz edilmesi ile birlikte yapılacak tüm düzenlemeler uzun vadede etkili olacaktır. Bunun için de ilk adımları sağlam atmak ve doğru izlenimlere sahip olmak fayda sağlar.

Kullanıcı üzerinde görsellerin etkisine değinecek olursak da; görseller bir içeriğin başarısı üzerinde etkili olan çalışmaların en öncelikli ayaklarından biridir. Görseller ile internet kullanıcısı üzerinde etki bırakabileceğiniz ana konular şu şekilde sıralanabilir;

 • Akılda kalıcılığı artırabilir
 • Hedefe yönlendirici etkilere sebep olabilir
 • Kullanıcının markaya bağlılığını artırabilir.

Kaliteli Bir Görsel Nasıl Olmalı?

Kaliteli bir görselin firma açısından, kullanıcı açısından etkilerinden bahsettik. Şimdi ise nasıl bir görsel ile bu sonuçları elde edebiliriz ona bakalım.

Görseller Kullanıcının İlgisini Çekebilmeli

Sosyal medyanın her güncellemesi ile birlikte görsel paylaşımlarına daha fazla ağırlık verildiği görülebilir. Bu da kaliteli olanın öne çıkacağı açığa çıkarmaktadır.

Akılda Kalıcılığı Artırmaya Yönlendirecek Nitelikte Olmalı

Görsellerin altın anahtarı akılda kalıcı olacak şekilde tasarlanmasıdır. Öylesine bir görsel seçmek beklenen etkiyi vermeyecektir. Dolayısıyla da bu adımda önceliğimiz doğru bir kullanıcı davranışı analizi ile uyumlu çalışma yürütmektir. Bunun sonucu olarak da akılda kalıcı bir markaya dönüşebilme imkanı elde edilir.

Verilmek İstenilen Bir Mesaj Olmalı

Görseli ve yönlendireceğiniz içeriğin hangi anlamları içerdiğinin mesajını vermek önemlidir. Bu sayede çalışmanın amacı doğru kavranabilir. Ve marka ya da içerik üreticisi hedefine ulaşma imkanı elde eder.

Yazı Fontlar ve Boyutlara Dikkat Edilmeli

Görsellerde yer verilecek yazıların font ve boyutları önemlidir. Ne görseli kapatacak kadar büyük ve yoğun ne da görselde kaybolacak kadar yetersiz olmamalı. Bu oranı doğru tutturmak ve yazı stilinin de okuması zor olmayan seçeneklerden belirlemek daha etkilidir. Aksi halde karşılaşacağımız sonuç karışıklık ve uyumsuzluklarla dolu bir sonuç olacaktır.

Resim Boyutlarının Gerekliliklerine Dikkat Edilmeli

Her sosyal medyanın kendi alt yapısına özel olarak bir görsel boyutlandırması mevcuttur. Hatta kendi içerisinde paylaşımlara göre dahi farklı boyutlandırma gereksinimi olabilir. Örnek olarak Instagram’da post paylaşımı için ayarlanmış boyutlandırmalar ile hikâye paylaşımı için ayarlanmış boyutlandırmalar farklılık gösterir. Buna dikkat edilmezse ortaya etkili bir sonuç çıkmayacaktır. Görselin renkleri ya da metinleri ne kadar etkileyici de olsa boyutlandırmada hatalı sonuçlar elde edilebilir.

Sonuç olarak toparlamak gerekirse, ufak çaplı bir analiz araştırması ile etkin bir çalışma yürütmek mümkündür. Çağımızın ve geleceğin meslekleri arasında yer alan dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanlığı ile ilgilenen insanlar çoğalıyor. Her sektörde olduğu gibi bu alanlarda da farklılık gösteren rekabette öne çıkar. Bunu da içeriklerin bir bütün olarak görülmesi ve uyumlu bir çalışma yürütmek ile daha mümkün olur.

Sosyal medyada kaliteli görsel kullanmanın önemi nedir?

Kullanıcılar görseller ile desteklenmiş içerikleri daha fazla önemser ve tercih edilir. Ayrıca günümüzde görsel hafıza kullanıcı üzerinde daha uzun süreli etkileşim sağlamaktadır.

Görsellerin Kullanıcı Üzerindeki Etkileri

 • Akılda kalıcılığı artırabilir
 • Hedefe yönlendirici etkilere sebep olabilir
 • Kullanıcının markaya bağlılığını artırabilir.

Etkili Bir Görsel İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Başarılı bir görsel elde etmek için, içerik ile bir bütün oluşturacak şekilde olmasına dikkat edilmeli. Ayrıca görselin boyutlandırması yer alacağı platforma göre ayarlanmalı. Metin stil ve fontlarının görselin nihai amacından şaşmamasına özen gösterilmeli.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1