Sponsorlu İçerik Nedir?

Çevrimiçi ortamda başarılı olmanın kritik anahtarı içeriklerdir. Ziyaretçilerin dikkatini çekmek ve marka bilinirliğini artırılmak adına yürütülen çalışmaların en önemli adımını içerikler oluşturmaktadır. Hedef kitleye yönelik çalışmalar yürütmek başarılı olmanın en büyük adımıdır. Dolayısıyla da hedef kitleye ulaşmada en çok etkili olan içerikler de bu noktada önemini vurgulamaktadır. Firmalar ile ziyaretçileri buluşturan içerikler, ziyaretçinin aklındaki marka adını da şekillendirmektedir. İçeriklerin başarı oranı ile firma başarısı doğrudan etkilenmektedir. Başarılı ve etkili içerikler oluşturmak atılacak ilk adım olmak ile birlikte, bunları sunma kısmı da ayrıca önemli olmaktadır. Her ne kadar başarılı içerikler oluşturulsa da hedef kitleye ulaşmadığı takdirde yapılan çalışmalar yeterli sonucu veremeyecektir.

Kaliteli bir içerik, yanlış planlama ile başarısızlıkla sonuçlanabilir. Bu da şu şekilde gerçekleşir; içeriğin kullanıcıya ulaştırılması adımında kullanılan yöntemlerde, kullanıcıyı sıkmak ya da ilgili olmayan kişilere sıklıkla içeriklere maruz bırakmak, alakasız reklamlar gibi faktörler tüm süreci olumsuz etkileyen faktörlerdir. Sonuç olarak da kaliteli içerik oluşturmak tek başına yeterli olmamaktadır. Doğal ve etkili pazarlama ile kullanıcıya içeriklerin sunulması gerekmektedir.

Firmaların içeriklerini pazarlaması için kullanabileceği çevrimiçi platformlar vardır. Sosyal medya platformları kullanıcı sayısının en fazla olduğu alanlardır ve firmaların bu alanlardan ziyaretçi çekmek adına çalışmalar yürütmeleri olumlu sonuçlar almanın en temel adımı olmalıdır. İçeriklerin dijital ortamda pazarlanması için firmaların seçim yapabilecekleri farklı alternatifler bulunmaktadır. Bu alternatiflerden etkili olanlardan birisi de sponsorlu içerikler oluşturmaktadır. Gün içerisinde baktığımızda her birimiz sosyal platformlar üzerinde sponsorlu içeriklerle karşılaşıyoruz. Firmaların bu alanda yatırımlara ağırlık verdikleri görülmektedir. Peki bu kadar önem verilen sponsorlu içerik nedir ve başarılı bir sponsorlu içerik için nasıl bir yol izlenmelidir? Sponsorlu içeriklerin firmalara sunduğu avantajlar nedir? Yazımız içerisinde bu sorular üzerinden sponsorlu içerik konusunu ele almaya çalışacağız.

Sponsorlu İçerik Nedir?

Sponsorlu içerik, sosyal medya platformları üzerinden yürütülen reklam çalışmalarından birisidir. Kullanıcının aradığı bilgiyi aktarmanın ardından, içerik ile bağlantılı bir ürün ve hizmetin tanıtımını içeren reklam türüdür diyebiliriz. Kısaca içeriğe reklam veren firma ile içeriği oluşturan kişilerin farklı olduğu bir çalışmadır.  İçerik pazarlaması çalışmalarının ön planda tutulduğu günümüzde firmaların başarı elde etmek adına bu alana yönelimleri bulunduğu görülmektedir. İçeriklerin öneminin bu kadar vurgulanmasının sonucu olarak da farklı pazarlama çalışmaları ile yenilikler beraberinde gelmektedir. Sektörün ihtiyaçlarına ve kullanıcı davranışlarına yönelik firmaların çalışmaları hız kesmeden sürmektedir. Yeniliklere en çok açık olan da dinamikleri olan içerik pazarlamasıdır diyebiliriz. Dijital mecraların en önemli ayağı olan içerikler firmaları yüksek başarı sunduğu gibi elde edilen başarı oranlarını düşürmeye de neden olabildiği gözlemlenebilir. Firmaların yaptığı büyük yanlışlardan birisi de bu alana gerekli özeni göstermemektir. Değişime ayak uydurmayan çalışmaların başarı oranları zamanla beklenenin çok altında kalabilir. Bunu engellemek adına yapılacak tek şey yenilikleri takip etmek ve akışa göre çalışmalara yön vermektir.

Sponsorlu içerikler de gündemde olan yeniliklerden birisi olarak karşımıza çıkar. Özellikle e-ticaret alanında gelişmelerin hız kesmeden devam ettiği ve rakiplerin sayılarının arttığı günümüzde, planlamaların daha fazla detaylı olarak yapılması gerektiği bilinmelidir.

Sponsorlu İçerik Alternatifleri Nelerdir?

Sponsorlu içerikler oluşturmak için firmaların tercih edebilecekleri farklı platformlar mevcuttur. Öncelikli tercihler olarak sosyal medya hesapları olmak ile birlikte sık olarak kullanılan yöntemler; Youtube videolar, blog yazıları, Instagram gönderileri, Twitter gönderileri, Pinterest pinleri, gibi alternatifler dikkat çeker.

Blog yazılar; sponsorlu içerik çalışmalarının en eskiye dayanan yöntemlerinden birisidir. Bloglar üzerinden oluşturulan içeriklere reklam olarak sponsorluk verilmesi firmaların sık tercih ettiği yöntemlerden ve en klasik yöntemlerinden birisidir. Bu anlamda başarılı sonuç elde etmek için sahip olunan hedef kitlenin ilgisine çekebilecek alana sponsorluk içerik çalışmaları yürütülmesi gereklidir. Çalışmaların beklentiyi karşılayacak şekilde sonuçlanması için hitap edilen kişilerin ilgisine çeken bloglar üzerinden çalışmalara yön verilmelidir. Hedef kitlenin ilgi alanları dışında alanlarda çalışmalar yürütmek yanlış stratejilerden birisidir. Bu sebeple sponsorlu içerik verilecek blogların hitap ettiği ziyaretçilerin göz önünde bulundurulması önemlidir.

Youtube videoları; video içeriklerinin en sevilen seçeneklerinden birisi olan Youtube sponsorluk içerik alanında da kendisini ön plana çıkarmaktadır. Kullanıcı sayısı oranı her geçen vakit artan ve her alanda aktif rol oynayan kişilerin yer alması, firmaları reklam çalışmalarında öncelikli yer verdiği seçeneklerden yapmaları için etkilidir. Aktif olarak tercih edilen platformlar arasında yer almasına bakılırsa başarılı sonuçlar elde edilen seçenekler arasında yer almaktadır.

Instagram gönderileri; sosyal medya denildiği anda akla ilk gelenlerden olması ve yoğun olarak kullanıyor olması Instagramı sponsorlu içerik çalışmaları dahiline almak için yeterli sebeplerdendir. Firmaların Instagram reklamları üzerinden ya da influencer ile ortak çalışmalar yolu ile sponsorlu içerik çalışmaları yürütülebilir. Bu alanda özellikle influencer ortaklığı en etkili ve başarılı sonuçlar vermektedir. Geniş takipçi kitlesine sahip kişiler ile anlaşmalar yapmak firmaların tanıtımlarını yapabilecekleri alternatifler arasında yer alır. Firmaların genel olarak yüksek takipçili hesaplar üzerinden çalışmalar yürütmeyi seçmelerinin etkisi de daha hızlı geri dönütler almak isteğinden kaynaklanmaktadır. Hepimiz gün içerisinde Instagram hesapları üzerinden sponsorluk çalışmalarına denk gelebiliriz. Bu çalışmaların artık kullanıcılar tarafından da bilinmesi çalışmaları sekteye uğratmak yerine başarılı sonuçlar vermeye devam etmektedir.

Twitter gönderileri; instagram hesapları ile aynı akış dahilinde yüksek bir kitleye sahip olan kullanıcılar arasından belirlenen bir kişi ile çalışmalar yapmak firmalara başarı kazanmak adına atılabilecek bir adımdır. Bunun için belirli bir ücret dahilinde içerikler ile reklam çalışmaları gerçekleştirmek mümkün olur.

Pinterest pinleri; pinterest son dönemlerin sevilen sosyal medya platformları arasında yer almaktadır.  Pinler içerisine yerleştirilen sponsorlu içerikler ile kullanıcıların firma adının bilinirliğini artırmaya yönelik çalışmalar yürütmeye iter.

Sponsor İçeriklerin Avantajları

Sponsor reklamların en büyük artısı, gelen ziyaretçiler firmayı tanıyarak gelirler, referans yolu ile gelirler bu da sadık müşteri kitlesi oluşturabilecek durumları beraberinde getirmektedir.

  • İçerikler oluşturulurken tanıtılması istenilen ürün ve hizmetin tüm ayrıntılarından bahsedilir. Bu sebeple de sonradan tekrar bir geri dönüt olmayacaktır.
  • Görüntülenme oranı daha fazla olacaktır.
  • Marka bilinirliğinin artırılmasına yönelik yürütülebilecek en etkili reklamlardan birisidir.
  • Geri dönüt alma olasılığı yüksek reklam türlerinden birisidir.
  • Uzun soluklu çalışmalar yapmak için en ideal yollardan birisidir.
  • Reklam çalışmaları arasında daha düşük maliyetli çalışmalardan birisidir.
  • SEO çalışmalarına katkıda bulunur. Siten başarısı üzerinde SEO çalışmalarının etkinliği göz önünde tutulursa önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Tüm bunlara ek olarak dezavantaj olarak görülebilecek etken ise kullanıcının içeriği görüp geçmesi ihtimali gösterilebilir. Bunu dışında başarılı sonuçlar elde etmek noktasından olumlu etkilerde bulunan çalışmalardan birisidir.

Sponsorlu İçeriklerin SEO Çalışmalarına Etkisi

Satış odaklı olsun olmasın dijital ortamda başarı elde etmek isteyen sitelerin başarıları üzerinde sponsorlu içeriklerin olumlu etkileri olduğu yadsınamaz bir gerçektir. İçerikler üzerinden ziyaretçi çekmek için en uygun yöntemlerden birisi olan sponsorlu içerik çalışmaları, özellikle kaliteli sitelerden yönelim ile geldiğinde etkileşimi daha etkili olmaktadır. Özellikle satış odaklı firmalar için bu durum daha fazla önem arz eder. SEO çalışmalarında öncelikli olan gelen ziyaretçi sayısı ve tıklamalarının arama motoru üzerinde etkili olmalarıdır. Sponsorlu içerikler sayesinde de siteye ziyaretçi çekmeye yönelik çalışmalar yürütüldüğü için başarısı en çok SEO çalışmaları üzerinde olmaktadır.

Toparlamak gerekirse sponsorluk çalışmalarının site başarısı üzerinde birçok açıdan önemi büyük olur. Günümüzde önemini her geçen zaman ile daha fazla vurgulayan içerikler ile başarılı sonuçlar elde edilebilir.  

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1