Yeni Medya İle Geleneksel Medya Arasındaki Farklılıklar

Bilgisayarlar ve internetin hayatımıza dahil olması ile birlikte yeni medyanın da adımları atılmıştır. Özellikle internet bağlantısının daha sık kullanılmaya başlanması her alanda yenilikleri beraberinde getirmiştir. Her sektör de bir şekilde bu yeni teknolojik gelişmeye ayak uydurmuştur. Geleneksel medya da bu yeni akım ile kendi içerisinde farklılaşmaya başlar. Bu değişimlerin sonucunda ortaya yeni medya kavramı çıkmıştır. Yeni medya ile geleneksel medya arasındaki farklılıklar da böylece kendini göstermeye başlar.

İletişimden, bilgi almaya hatta alışveriş deneyimlerine kadar pek çok kullanıcı davranışlarında farklılıklar meydana getiren yeni medya çok fazla kollara dağılmaktadır. Özellikle sosyal medya platformları yeni medya kavramını en net karşılayan alanlardan biridir. Etkileşimin çok sık yaşandığı bu alanlar yeni medyanın daha hızlı büyümesi ve geniş çevrelere yayılması ile sonuçlanmıştır.

Her ne kadar yeni medyanın kullanım alanı çok geniş olsa da geleneksel medya tamamen aradan çıkmamıştır. Geleneksel medya eski süreçlere oranla daha kısıtlı bir alandan da olsa çalışmalarını sürdürmektedir. Bu da iki medya formatının da hayatımızda bir yer edindiğini gösterir. Peki, yeni medya ile geleneksel medya hangi alanlarda birbirinden ayrılmaktadır. Yeni medyanın geleneksel medyaya oranlar nasıl yenilikleri bize katmıştır. Yazımızda bu iki medya türünün birbiri ile karşılaştırmaya çalışacağız.

Yeni Medya Nedir?

Yeni medya; etkileşim ve iletişimin çift taraflı olduğu bilgiye kısa sürede ulaşma imkanı sunan araçlardan oluşan bir medya türüdür. İnternet kavramının ulaşılabilirliğinin artması ile birlikte yeni medya da güç kazanmaya başlamıştır. Özellikle yeni medya üzerinden en önemli etki yaratan internet bağlantısıdır. Çevrimiçi ortamda çalışmalarını yürüten yeni medya çalışmaları doğal olarak internet bağlantısına ihtiyaç duyar. Bilgiye erişim, etkileşim, iletişim gibi tüm faktörleri kendi bünyesinde barındırır. Yeni medyanın benimsenmesindeki en büyük etken hızlı geri dönüt sunmasıdır. Kullanıcıların istedikleri bilgiye anlık dönüşler elde etmesi yeni medya ile daha aktif olarak yaşanmaya başlamıştır. Bu adımda asıl önem arz eden ise internetin evrilmesi ve bugünkü gelişime kavuşmasıdır.

İnternet ilk ortaya çıktığında büyük devletler tarafından birimler arası iletişimi sağlaması adına kullanılıyordu. Zamanla gelişmelere tabi tutulan internet günümüzdeki halini almıştır. Ve her geçen gün yeniliklerle karşımıza çıkmaktadır. Şu an herhangi bir bilgiye ulaşmak için internetten yardım alabiliyoruz. Ve bunu da kısa bir sürede yapabiliyoruz. Dolayısıyla anlık ihtiyaç duyulan isteklere anında geri dönüşler sağlaması kullanıcının bu alandaki yenilikleri daha hızlı benimsemesine sebep olmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra yeni medya ile hayatımıza dahil olan medya araçları da bulunuyor. Birçoğumuzun aşina olduğu ve kullanım gösterdiği yeni medya araçlarına asıl öncülük eden de yine internetin boyutlandırılmasıdır. İnternetin kitle iletişim araçları olarak gelişim göstermesi ile yeni medya araçları hayatımıza dahil olmuştur.

Yeni Medya Araçları Nelerdir?

 • Web siteleri, bloglar
 • Sosyal medya platformları
 • Mobil cihyaz uyumlu uygulamalar
 • Akıllı cihazlar

Geleneksel Medya Nedir?

Geleneksel medya iletişimin tek taraflı yaşandığı televizyon, radyo ve gazete gibi araçlar yolu ile tanıtım ve bilgi paylaşımının yapıldığı medya türüdür. Yeni medyaya nazaran, geleneksel medyada sesli ve yazılı olarak bilgi paylaşımı yapılır. Ancak burada tüketicinin müdahalesi söz konusu değildir. Ve tüketici üzerinden verilen iletilerin nasıl sonuçlar verdiğinin bilgisi de çok olası değildir.

Yeni Medyanın Özellikleri Nelerdir?

Geleneksel medya ile yeni medya arasındaki farklılıklara değinmeden önce yeni medya ne gibi özelliklere sahiptir konusunu ele almaya çalışalım. Yeni medyanın bize sunduğu farklılıklar temel olarak;

Hızlı İletişim

İletişimi hızlı ve anlık sağlanıyor olması yeni medyanın kullanıcılar arasında sevilmesinde önemli etkenlerden biridir. İnsanlar bir başka kullanıcı ile iletişime geçtiğinde o an geri dönüş almaya başladıkları andan itibaren yeni medya kavramını daha fazla benimsemiştir.

Ulaşılabilir Bilgi

İnternet çok fazla bilgiyi bünyesinde barındıran bir ortamdır. Bu özellik yeni medyanın hem avantaj hem dezavantaj sunduğu bir özelliktir. İnternette yer alan bilgiler çok sık denetime tabi olmaz. Bu da doğruluğu tartışma yaratan bilgilerin de kullanıcıya sunulduğu durumları açığa çıkarmaktadır. Bilgilerin denetlenmemesi bir dezavantaj olarak görülebilir. Her alanda ve konuda bilgiye internette erişmek mümkündür. Çok fazla bilgiye anında ulaşma imkânı sunması ise bir avantaj olarak karşımıza çıkar.

Etkileşim

Kullanıcılar arasındaki etkileşim yeni medya ile çok büyük oranda artış göstermiştir. Akıllı cihazlar üzerinden birbirini tanımayan pek çok kullanıcı bir noktada karşılıklı etkileşime girmektedir. Bu özelliği de yeni medyanın kullanıcı deneyimi üzerinde olumlu etkilerinden biridir. Farklı kişiler ile etkileşime girme kolaylığına erişen insanlar yeni medyayı daha fazla benimsemişlerdir.

Çift Taraflı İletişim

Yeni medya ile iletişim artık çift yönlü olarak karşımıza çıkmaktadır. Yan kullanıcı karşısındaki kişiler ile iletişime girdiğinde bu iletişimin karşılığını o anda görebilir. Bu da soru ve sorunların anlık olarak çözümlenmesinde etkili olur.

Yeni Medya ile Geleneksel Medyanın Farklılıkları Neler?

Yeni medya ile geleneksel medya arasındaki temel farklılık iletişim ve bilginin paylaşılmasıdır. Bunun ile birlikte aradaki farklılıklara bakacak olursak;

Hedef Kitleye Ulaşılması

İki medya seçeneği için de öncelik hedef kitleye ulaşmak ve etkileşimi artırmaktır. Bunun dışında yeni medyada hedef kitleyi ulaşmak için kullanılan araçlar ile geleneksel medyada kullanılan araçlar arasında farklılık vardır. Birinde sesli ve yazılı araçlar ön plana çıkarken, bir diğerinde işin içine videolar ve görseller aktif olarak rol oynar.

İletişim Sürekliliği

Geleneksel medyada iletişim daha kısıtlı zamanlarda gerçekleşirken yeni medyada bu durum tam tersidir. Yeni medyada iletişime geçmek isteyen kullanıcılar her an karşısında çözüm odaklı bir sonuç elde edebilir.

Pazarlama Stratejileri

Pazarlama adımı da farklılık olarak kendisini net olarak gösterir. Geleneksel pazarlama çalışmaları daha kısıtlı ve maliyetlidir. Yeni medyada ise çok daha fazla alternatif stratejiye sahip olunur. Bunun ile birlikte yeni medya dahilinde yürütülen pazarlama çalışmaların maliyeti daha azdır.

Ölçülebilirlik

Yapılan çalışmaların ne kadar oranda bir başarı ya da başarısızlık sunduğunu tespit etmek de farklılıklardan biridir. Geleneksel medyada sonuçların ölçülebilmesi için bir sürece ihtiyaç vardır. Zamanla sonuçlar kendisini gösterir. Yeni medyada ise bu durum daha hızlı gerçekleşir. Yeni medya çalışmaları kullanıcı deneyimi üzerine yürütüldüğü için etkileri de daha kısa bir sürede analiz edilebilir. Bu da yeni medyanın en önemli avantajlarından biridir.

Bilgi Güvenilirliği

İnternet ortamında bilgiye ulaşmak daha hızlı olmasının yanı sıra yanlış bilgilere denk gelmek de daha olasıdır. Bu anlamda yeni medya dahilinde paylaşılan bilgiler katı bir kontrolden geçmez. Bunun tam tersi olarak geleneksel medya araçları ile paylaşılan bilgiler her an denetim altında tutulur. Dolayısıyla da geleneksel medyada paylaşımı gerçekleştirilen bilgilerin güvenilirliği biraz daha fazladır.

İletişim Özgürlüğü

Geleneksel medyada çalışmalar tanınmış kurum ve kuruluşlara bağlı olarak yürütülür. Bu da çalışmalarda çok fazla serbestliğin olmaması durumunu açığa çıkarır. Yeni medyada ise daha fazla özgürlük mevcuttur. Yeni medyada çoğu zaman paylaşımı yapan kişiler çalışmaları bireysel olarak yürütür. Bu da yeni medyanın iletişim anlamında daha fazla özgürlüğü sunması anlamını taşımaktadır.

Yeni medya nedir?

Yeni medya; etkileşim ve iletişimin çift taraflı olduğu bilgiye kısa sürede ulaşma imkanı sunan araçlardan oluşan bir medya türüdür.

Yeni medyanın özellikleri nelerdir?

 • Hızlı iletişim
 • Ulaşılabilir Bilgi
 • Etkileşim
 • Çift Taraflı İletişim

Yeni medya ile geleneksel medya arasındaki farklı noktalar nelerdir?

 • Hedef Kitleye Ulaşılması
 • İletişim Sürekliliği
 • Pazarlama stratejileri
 • Ölçülebilirlik
 • Bilgi Güvenilirliği
 • İletişim Özgürlüğü
Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1